Fotowoltaika się opłaca? Czy możesz uratować swoje pieniądze?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Proako nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Proako

Fotowoltaika się opłaca? Czy możesz uratować swoje pieniądze?

Autor: Proako, publikacja: 2020-06-03

Jest 25 kwietnia 2020 roku. Wiele osób jest zaniepokojonych obecną sytuacją spowodowaną przez pandemię koronowirusa. Niepewność jest na tyle duża, że – jak to bywa przy okazji większych kryzysów – ludzie ruszają tłumnie do banków po swoje oszczędności. Być może jesteś jednym z nich. Ale co dalej? Przecież pieniądze dalej są zagrożone, choćby inflacją. Przybliżę tutaj jedną z możliwości inwestycyjnych z powodzeniem wykorzystywanych przed kryzysem.

Fotowoltaika na dachu dwuspadowym

Fotowoltaika – inwestycja opłacalna

Chodzi o fotowoltaikę, ponieważ to branża, która w ostatnich latach w Polsce zdobywa szczyty popularności ze względu na generowane oszczędności i rozwój technologii. Zainteresowanie jest na tyle duże, że każdy z nas ma sąsiada, kolegę lub znajomego, który już założył instalację fotowoltaiczną albo planuje to zrobić w niedługim czasie. Tak duży popyt pokazuje, że technologia ta jest już wypróbowana i przynosi realne zyski.

Baza wiedzy: Fotowoltaika się opłaca? Czy możesz uratować swoje pieniądze?

Fotowoltaika – fakty

Przykładowy Jan Kowalski ma 15 000 zł oszczędności. Mieszka z rodziną w domu jednorodzinnym i na prąd wydaje miesięcznie około 150 zł. Postanowił zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kWp, która pokrywa jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Koszty przedstawiają się następująco:

Rachunek za prąd:

  • miesiąc: 150 zł,
  • rok: 1800 zł.

Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej:

Całkowity koszt poniesiony na instalację po odliczeniu dotacji i ulgi podatkowej: 7800 zł.

Zwrot z inwestycji: 7800/1800 = 4,33, czyli w przybliżeniu 4,5 roku.

Zwrot z inwestycji to około 23% w skali roku, czyli wynik nierealny dla większości innych opcji inwestycyjnych.

W tej kalkulacji nie są uwzględnione podwyżki prądu i wartość inflacji, co po uwzględnieniu dałoby jeszcze większy procentowo zwrot z inwestycji w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – dla kogo wsparcie?

Powyższy pomysł na ochronę gotówki lub wykorzystania dobrego kredytu uwzględniają dotację dostępną dla osób montujących instalację o mocy 2-10 kWp i ulgę podatkową dla budynków niebędących w budowie.

Montaż instalacji fotowoltaicznej ma również sens w gospodarstwach rolnych, jednak w tym wypadku dostępne są inne formy wsparcia.

W przypadku firm w niektórych regionach kraju można skorzystać z dofinansowań samorządowych. Koszty poniesione na montaż instalacji można też rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 995 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice