Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Usługi brukarskie – czego oczy nie widzą...

Usługi brukarskie – czego oczy nie widzą...

author box img

Leszek Kałużny

Zaktualizowano: 28 grudnia 2020 28.12.2020 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Ponad 47991 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Mamy już dom, ogrodzenie i przychodzi pora, aby droga do domu przestała być przeprawą rodem z bagien i tropików. Znalezienie firmy, która ułoży kostkę to żaden kłopot. Przecież wszystko ustalone: śliczna kostka, wzory, kształty, terminy. Wystarczy zacząć. Warto jednak pamiętać o istotnych szczegółach przy ostatecznym ustalaniu kwoty usługi.

Wjazd z kostki

Wykonanie podbudowy pod kostkę brukową

Wykonawca zasypał nas zdjęciami pięknie wykonanych nawierzchni, przy których cena za usługę, którą zaproponował, wydawała się niewielka, zwłaszcza że propozycje konkurencji były wyraźnie droższe. Gdzie więc jest pies pogrzebany?

Aby nawierzchnia podjazdu lub chodnika do naszego domu mogła służyć nam przez wiele lat oraz aby nie pojawiały się w niej doliny z wodą i koleiny, musi być ułożona na odpowiednio przygotowanej podbudowie z kamienia. A trzeba zauważyć, że jest to spora część kosztów, jakie ponosi wykonawca w całości robót.

Jeżeli chcemy, aby nasze podwórko było trwałe, musimy założyć, że grubość podbudowy kamiennej powinna wynosić min. 35 cm pod samochód osobowy. Przyjmując, że mamy 100 m2, to wykonawca powinien użyć ok. 34 m3 kamienia różnych frakcji, czyli ok. 50 ton. Jest to koszt w granicach 4100 zł z transportem.

Jeżeli wykonawca postąpi nieuczciwie i zrobi podbudowę o 10 cm cieńszą, zaoszczędzi ok. 13 zł na metrze kwadratowym usługi. Będzie zatem konkurencyjny przy składaniu oferty? Tak. Zwracajmy więc uwagę na szczegóły oferty dotyczące tej części prac, których – co prawda – nie widać, ale które pełnią jakże istotną funkcję – byśmy latami cieszyli się otoczeniem naszego domu.

Czytaj też: Podsypka pod kostkę brukową – ile podsypki pod kostkę?

Geowłóknina pod kostkę

Głównym sprawcą niszczenia ścieżek i podjazdów jest woda deszczowa, która z czasem wypłukuje warstwy podbudowy i wskutek tego, zwykle w miejscach silniej obciążonych, dochodzi do destabilizacji konstrukcji nawierzchni. Pod wpływem obciążeń warstwy podbudowy mieszają się ze sobą, a także z gruntem rodzimym.

Trwałość nawierzchni można zwiększyć przez zastosowanie geowłókniny – mrozoodpornego materiału, odpornego na wilgoć i rozrywanie.

Geowłóknina oddziela warstwy – nośną i drenażową, dzięki czemu stabilizuje ścieżki z kostki betonowej, kamiennej, a nawet z bruku drewnianego (drenujące i filtracyjne cechy geowłókniny przedłużą też żywotność samego drewna, wspomagając odprowadzanie wody do głębiej położonych warstw). Geowłókninę kupuje się w rolkach szerokości od 0,5 do 2,5 m i długości od 12,5 do 50 m.

Przejście kamienne – alternatywa dla mostków

Doskonałą alternatywą dla mostków są przejścia kamienne. Szczególnie znakomicie prezentują się one w niewielkich zbiornikach wodnych.

Zaplanowanie kamiennego przejścia przez wodę nie zobowiązuje nas, by doprowadzić do tego miejsca ścieżkę. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać przy wyborze czy przygotowaniu materiału:

  1. Górna powierzchnia kamieni powinna być płaska oraz obrobiona w sposób zapewniający antypoślizgowość. Jednym z rozwiązań jest nadanie szorstkości kamieniom poprzez rowkowanie lub zastosowanie na ich powierzchni preparatów antypoślizgowych.
  2. Istotne jest również, aby powierzchnia kamienia była jednorodna umożliwiająca bezpieczne umiejscowienie stopy.
  3. Poszczególne stopnie powinny zostać wyniesione ponad poziom lustra wody na minimum 5 cm. Elementy należy umieszczać w zbliżonych odległościach umożliwiających wygodne postawienie kroku.
  4. Jednym z najistotniejszych warunków zapewniających wygodne i bezpieczne korzystanie z kamiennego przejścia jest stabilne umocowanie elementów na dnie zbiornika wodnego. Stopnie nie mają prawa być chybotliwe, gdyż może to doprowadzić do nieprzewidzianej kąpieli. Stabilizacja takich bloków kamiennych jest uzależniona od rodzaju materiału, z jakiego wykonany został zbiornik wodny.

Czytaj też: Cena kompleksowej usługi brukarskiej

Dodano: 27 września 2011 Zaktualizowano: 28 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco