Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Strona internetowa – czy warto oszczędzać?

Strona internetowa – czy warto oszczędzać?

Wielu przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, chcąc złożyć zamówienie na stronę internetową, zastanawia się, dlaczego identyczny projekt, który przekazał tym samym firmom, potrafi kosztować w jednej z nich 1500 zł, a drugiej 4000 zł. Reguła "im droższe, tym lepsze" nie ma tutaj zastosowania. Natomiast jeżeli wymagamy prawidłowego funkcjonowania i pozycjonowania strony w wyszukiwarkach, to nie warto na tym oszczędzać.

author box img

Dawid Sawicki

Zaktualizowano: 2 listopada 2020 02.11.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Strona internetowa to nie tylko wygląd
  • Więcej poradników o stronach internetowych

Ponad 17311 Specjalistów od Stron Internetowych blisko Ciebie

Żyjemy w czasach, gdzie stronę jest w stanie wykonać każda osoba dobrze obsługująca komputer, jest przecież wiele kreatorów WWW, w których zmieniamy tylko elementy graficzne. Oczywiście nie ma nic za darmo, tam opłacamy abonament miesięczny, domena jest droższa (to samo z hostingiem). Jak na końcu się okazuje, jest to cena oscylująca na poziomie ok. 800 zł rocznie! Za samo utrzymanie strony!

Cena przyprawiająca o zawrót głowy, szczególnie że w profesjonalnej firmie płacimy ok. 100-150 zł, a pierwszy rok mamy w cenie. Oszczędzamy więc na robociźnie, lecz przepłacamy za utrzymanie. Ale, ale… Przypomnijmy, że zrobienie strony internetowej to jedno, a wykonanie jej dobrze to drugie.

Niezwykle istotne w tworzeniu stron jest ich skuteczne zaplanowanie, tj.: research rynkowy, określenie szkicu konspekcyjnego, który nie tylko pozwoli sformułować cel strony, ale też pomoże w dobrym wypozycjonowaniu strony, by to właśnie Twoja firma była na górze wyszukiwarki.

Większość stron internetowych jest marketingowo-sprzedażowa (polegające na sprzedaży swoich usług/przedmiotów i wypromowaniu ich/firmy). Dlatego tak ważnymi cechami dobrej strony internetowej są: intuicyjność, przejrzystość i estetyka. Wszelkie przerysowane elementy witryny mogą działać odstraszająco.

Strona internetowa to nie tylko wygląd

Należy pamiętać również o zaprogramowanej funkcjonalności, modułach (np. sprzedaży). Dzięki dobrze dobranym opcjom będziemy mogli zautomatyzować pracę oraz ułatwić kontakt z klientem. Równie ważna jest responsywność na każdym urządzeniu (dopasowanie do wielkości ekranu). Wiele razy surfując w internecie, natykamy się na strony, które mają rozjeżdżające galerie, ikony czy tekst – spowodowane jest to właśnie brakiem responsywności.

Zmieniająca się moda

Świat brnie do przodu, moda zmienia się i powraca, tak samo dzieje się ze stronami. Jeszcze parę lat temu każdy wykonywał przepełnione widgetami strony, które miały zaskakiwać różnorodnością, co okazało się błędnym myśleniem, gdyż rozkojarzało to potencjalnego klienta.

Obecnie minimalizm króluje na każdej płaszczyźnie życia. Co ważne przy wyborze firmy, która wykona usługę? Śledź jej ostatnie poczynania w internecie, ostatnie prace i zobacz, czy nie zatrzymała się na trendach będących popularnymi 5 lat temu. Często tak się dzieje, a wtedy możesz zostać w tyle za swoją konkurencją.

Jak Państwo widzą, strony internetowe to wcale nie taka prosta rzecz, jeżeli wykonujemy je kompleksowo, nie po tak zwanych łebkach (od researchingu do pozycjonowania). W tym przypadku cena zawsze idzie w parze z włożonymi w pracę godzinami. Niejednokrotnie nad jedną stroną pracuje kilka osób. Co nie oznacza, że odpowiednia wiedza, kwalifikacje i profesjonalizm są strasznie drogie. Zawsze też pozostaje opcja zrobienia ściślejszej strony za mniejszą cenę, która będzie dobrą alternatywą, z pewnością lepszą dla firmy, niż zamówienie strony od "speca od zadań specjalnych".

Dodano: 5 listopada 2020 Zaktualizowano: 2 listopada 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco