pompa ciepła monoblok wśród kwiatów w ogródku przy domu - w 2021

Pompy ciepła monoblok i split – montaż, cena, różnice

Pompa ciepła monoblok to powietrzna pompa ciepła, która pobiera energię zgromadzoną w powietrzu i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Składa się z jednej jednostki zewnętrznej, która dostarcza ciepło do wewnątrz budynku za pomocą specjalnej rury. Jak zadbać o pompę powietrza monoblok zimą i czym różni się od urządzenia typu split?

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 7min

Pompa ciepła powietrze monoblok – charakterystyka

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności. Ich montaż jest tani, a żywotność długa. Występują w dwóch wariantach:

 • split,
 • monoblok.

To podobnie działające urządzenia. Pompa typu monoblok uważana jest jednak za lepszą. Abyś ocenił, czy rzeczywiście tak jest, zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat pompy monoblok.

Pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki, w której znajduje się cały układ chłodniczy. Montowany jest on na zewnątrz budynku. Źródłem ciepła, które ogrzewa pomieszczenia mieszkalne, jest powietrze pobrane z otoczenia. Doprowadzane jest ono do wewnątrz za pomocą rur dystrybuujących. W budynku znajdują się jedynie:

 • sterownik do urządzenia,
 • zasobnik ciepłej wody użytkowej,
 • zbiornik buforowy (opcjonalnie).

Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok są masywne, ale przy tym estetyczne. Dobrze wyglądają zarówno w roboczej przestrzeni podwórka, jak i w elegancko zaaranżowanym ogrodzie wypoczynkowym. Mają dobrą izolację akustyczną i termiczną. Ich układ chłodniczy wykonany jest w całości przez producenta pomp ciepła, dlatego prawdopodobieństwo rozszczelnienia jest małe.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2014 nakłada obowiązek certyfikacji osób, które zajmują się:

 • montażem,
 • serwisowaniem,
 • konserwacją,
 • naprawą,
 • likwidacją,
 • kontrolą szczelności pomp ciepła, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane.

Jednak ze względu na to, że system chłodniczy pompy ciepła monoblok jest fabrycznie zamknięty, instalator urządzenia grzewczego nie musi posiadać w tym celu specjalnych uprawnień.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 137 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa pompa monoblok?

Działanie urządzenia grzewczego najłatwiej zrozumiesz, analizując schemat pracy pompy ciepła. Poniżej przedstawiamy opis produkcji ciepła oraz ciepłej wody użytkowej przez pompę monoblok.

Układ chłodniczy pompy ciepła monoblok składa się z następujących elementów:

 • wentylatora,
 • sprężarki,
 • skraplacza,
 • zaworu rozprężnego,
 • parownika.

Wszystkie te części znajdują się w jednostce zewnętrznej. To ona pobiera powietrze z otoczenia i dostarcza je do systemu grzewczego. Znajdująca się w nim ciecz odbiera ciepło, kolejno trafia do drugiego obiegu. To w nim przy pomocy sprężarki zmienia swój stan z ciekłego na gazowy. Następnie gaz oddaje ciepło do pomieszczenia (za pomocą specjalnych rur).

Zużycie prądu przy zasilaniu pompy ciepła monoblok jest niewielkie. Ok. 70 proc. energii potrzebnej do zasilenia urządzenia pobierane jest z otoczenia. Energia elektryczna służy głównie do zasilenia sprężarki.

Pompa ciepła monoblok – zamarzanie

Pompa ciepła monoblok to urządzenie, którego elementy w większej części znajdują się na zewnątrz budynku. Należy do nich m.in. wymiennik ciepła z wodą. Jeśli system elektroniczny, który zasila sprężarkę (umożliwiającą produkcję ciepła), ulegnie awarii, woda znajdująca się w zbiorniku zamarznie. Oczywiście stanie się tak wyłącznie wtedy, gdy temperatura powietrza znacznie się obniży. Dlatego istotne jest, aby zabezpieczyć cały system zewnętrzny.

Jak dbać o pompę powietrza monoblok zimą?

pompa ciepła monoblok zimą

Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą chronić pompę ciepła monoblok przed skutkami awarii systemu energii elektrycznej. Co możesz zrobić, aby urządzenie grzewcze dobrze pracowało nawet zimą?

 1. Zamontuj specjalne zawory, które w razie awarii umożliwią spuszczenie wody ze zbiornika, a także zewnętrznych elementów ogrzewania.
 2. Zamontuj akumulator typu UPS (akumulator do zasilania awaryjnego), który pozwoli zasilić sprężarkę energią elektryczną podczas awarii stałego układu elektrycznego w domu.
 3. Kup agregat prądotwórczy. Pozwoli on na pracę urządzenia w trudnych warunkach (podczas braku prądu). W zależności od rodzaju maszyny, agregat zasilany jest benzyną, ropą naftową lub gazem.
 4. Zdecyduj się na montaż rur preizolowanych. To rury z fabrycznie wykonaną warstwą izolacji zewnętrznej.
 5. Zrób samemu izolację elementów pompy ciepła np. ze starych koców czy z wełny szklanej.

Mimo, że pompa ciepła monoblok wymaga dodatkowej izolacji elementów urządzenia, jest tańsza niż np. pompa gruntowa czy pompa woda-woda. Cena samego urządzenia monoblok wynosi od 5 000 do 10 000 zł. Do kosztów należy doliczyć jeszcze instalację, konserwację czy kontrolę szczelności systemu grzewczego. Analizę kosztów pompy ciepła do domu 100 m2 czy większego możesz więc rozpocząć dopiero po uwzględnieniu wszystkich prac, które należy wykonać wokół urządzenia.

Ważne!
Pompę ciepła monoblok wewnętrzną możesz połączyć z systemem fotowoltaicznym. Pozwoli to w większym stopniu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Pompa ciepła powietrzna – split czy monoblok?

Powietrzne pompy ciepła są częściej wybierane niż pompy gruntowe czy wodne. Dlaczego? Urządzenia zasilane ciepłem ziemi wymagają zrobienia specjalnych odwiertów pod elementy systemu grzewczego. Pompy wodne z kolei potrzebują sąsiedztwa zbiornika wodnego. Zastanawiasz się, jakie są różnice między powietrzną pompą ciepła monoblok a split? Przedstawiliśmy je w poniższej tabeli.

Cecha/element Monoblok Split
Moc akustyczna Kupując markowe produkty, nie odczujesz różnicy w poziomie mocy akustycznej.
Montaż Instalacja pompy jest prosta. Musisz tylko podłączyć zasilanie centralnego ogrzewania. Pompa monoblok nie ma odrębnego układu z gazem chłodniczym. Instalacja pompy jest nieco bardziej skomplikowana. Urządzenie potrzebuje do pracy montażu układu chłodniczego wraz z płynem chłodzącym.
Parownik Dzięki lamelom (płytom ściennym liniowym) pompa wolniej zamarza. Odstępy między liniami płyt są duże, dopasowane do wymagań pompy. W systemie grzewczym występują lamele, jednak odstępy pomiędzy liniami są niewielkie. Powoduje to szybsze zamarzanie układu i potrzebę jego częstszego rozmrażania.
Współczynnik globalnego ocieplenia (GWP) Niski, ponieważ pompa potrzebuje do pracy niewielkiej ilości czynnika chłodniczego. Wysoki, ponieważ pompa potrzebuje do pracy dużej ilości czynnika chłodniczego.
Uprawnienia F-gaz (do pracy z czynnikami chłodniczymi) Niewymagane. Wymagane. Koszt uprawnień: 800 – 1 500 zł.
Wydajność Bardzo podobna.
Dodatkowe narzędzia do montażu Niewymagane. Wymagane: pompa próżniowa, manometry, kielichownica, butla z azotem do prób szczelności.
Straty podczas przesyłania ciepła Większa utrata ciepła, ponieważ urządzenie montowane jest na zewnątrz, a ciepło transportowane do środka budynku za pomocą specjalnej rury. Mniejsza utrata ciepła, ponieważ system podzielony jest na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. W drugiej części odbywa się produkcja ciepła, nie ucieka ono więc podczas transportu z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej.

Różnicę pomiędzy pompami ciepła monoblok a split widać również w cenie pompy. Urządzenia grzewcze typu monoblok są droższe. Dlaczego? Ponieważ ich producenci dbają o akustykę. Gwarantuje to cichszą pracę urządzenia. Dodatkowo pompy te nie mogą zaadoptować do pracy jednostek z innych systemów, np. z klimatyzacji. Pompy powietrza typu split wykorzystują do pracy część instalacji klimakonwektora, przez co koszty montażu urządzenia są niższe.

Wady i zalety pompy ciepła monoblok

Pompa powietrzna monoblok dostępna jest w szerokim zakresie mocy (od małych indywidualnych urządzeń o mocy 6 kW po duże urządzenia do zastosowań przemysłowych o mocy 60 kW. Jakie jeszcze zalety i jakie wady ma ta pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrze-woda
Zalety Wady
 • Kilkuletnia gwarancja. Zwykle jest to od 2 do 5 lat. Wszystko zależy jednak od producenta. Dla przykładu pompa Viessmann Vitocal 200-A AWO-M-E-AC 201.A08 objęta jest dwuletnią gwarancją. Z kolei urządzenie grzewcze Alpha Innotec LWD 90A-HMD T – pięcioletnią.
 • Poziom mocy akustycznej według etykiety ERP, ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią, to 53 do 66 dB. Pompa może być więc montowana nawet w wąskich przestrzeniach między budynkami.
 • Tańsza w eksploatacji niż pompa ciepła typu split, dlatego że nie wymaga napełniania układu czynnikiem chłodniczym. Pompa jest nim napełniona fabrycznie.
 • Nie wymaga karty urządzenia i regularnej kontroli szczelności.
 • Można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła monoblok. Jest to możliwe m.in. dzięki Programowi Czyste Powietrze.
Wady
 • Podczas awarii prądu system zewnętrzny może zamarznąć. Aby uchronić go przed działaniem niskich temperatur, warto postawić na dodatkową izolację.
 • W porównaniu do pompy ciepła typu split jest to droższy system grzewczy. Koszt urządzenia rekompensuje jednak jego wieloletnie, bezawaryjne działanie.

Znając wady i zalety pompy ciepła monoblok, łatwiej będzie podjąć decyzję o sposobie ogrzewania domu.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco