Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Kupić gotowy dom czy budować samemu?

Kupić gotowy dom czy budować samemu?

Zamierzasz kupić lub wybudować dom? Zapewne nie jest to łatwa decyzja. Wiążą się z nią duża odpowiedzialność i długoletnie zobowiązania. Co zrobić, by bezpiecznie ulokować swoje pieniądze? Ten krótki poradnik odpowie na kilka podstawowych pytań i pomoże ci przejść przez początkowe trudności. Gdy stoisz przed dużym wyzwaniem i masz wydać mnóstwo pieniędzy, warto abyś podjął w 100% świadomą decyzję. Zaczynajmy!

author box img

Martin Nowak

Zaktualizowano: 13 października 2022 13.10.2022 Czas lektury: 8min
  • Więcej poradników o budowie domów

Ponad 68263 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Logo firmy budującej domu DatHouse

O nas – zespół DatHouse sp. z o.o.

Jesteśmy członkami zarządu spółki deweloperskiej zajmującej się realizacją marzeń naszych klientów, a dokładniej budową domów. Oferujemy na sprzedaż gotowe domy w zabudowie bliźniaczej lub budujemy indywidualne projekty dla klienta do stanu deweloperskiego. Wywodzimy się ze Śląska, gdzie budujemy od 2013 roku i postawiliśmy ponad 60 domów, a teraz postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność w Poznaniu.

Budujemy przede wszystkim domy, w których sami chcielibyśmy zamieszkać i przy każdym projekcie dopieszczamy najmniejsze szczegóły, aby budynek, w naszej opinii, był jak najbardziej bliski ideału. Staramy się łączyć klasykę z nowoczesnością przy jednoczesnym zachowaniu jak największych walorów użytkowych.

Ten krótki poradnik napisaliśmy po wielu prośbach bliskich nam osób, które poszukiwały informacji na temat różnych elementów procesu. Staraliśmy się nie tyle pisać podręcznik dla inżyniera, co odpowiedzieć na najczęściej zadawane nam pytania. Mamy nadzieję, że ta lektura będzie dla czytelnika pomocna.

Najważniejsze to otoczyć się ekspertami

Pierwszym pytaniem, jakie osoba powinna sobie zadać, to: czy zamierza kupić dom, który wybudował lub jest w trakcie realizacji budowy przez dewelopera, czy też zamierza sam podjąć się tej kwestii. Spójrzmy więc na wady i zalety obu tych wyborów

Samodzielna budowa czy z pomocą firmy budującej domy? Porównanie

Budując samemu dom
Kupując gotowy dom
  1. Samemu wybierasz lokalizację (działkę). Jest to zarazem atut, jak i ciężar. Z jednej strony możesz wybrać dokładnie tę działkę, która ze wszystkich ofert odpowiada ci najbardziej, a z drugiej – bardzo trudno jest dzisiaj znaleźć perełkę w dobrej cenie. Trzeba mocno się postarać, żeby przed zakupem nie wyprzedził cię ktoś inny. Należy też zadbać o dokładne sprawdzenie kupowanego gruntu (np. czy księga wieczysta zawiera jakieś roszczenia osób trzecich, czy nie jest ona postawiona w zastaw itd.) – w tym procesie pomoże ci biuro pośrednictwa nieruchomości i dobry notariusz). Warto przed zakupem wysłać na działkę geodetę i geologa. Ten pierwszy sprawdzi wymiary działki (zdziwiłbyś się jak często podawane w ogłoszeniu parametry nie są zgodne z rzeczywistością), a ten drugi sprawdzi warstwy gleby, w tym między innymi poziom wód gruntowych i nośność podłoża.
  2. Możesz dostosować projekt swojego domu pod indywidualne potrzeby. Indywidualny projekt tworzony od zera może wahać się w cenie od 10 zł do 40 tys. zł. Cóż, architekci mają dzisiaj pełne ręce roboty, ale jeśli ta kwota cię odstrasza, możesz poszukać gotowych projektów w Internecie. Są one znacznie tańsze. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, czy miejscowy plan zagospodarowania pozwala na wybudowanie wybranego przez ciebie projektu? Po drugie, do ceny kupna projektu należy dodać jego przystosowanie przez wybranego architekta, co często podwaja początkowy koszt.
  3. Do domu należy doprowadzić odpowiednie media. Bez nich ciężko będzie zacząć budowę, a już na pewno nie dostanie się odbioru po zakończeniu budowy. Jako że proces przyłączania niektórych mediów trwa bardzo długo, warto od tego właśnie zacząć cały proces.
  4. Decydując się na budowę systemem gospodarczym, zależy ci na jak największej oszczędności pieniędzy, jednak w zamian musisz poświęcić sporo czasu na organizację procesu. Po zdobyciu pozwolenia na budowę zaczniesz budowę. Najpierw jednak musisz znaleźć kierownika budowy. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jest to kluczowa postać w twoim przedsięwzięciu. To do niego będziesz zwracał się za każdym razem z pytaniami technicznymi, a zapewne będzie ich dużo. Obok kierownika możesz też zatrudnić inspektora, jest to osobna funkcja, która polega bardziej na pilnowaniu budowy w interesie inwestora i często bardziej angażuje się w proces budowy niż sam kierownik. Decyzja o podjęciu współpracy z taką osobą nie jest w żaden sposób obowiązkowa, jednak zalecana, jeśli samemu nie masz doświadczenia w branży.
  5. Ekipy budowlane. I tu kolejne pytanie: firma, która zbuduje dom do stanu deweloperskiego czy osobna firma do każdego etapu? Odpowiedź będzie zależała głównie od założeń finansowych. Taniej będzie wybierając pojedyncze ekipy pod każdy element budowy, jednak wiąże się to z dodatkową ilością pracy. Jedna ekipa od całości inwestycji będzie nieco droższa, ale weźmie na siebie wszelkie problemy występujące po drodze. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firm? Przede wszystkim zacznij od poszukiwania firm z poleceń. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o ich poprzednich realizacjach. Za każdym razem podpisuj umowę, nie pozwól na to, żeby coś zostało dogadane tylko słownie. To zawsze prowadzi do nieporozumień.
  6. Materiały. Spisz sobie listę materiałów potrzebnych do budowy domu wraz z ich potrzebną ilością. Kupując gotowy projekt, nierzadko jest opcja, by za dodatkową opłatą dostać taką listę z dokładnymi wyliczeniami. Powysyłaj do najbliższych hurtowni zapytania z prośbą o wycenę. Dzięki porównaniu różnych ofert nie tylko będziesz wiedział, gdzie dostaniesz najlepsze ceny, ale też na których materiałach można jeszcze ponegocjować. Zwróć uwagę na koszty transportu i wyładunku z HDS (zdarza się, że hurtownia podaje niższą cenę za materiał, ale dolicza sporą kwotę za dostawę z rozładunkiem). Co do jakości materiałów, oczywiście raczej nie warto oszczędzać na budowie domu, w którym zamierza się mieszkać przez co najmniej kilka lub kilkanaście lat, jednak nie zawsze najdroższe oznacza najlepsze. Dobrze jest na bieżąco konsultować się z inspektorem lub kierownikiem co do konkretnego wyboru. Budując systemem gospodarczym, zamawianie materiałów stanie się dla ciebie czynnością wykonywaną codziennie.
  7. Zakończenie budowy jest wspaniałym uczuciem. To jeszcze jednak nie koniec. Po zgłoszeniu i dostarczeniu odpowiedniej dokumentacji możesz zacząć przygodę z wykończeniem wnętrz i aranżacją ogrodu. To również nie lada wyzwanie pochłaniające spory budżet i czas, ale też dające niesamowitą satysfakcję!
  1. Należy tu rozróżnić dwie opcje zakupu. Coraz częściej na rynku pojawiają się osoby prywatne budujące domy na sprzedaż. Pamiętaj, że kupując od osoby prywatnej, nie obejmuje cię ochrona wynikająca z ustawy deweloperskiej oraz że musisz do kwoty zakupu doliczyć 2% podatku PCC. Najprawdopodobniej nie obejmuje cię również 5-letnia rękojmia, a gwarancja dawana podczas sprzedaży często jest pisana w taki sposób, że ciężko jest z niej w ostateczności skorzystać. Bądź więc ostrożny! Druga opcja to zakup od profesjonalnej firmy specjalizującej się w budowie domów. Firmy takie często przybierają formę sp. z o.o. lub sp. z o.o. sp. komandytowa. Na większe projekty zakładane są też spółki celowe w postaci sp. z o.o. Warto zweryfikować takie firmy pod kątem ich doświadczenia oraz wypytać o cały proces współpracy. Pamiętaj, kupując od firmy, NIE PŁACISZ podatku PCC, co jest dużą oszczędnością w porównaniu z pierwszą opcją zakupu domu od osoby prywatnej. Podpisując umowę deweloperską, obejmuje cię ochrona wynikająca z ustawy deweloperskiej oraz pięcioletnia rękojmia na wady fizyczne i prawne. Polskie prawo dobrze opisuje prawa i zobowiązania w tym zakresie.
  2. Mając już wybraną firmę i dom, który chcesz kupić, podpisujesz kolejno umowę przedwstępną z wpisaną kwotą do zapłaty, a następnie umowę deweloperską w postaci aktu notarialnego. Notariusz pełni funkcję, która zgodnie z prawem nie może reprezentować interesów jednej ze stron. Oznacza to tyle, że musi być obiektywny i chroni obie strony przez zapisami abuzywnymi. Masz więc pewność, że jest on zobowiązany do bycia uczciwym dla każdej ze stron podczas transakcji.
  3. Jeśli deweloper posiada rachunek powierniczy otwarty, to po każdym zakończonym etapie budowy, przelewasz na ten rachunek umówioną kwotę. Bank uwalnia daną kwotę i przelewa deweloperowi dopiero po weryfikacji przez rzeczoznawcę, że dany etap faktycznie został zrealizowany. Jest to dobre zabezpieczenie przed nieuczciwymi praktykami. Jeśli natomiast deweloper posiada rachunek powierniczy zamknięty, to większość kwoty (zazwyczaj 90%) przelewasz dopiero po zakończeniu całej budowy. Które rozwiązanie jest lepsze? Zazwyczaj nie robi to istotnej różnicy. Niektórym deweloperom trudniej jest dostać rachunek otwarty, szczególnie jeśli powzięty przez dewelopera kredyt wymusza otwarcie rachunku zamkniętego lub też koszty rachunku otwartego są zbyt wysokie i deweloper decyduje się na tańsze rozwiązanie.
  4. Ciesz się tym, jak twój dom rośnie w oczach! Twoim zadaniem jest relaksowanie się i patrzenie z satysfakcją, jak powstaje twój dom marzeń.

Podejmij decyzję – budujesz sam czy z pomocą?

Jak widzisz, jest tego sporo, a to dopiero początek. Ten skrót na pewno nie przekazuje całego procesu inwestycyjnego, jednak na pewno zwraca uwagę na różnicę w podejściu. Jeśli zależy ci na maksymalnej oszczędności pieniędzy i masz ogromny zapas czasu, to być może jesteś gotowy na budowę systemem gospodarczym. Pamiętaj jednak, żeby otoczyć się ekspertami i na nich nie oszczędzać. Błędów budowlanych można popełnić tysiące, a każdy z nich może mieć fatalne skutki. Nie pozwól sobie wmówić, że dana ekipa nie potrzebuje sprawdzania przez inspektora. Profesjonalna firma sama współpracuje z inspektorami, na bieżąco weryfikując swoje decyzje. Tylko w ten sposób można być pewnym, że inwestycja zostanie przeprowadzona pomyślnie.

Z drugiej strony możesz zlecić budowę firmie od A do Z lub kupić nieruchomość od dewelopera. U niego również możesz przystosować projekt do swoich potrzeb, oczywiście w pewnych granicach. Tak jak już czytałeś, jest to rozwiązanie łatwiejsze i mniej czasochłonne, jednak w zamian za spokój dopłacasz odpowiednią marżę deweloperowi. To, czy wolisz wybrać oszczędność pieniędzy, czy też oszczędność czasu i bezpieczeństwo, zależy już tylko od ciebie. Nie można dać uniwersalnej porady, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ to należy dostosować do swojej sytuacji i indywidualnych warunków.

Napisz do nas

Planujesz budowę lub zakup domu w Poznaniu i okolicy? Zadzwoń do nas już teraz lub zapoznaj się z naszą aktualną ofertą. Budujemy pod klienta indywidualnego, zajmując się całym procesem inwestycyjnym od A do Z. Z nami to banalnie proste!

Dodano: 13 października 2022 Zaktualizowano: 13 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco