Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Do Inwestorów

Do Inwestorów

author box img

Eliza Popławska

Zaktualizowano: 21 kwietnia 2018 21.04.2018 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o domach murowanych

Ponad 58626 Specjalistów od Domów Murowanych blisko Ciebie

Do Inwestorów.
Szanowni Inwestorzy,
Kiedyś jakiś wykładowca na uczelni powiedział: „Niech każdy zarabia słuszne pieniądze w tym co umie robić najlepiej, po to by stać go było na ludzi najlepszych w swojej dziedzinie” i to się potwierdza w mojej wieloletniej praktyce na budowie. Każdy chciałby kupić tanio, najlepszą, wymarzoną rzecz, ale skoro ona jest taka dobra to i kosztuje więcej lub bardzo dużo i niestety trzeba dorosnąć do tego by realnie spełniać swoje marzenia - także przy budowie domu.
Można zrealizować budowę systemem gospodarczym, własnym oraz rodzinnym nakładem pracy, ale to będzie trwało i jest obarczone ogromnym ryzykiem błędów, no chyba, że buduje sobie budowlaniec ryzyko jest mniejsze.
Jest możliwość zatrudnienia domorosłej ekipy ze starszym majstrem/brygadzistą i młodymi ludźmi edukowanymi na różnych budowach, bo obecnie szkół zawodowych nie ma. Oczywiście taki majster pokaże i powie, że wybudował już 300 domów i stoją – nie będzie kosztował dużo, ale ryzyko że w międzyczasie dorwie lepiej płatną robotę lub zapije w weekend po zaliczce jest ogromne. Szansa na ukończenie zawsze istnieje pytanie kiedy i czy zgodnie z projektem.
W naszej ocenie najlepszą alternatywą dla osób nie znających się na budowaniu i nie mających czasu na opisane powyżej rozwiązania realizacji budowy jest zlecenie wykonania prac niedużej firmie z własnym zapleczem sprzętowym i kadrą inżynierską. Trzeba pewnie zapłacić więcej, bo są koszty utrzymania większe, ale ma się zdecydowanie większą gwarancję na wybudowanie zgodnie z projektem i wiedzą budowlaną oraz w umówionym terminie.
Oczywiście wszędzie są możliwe wyjątki od opisanych reguł i tego Państwu życzmy, udanych i pełnych zadowolenia z realizacji własnych inwestycji, w których nie ocenioną rolę może odegrać Kierownik Budowy.
Powinien on być zatrudniony przez Inwestora do weryfikacji projektu architektury pod względem fizyki budowli, poprawności konstrukcji, a następnie rzeczywistej realizacji inwestycji. Niestety Inwestorzy często godzą się na trzy kluczowe przyjazdy: do fundamentów, do stropu i więźby dachowej oraz wypełnienie dziennika budowy za jedyne 3tys. zł. Nie zdają sobie sprawy, że Kierownik Budowy będąc częściej na budowie jest w stanie wyłapać więcej błędów projektowych i wykonawczych z przyszłościową korzyścią dla Inwestora.
Często głupie oszczędności, które mogą odbić się długofalowo na budynku to:
1. zaniechanie ułożenia tzw. chudego betonu – bo go nie widać, a podłoże dobrze ubite;
2. zaniechanie wibrowania mieszanki betonowej w czasie jej układania – bo szkoda wypożyczyć wibratora pogrążalnego, a później go myć, a przecież można szalunek opukać młotkiem;
3. oszczędności na zbrojeniu i ewentualnych zaleceniach Kierownika Budowy co do wykonania dozbrojenia elementów;
4. otwory drzwiowe bez węgarków – często skutkuje zbyt krótkim oparciem nadproży i brakiem miejsca pod opaski stolarki
5. brak ciągłości wieńca obwodowego pod więźbą
6. brak właściwej pielęgnacji wylewki z miksokreta
7. montaż stolarki okiennej na listwach transportowych
8. brak ciągłości izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych
9. brak ciągłości izolacji termicznej i jej szczelności
10. zbyt niskie kominy
Szanowni Państwo Inwestorzy, nie wątpliwie artykuł ten stanowi swoistą reklamę naszej firmy, ale ma ona za zadanie uzmysłowić Państwu, że w przeciwieństwie do inwestycji publicznych, często nie doszacowanych, a opartych jedynie na wyborze pod względem kryterium 100% - cena. Potem często kończą się z opóźnieniami lub sprawami sądowymi.
Państwo macie możliwość wyboru pod względem także innych kryteriów, skorzystajcie z tego przywileju.
Pozdrawiam Krzysztof
odwiedź nas na :, http://pagol.waw.pl/
Dodano: 16 maja 2018 Zaktualizowano: 21 kwietnia 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco