Jaką instalację elektryczną wybrać – inteligentną czy tradycyjną?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Safer Bartosz Żołądkieiwcz nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Safer Bartosz Żołądkieiwcz

Jaką instalację elektryczną wybrać – inteligentną czy tradycyjną?

Autor: Safer Bartosz Żołądkieiwcz, publikacja: 2019-08-14

Budując swój ukochany dom, dochodzimy w pewnym momencie do etapu wyboru instalacji elektrycznej. Pojawia się wtedy przed nami pytanie: Jaką instalację położyć? Tradycyjną czy Inteligentną?

Zdjęcie nr 1

Wybór nie jest łatwy, ponieważ aby właściwie wybrać, musimy dobrze znać swoje potrzeby. Jeżeli chcemy mieć instalację elektryczną, która będzie spełniała nasze oczekiwania, to już na etapie projektu musimy pamiętać o uwzględnieniu w planie wielu aspektów. Powinniśmy wiedzieć, gdzie będziemy mieli umieszczone oświetlenie i gniazdka. Należy także zastanowić się, czy będziemy instalować system alarmowy, rekuperację, klimatyzację, kominek, nawadnianie, kamery, wideodomofon, ogrzewanie podjazdu, przewody grzejne do rynien, ogniwa fotowoltaiczne lub inne podobne rozwiązania. Każda z tych rzeczy potrzebuje doprowadzenia odpowiednich przewodów, więc aby elektryk miał możliwość położenia instalacji spełniającej Państwa wymagania, konieczne będzie przedstawienie mu powyższych informacji.

Na pierwszy rzut oka tradycyjna instalacja elektryczna wydaje się tańsza od instalacji inteligentnej, ale czy zawsze tak jest? Jeżeli chcielibyśmy sterować naszym domem za pomocą typowej centrali do zarządzania budynku (instalacja inteligentna), wtedy na pewno musielibyśmy liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Wynikają one z potrzeby zakupu dodatkowej centrali, która będzie zarządzała naszym domem oraz modułów do sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem i innymi mechanizmami, które chcielibyśmy kontrolować.

Budując nowy dom, większość z nas instaluje również system alarmowy, na bazie którego możemy zrobić sterowanie domem, nawet na tradycyjnej instalacji elektrycznej. Oczywiście rozwiązanie to jest trochę ograniczone, w stosunku do wykorzystania typowego systemu zarządzania budynku (instalacja inteligentna), tj. niektóre funkcje będą niemożliwe do zaimplementowania.

Jednak - w zależności od wymagań klienta - rozwiązanie oparte na centrali alarmowej może okazać się w pełni wystarczające. Pozwala ono na kontrolowanie za pomocą smarftona między innymi takich elementów budynku:

  • oświetlenie,
  • brama garażowa,
  • brama wjazdowa,
  • systemem alarmowy,
  • nawadnianie.

Za pomocą sytemu opartego na centrali alarmowej możemy ustalić harmonogram włączania i wyłączania się oświetlenia, zdalnie otworzyć bramę wjazdową, ustawić uruchamianie nawadniania ogrodu zależne od poziomu wilgotności gleby oraz otrzymać informację, gdy system bezpieczeństwa wykryje wtargnięcie intruza na naszą posiadłość.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na typową centralę do zarządzania budynkiem, pojawiają się przed nami kolejne możliwości. Dzięki systemowi opartemu na inteligentnej instalacji możemy tworzyć tak zwane ceny świetlne (za pomocą jednego kliknięcia załączymy kilka lub nawet kilkanaście obwodów oświetleniowych, z których każdy może być załączony na innym poziomie natężenia światła). Uzyskujemy także pełną kontrole nad ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, alarmem, nawadnianiem i rekuperacją, nawet wtedy gdy nie ma nas w domu. Wszystkie te aspekty są wygodnie kontrolowane na ekranie smartfona podłączonego do Internetu.


Opracował:
Bartosz Żołądkiewicz
Safer Bartosz Żołądkieiwcz

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 45 253 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o elektryce