Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Indywidualne Konto Emerytalne

Indywidualne Konto Emerytalne

Na wstępie warto zaznaczyć, czym jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jest to konto, na którym każdy dobrowolnie może gromadzić kapitał na emeryturę. Wszystkie wiodące w Polsce banki oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiadają je w swojej ofercie.

author box img

Barbara Krajewska

Zaktualizowano: 18 stycznia 2016 18.01.2016 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • IKE - co powinieneś wiedzieć?
  • Więcej poradników o finansach

Ponad 71787 Specjalistów od Finansów blisko Ciebie

W ten sposób każdy z nas może zapewnić sobie godne życie na emeryturze oraz względny spokój.

Osoby, które otworzą Indywidualne Konto Emerytalne, otrzymają dodatkowo jeszcze drugie konto, tzw. KSD (Konto Swobodnego Dostępu).

Na rachunek IKE wpłacane są przez Właściciela oszczędności - nie jest ono opodatkowane.

Czym jest rachunek KSD?

Natomiast na rachunek KSD wpływają nadwyżki oszczędności ponad limit maksymalnych wpłat na IKE. Takie nadwyżki są przekazywane automatycznie na koniec każdego roku kalendarzowego. Limity maksymalnych wpłat na IKE są ustalane w każdym roku przez "Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne. W roku obecnym- 2016 - jest to limit w wysokości 12 165 zł.

Takie rozwiązanie pozwala nam na maksymalne odliczenia podatkowe oraz uniknięcie opłaty związanej z Podatkiem Belki (podatek w wysokości 19%). To dokładnie to, czego nie możemy ominąć, korzystając np. z kont oszczędnościowych w banku, lokat, funduszy inwestycyjnych oraz inwestując swoje oszczędności na giełdzie.

Firma Ubezpieczeniowa nie narzuca odgórnie częstotliwości oraz wysokości wpłat na IKE. Dzięki temu nie czujemy się obciążeni kolejnymi wydatkami. Do środków zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym oraz na Koncie Swobodnego Dostępu Mamy stały dostęp. Możemy je wypłacić w trakcie trwania umowy przed wejściem w wiek emerytalny. Jednak należy wtedy mieć świadomość, że zostaniemy obciążeni podatkiem od wzbogacenia (podatek Belki).

Nie musimy się martwić formalnościami. Podczas zawierania umowy nie są potrzebne oświadczenia o stanie zdrowia, ani potwierdzenia wykonywanych badań lekarskich na tą okoliczność.

IKE - co powinieneś wiedzieć?

Warto wspomnieć o tym, że środki finansowe, które zgromadzimy na IKE, zostaną odziedziczone przez nasze dzieci. Nie poniosą one przy tym kosztów związanych z podatkiem.

IKE jest formą oszczędzania na przyszłą emeryturę. Przed założeniem konta warto skonsultować się z odpowiednim doradcą.

Dodano: 20 stycznia 2016 Zaktualizowano: 18 stycznia 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco