Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Niezdolność do pracy a ubezpieczenie

Niezdolność do pracy a ubezpieczenie

Można ubezpieczyć się od niezdolności do pracy? Oczywiście, że można. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że towarzystwa różnie mogą interpretować ów termin, co może mieć wpływ na wysokość opłacanej składki. W następstwie czego czasami można usłyszeć od "znajomego", że za niezdolność do pracy płaci o połowę mniej…

author box img

Artur Płoszajczak

Zaktualizowano: 12 lipca 2021 12.07.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22604 Specjalistów od Ubezpieczenia na Życie blisko Ciebie

Niezdolność do pracy – rodzaje

Niezdolność do pracy – niezdolność do podejmowania jakiejkolwiek działalności gospodarczej i wykonywania jakiejkolwiek pracy przynoszącej dochód lub wynagrodzenie z powodu uszkodzenia ciała bądź choroby – trwająca nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji – trwała i bezpowrotna utrata zdolności do wykonywania co najmniej czterech z sześciu czynności życia codziennego, potwierdzona orzeczeniem.

Całkowita niezdolność do pracy – niezdolność ubezpieczonego do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej lub pracy w jakimkolwiek zawodzie (nawet po przekwalifikowaniu), spowodowana pogorszeniem się stanu zdrowia wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby, która:

  1. Rozpoczęła się w okresie ochrony ubezpieczeniowej i trwa co najmniej 6 miesięcy.

  2. Zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika będzie utrzymywać się co najmniej przez kolejne 24 miesiące. 

Niezdolność do pracy – co powinieneś wiedzieć?

Dlatego przy wyborze odpowiedniej ochrony ważne jest, aby wiedzieć, jaki zakres posiada polisa. Jeśli tego nie wiesz, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś się dowiedział i to zweryfikował.

Wybierając ubezpieczenie, które chroni cię od niezdolności do pracy, powinieneś zwrócić uwagę na świadczenie, które będzie ci przysługiwać w przypadku, kiedy zostanie ci przyznana odpowiedzialność z tego tytułu.

Istotne wydaje się wiedzieć, czy takie świadczenie będzie wynosić 1000 zł miesięcznie czy 3000 zł, dlatego warto dopasować ochronę do swoich obecnych potrzeb i możliwości, które będą musiały być zaspokojone w przypadku tego zdarzenia.

Należałoby przed wyborem rozwiązań ubezpieczeniowych skonsultować się ze specjalistą od ubezpieczeń, który podpowie i doradzi, dzięki czemu zwiększysz szansę na dobrze dopasowane ubezpieczenie, nie popełniając błędu i nie skupiając się tylko na składce.

Dodano: 12 lipca 2021 Zaktualizowano: 12 lipca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco