pas narzędziowy z wyposażeniem i kalkulatorem - w 2021

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim w 2022 roku?

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim w 2022 roku?

Wszystkie mokre prace w domu zakończone? W takim razie można zaczynać wykończenie, czyli m.in. montaż lekkiej zabudowy, sufitów podwieszanych i nie tylko. Chcesz poznać koszt wykończenia domu? Pamiętaj, że na tym etapie liczy się precyzja – część prac można wykonać samodzielnie, ale przy większości zadań warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź specjalistów!

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 21 czerwca 2022 21.06.2022 Czas lektury: 7min

Ile kosztuje wykończenie domu? Trudno to określić w sposób jednoznaczny, zwłaszcza że cały czas rosną ceny materiałów. Przy ustalaniu budżetu na wykończenie domu trzeba mieć to na uwadze.

Wykończenie domu w stanie deweloperskim – co obejmuje?

Kupując dom w stanie deweloperskim, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie on nadawał się jeszcze do zamieszkania. Nie ma ustawowej definicji tego, co powinno się znaleźć w standardzie w stanie deweloperskim. Jednak praktyka budowlana pokazuje, że obejmuje to w przypadku domu:

 • ocieplenie budynku i dachu,
 • tynki w środku domu i na zewnątrz,
 • montaż schodów,
 • montaż rur spustowych,
 • drzwi wejściowe i okna,
 • parapety wewnętrzne,
 • wylewkę podłogową,
 • instalacje (grzewcza, elektryczna, wentylacyjna, wodno-kanalizacyjna).

Zakres wykończenia w stanie deweloperskim nie jest zawsze taki sam – w przypadku domów lista prac zależy od zawartej z wykonawcą umowy. Stan deweloperski może więc równie dobrze obejmować montaż płyt kartonowo-gipsowych i urządzeń sanitarnych, a także wstępne pomalowanie ścian. Nie będziesz musiał więc szukać wówczas fachowców od remontów ścian wewnętrznych.

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego?

Etap surowy zamknięty oznacza, że dom ma już kompletny dach, wstawione okna czy drzwi, ale wymaga jeszcze dużych nakładów prac, by doprowadzić go do pożądanego stanu deweloperskiego. Koszt wykończenia domu zależy od tego, jaki standard chcesz uzyskać. Inny kosztorys wykończenia domu będziesz przygotowywał dla typowych elementów, a inny, jeśli standard ma być podniesiony.

Jakich nakładów finansowych wymaga wykończenie domu lub generalny remont domu? Przejrzyj cennik najbardziej popularnych prac wykończeniowych, jakie będziesz musiał wykonać, jeśli masz obecnie budynek w stanie surowym zamkniętym:

 • Otynkowanie i pomalowanie ścian oraz sufitów – tynkowanie ścian – od 31 do 33 zł za mkw (robocizna i materiał), położenie gładzi gipsowej – 20 zł za mkw, malowanie ścian – 10–12 zł za mkw. Dodatkowo trzeba doliczyć cenę farby;
 • Położenie podłóg – układanie płytek to koszt od 50 do nawet 120 zł za mkw plus cena płytek i fug, ale już ułożenie paneli wraz z ceną materiału to wydatek rzędu 80–90 zł za mkw;
 • Wyposażenie łazienki – za armaturę sanitarną i wykonanie białego montażu trzeba zapłacić w granicach 8–10 tys. zł, plus położenie na ścianach i na podłodze płytek ceramicznych;
 • Wyposażenie kuchni – meble kuchenne kosztują około 1000–1500 zł za mkw, do tego trzeba doliczyć koszt sprzętów AGD – za komplet trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł;
 • Montaż urządzeń grzewczych – opłata za standardowy kaloryfer to 350–600 zł za sztukę;
 • Montaż oświetlenia – za punkt elektrycy liczą sobie od 60 do 120 zł, a do tego dodać trzeba jeszcze cenę poszczególnych lamp.

Przedstawiona kolejność prac wykończeniowych powinna zostać zachowana, by wszystko przebiegało płynnie.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 329 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim w 2022 roku?

Jeśli twój dom znajduje się w stanie deweloperskim, wydawać się może, że wykończenie go pod klucz nie powinno pochłonąć wysokich nakładów. Jednak wszystko zależy od twoich oczekiwań związanych z aranżacją wnętrza. Inne koszty będziesz musiał ponieść, jeśli chcesz mieć na ścianach tylko pokrycie malarskie, a inne, jeśli chcesz zastosować tynk dekoracyjny czy kamień naturalny. Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?

Szacuje się, że w 2022 roku wykończenie domu o powierzchni około 100 mkw to wydatek w granicach 70–100 tys. zł, ale sumy te z miesiąca na miesiąc rosną, z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych, wykończeniowych i kosztów robocizny.

Przeczytaj też: Ile kosztuje remont mieszkania?

Na czym możesz zaoszczędzić przy wykończeniu domu?

Wykańczając dom w stanie deweloperskim, masz duże pole manewru, by szukać oszczędności. Możesz zrezygnować z wymyślnych elementów na rzecz podstawowego standardu w postaci paneli na podłogach i farb na ścianach. Wybierz tańsze płytki do łazienki czy kuchni, ale nie oszczędzaj na standardzie energetycznym urządzeń!

Niektórzy rezygnują z mebli na wymiar i usług stolarza, a w zamian kupują elementy gotowe i samodzielnie podejmują się ich montażu. Jeśli jednak chcesz cieszyć się ładnym wystrojem wnętrz przez lata – skorzystaj z pomocy specjalistów!

Czytaj też: Remont starego domu wewnątrz – od czego zacząć?

Kredyt na wykończenie domu

pomieszczenie z wyburzonymi ścianami

Aby pokryć koszt wykończenia domu, możesz zaciągnąć kredyt bankowy. Może to być pożyczka hipoteczna, która wymaga zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Ma ona lepsze parametry finansowe od kredytu gotówkowego, który możesz spożytkować w dowolnie wybrany sposób, także na zakup mebli i sprzętów do domu. Obecnie, przy bardzo wysokich stopach procentowych, jakie obowiązują w Polsce, koszty kredytowania niestety wzrastają.

Wykończenie domu – krok po kroku

Zobacz, jakie musisz wykonać prace przy wykończeniu domu:

 1. Położenie podłogi.
 2. Układanie płytek.
 3. Zamontowanie ościeżnic.
 4. Montaż drzwi wewnętrznych.
 5. Malowanie ścian.
 6. Montaż oświetlenia.

Jak wykończyć dom krok po kroku?

Krok 1. Układanie podłogi w domu

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem prac musi minąć co najmniej 6 tygodni od wykonania wylewki samopoziomującej. Przed układaniem podłogi w domu mierzy się zazwyczaj poziom wilgotności podłoża. Dobry fachowiec będzie przestrzegał tej zasady, dzięki czemu nowe panele czy deski nie będą pływać i nie pojawi się pod nimi wilgoć.

Rodzaje podłóg drewnianych do wyboru:

 • parkiet (tradycyjny i lamelowy),
 • mozaika,
 • deski podłogowe,
 • podłogi warstwowe (do ogrzewania podłogowego),
 • podłogi laminowane (panele podłogowe).

Krok 2. Układanie płytek w domu

Płytki w domu warto położyć szczególnie w łazience, kuchni i przedpokoju, czyli w miejscach narażonych na wilgoć. Do wyboru jest sporo opcji:

 • gres porcelanowy,
 • glazura,
 • klinkier szkliwiony,
 • terakota (płytki kamionkowe).
Więcej o układaniu płytek dowiesz się z poradnika: Wzory układania płytek

Krok 3. Zamontowanie ościeżnic

Ze względów estetycznych przed montażem ościeżnic i drzwi wejściowych warto położyć podłogę. Instalowanie tych ościeżnic zacznij od złożenia konstrukcji ze wszystkich dostarczonych przez producenta elementów. Za pomocą kątownika i poziomicy sprawdź odniesienie do poziomu i pionu oraz kąty w rogach. Następnie zastosuj rozpórki, które unieruchamiają ościeżnice. Wykonaj otwory w ościeżnicy i ścianie, następnie wypełnij szczeliny pianką montażową. Po jej zaschnięciu rozpórki można usunąć, a warstwę pianki zabezpieczyć silikonem.

Krok 4. Montaż drzwi wewnętrznych w domu

Montaż drzwi w domu ogranicza się w zasadzie do zawieszenia ich na zawiasach – jeśli więc odpowiednio przygotowano i zainstalowano ościeżnicę, to zajmuje to kilka minut.

Często popełniane błędy:

 • drzwi niedopasowane do stylu domu,
 • nieprawidłowa szerokość drzwi, niewłaściwe wymierzenie ościeżnic,
 • nieodpowiedni kierunek otwierania drzwi,
 • montaż drzwi przed wykończeniem podłóg,
 • nieprawidłowe nałożenie pianki.

Krok 5. Malowanie ścian wyremontowanego domu

Niezbędne będą akcesoria:

 • wałki,
 • pędzle,
 • kuweta,
 • folia malarska.

Do wyboru są różne rodzaje farb:

 • winylowa,
 • akrylowa,
 • akrylowo-lateksowa,
 • lateksowa.

Świeżo wyremontowany dom warto przed malowaniem solidnie zabezpieczyć za pomocą kartonów i folii – zwracając uwagę szczególnie na okna, drzwi, parapety i podłogi.

Ściany przed malowaniem należy pokryć środkiem gruntującym. Sufity w domu trzeba malować od strony okien, kolejne warstwy farby warto nakładać na poprzednie na mokro. Ściany zacznij malować od narożników i trudno dostępnych miejsc – za pomocą pędzla. Większe przestrzenie można malować wałkiem.

Jeśli szukasz fachowca w swojej okolicy, sprawdź: Najlepsi malarze blisko Ciebie

Krok 6. Montaż oświetlenia w domu

Na końcu prac wykończeniowych w domu można zamontować oświetlenie, czyli kinkiety i żyrandole. Przed rozpoczęciem prac należy koniecznie odłączyć bezpieczniki i sprawdzić, czy w przewodach nie ma prądu.

Kolejnym krokiem jest rozdzielenie i identyfikacja przewodów (przydatny poradnik: Kolory kabli). Następnie należy podłączyć przewody do lampy, zaizolować i dokręcić lampę do ściany.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści
Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 21 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco