pompa ciepła do ogrzewania wody w basenie - w 2021

Pompa ciepła do basenu – czy warto?

Pompa ciepła do basenu – czy warto?

Jak podgrzać wodę w ogrodowym lub domowym basenie? Rozwiązaniem jest dedykowana pompa ciepła do basenu. To tani i prosty sposób na podgrzanie wody, utrzymanie optymalnej temperatury i wydłużenie sezonu na kąpiele. Jak działa pompa ciepła do basenu? Ile prądu zużywa? Jak przebiega montaż basenowej pompy ciepła?

author box img

Ewelina Zdancewicz

Opublikowano: 30 czerwca 2022 30.06.2022 Czas lektury: 7min

W ogrodach coraz częściej wykorzystywane są baseny rozporowe i baseny stelażowe, dzięki którym można stworzyć prywatną strefę relaksu i zabaw dla dzieci. Zakup i montaż pompy ciepła umożliwia kąpiel w basenie niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Pompa ciepła basenowa w swoim działaniu wykorzystuje zasoby energii naturalnej. Mechanizm działania pompy do basenu zależy od zastosowanej technologii. Urządzenie może pobierać energię z powietrza, wody lub gruntu). W każdej z tych opcji pompa ciepła do basenu pobiera ok. 70-75% energii z naturalnych źródeł, reszta zasilana jest energią elektryczną.

Jak działa pompa ciepła do basenu? Schemat działania polega na tym, że do basenu doprowadzane są rury. Na ich przebiegu znajduje się urządzenie uzdatniające wodę w basenie, filtr, zawór regulujący przepływ wody oraz zawór odcinający i basenowe pompa ciepła. Pobrana z otoczenia i przetworzona energia przekazywana jest dzięki całej tej instalacji do basenu.

Zasada działania polega na tym, że najpierw woda tłoczona jest z basenu do pompy w kierunku tytanowego wymiennika ciepła. Następnie dochodzi do przekazania energii pobranej np. z powietrza, a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury – woda wtłaczana jest z powrotem do basenu.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 716 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile prądu zużywa pompa ciepła do basenu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że im bliżej pompa ciepła basenowa znajduje się zbiornika z wodą, tym mniejsze będą straty ciepła z całego układu. Poza odpowiednim rozmieszczeniem pompy i całej instalacji, drugą kluczową kwestią jest dobór mocy cieplnej pompy ciepła do basenu.

W niewielkich pompach ciepła do basenu (np. przy zbiornikach 10-15 m2) wystarczy pompa ciepła do basenu o mocy 2,5–3 kW. W większych zbiornikach niezbędna moc to nawet ok. 10 kW. Zużycie prądu możesz zredukować w łatwy sposób – uwzględniając w instalacji fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna uzupełni lukę w działaniu basenowej pompy ciepła, w wielu przypadkach instalacja będzie w niemal 100% zasilana odnawialnymi źródłami energii.

Koszty montażu pompy ciepła do basenu

pompa ciepła do basenu stoi na trawniku

Koszty montażu pompy ciepła do basenu wiążą się przede wszystkim z inwestycją związaną z montażem samego basenu. W przypadku basenów betonowych prace najczęściej polegają na stworzeniu wykopów, budowie niecki, wykończeniu niecki i montażu osprzętu. Alternatywą mogą być baseny oparte na konstrukcji plastikowej. Koszt basenu przenośnego w ogrodzie będzie znacznie niższy.

Koszty samego montażu basenu – w zależności od wybranej opcji – wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty montażu pompy ciepła do basenu na tym tle są niewielkie – w przypadku mini pomp ciepła to wydatek kilkuset złotych, więcej będą kosztować skomplikowane konstrukcje o większej mocy i bardziej rozbudowanej instalacji hydraulicznej.

Koszty eksploatacji pompy ciepła do basenu

Jakie koszty eksploatacji generuje pompa ciepła do basenu? Przede wszystkim warto poznać czynniki, które wpływają na całkowite koszty:

 • sposób zarządzania pompą ciepła (podejście ergonomiczne, czyli wyłączenie pompy na czas braku aktywności w basenie, to duża redukcja kosztów eksploatacji),
 • poziom zaizolowania basenu (podłoże izolacyjne pomiędzy dnem basenu a gruntem, a do tego przykrywanie basenu – to sposoby na duże oszczędności),
 • rozmiar basenu i rodzaj pompy.

Pompa ciepła do basenu – koszty eksploatacji

Założenia do wyliczeń:

 • spełnione są ww. warunki wokół basenu,
 • zakrywasz basen, gdy z niego nie korzystasz,
 • koszty dotyczą sezonu letniego,
 • pojemność basenu to ok. 30 m2,
 • docelowa temperatura wody to ok. na 25 stopni Celsjusza,
 • korzystasz z basenu max. 5 godzin każdego dnia.

Wyniki: Koszty eksploatacji pompy ciepła mieszczą się w przedziale 150-200 zł miesięcznie; w przypadku kotła gazowego byłoby to ok. 300-400 zł miesięcznie, w przypadku grzałki elektrycznej – ok. 800-900 zł miesięcznie.

Czytaj też: Pompa ciepła – cena i dowiedz się, ile kosztuje pompa ciepła z montażem

Jaką pompę do basenu wybrać? [moc + rodzaj pompy]

Jaka pompa ciepła do basenu będzie najlepsza? W przypadku niewielkich basenów w zupełności wystarczy mini pompa ciepła do basenu o mocy ok. 2,5 kW 4,2 kW (pompa ciepła do basenu 5 kW zalecana jest już przy większych pojemnościach zbiorników).

Większe pojemności basenów (20-30 m3) wymagają urządzeń o zdecydowanie wyższej mocy. Cena za najtańsze urządzenia to ok. 3-3,5 tys. zł. Czy dobrą opcją jest pompa ciepła do basenu używana? Jeśli jest sprawna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzić na samym urządzeniu i zmniejszyć koszt inwestycji.

Jaka pompa ciepła do basenu 20 m3?

W przypadku basenów o pojemności 20 m3 odpowiednia będzie pompa ciepła do basenu 5 kW – 6 kW. Koszt takiej pompy to ok. 5 tys. zł za samo urządzenie.

Jaka pompa ciepła do basenu 30 m3?

Zalecana moc pomp ciepła do basenów 30 m3 (i nieco większych) to ok. 7-8 kW. Pompa ciepła do basenu 7 kW to wydatek ok. 5-7 tys. zł (w zależności od modelu, funkcji i producenta).

Montaż basenowej pompy ciepła

Jak wygląda montaż basenowej pompy ciepła?

 1. Zamontuj zbiornik wodny w wybranym miejscu.
 2. Zalecaną opcją jest to, aby pompa ciepła do basenu znalazła się w instalacji hydraulicznej między urządzeniami uzdatniającymi wodę a filtrem.
 3. Podłącz pompę na bypassie (dzięki temu wyregulujesz przepływ przez pompę ciepła).
 4. Za pomocą zaworów wyreguluj strumień przepływu wody przez pompę ciepła (zawory znajdują się w dwóch miejscach – przy bypassie i na wejściu do urządzenia.

Jak wykonać demontaż pompy ciepła podłączonej do basenu? To proste – wystarczy odłączyć urządzenie od instalacji i przechowywać na czas zimy w zamkniętym pomieszczeniu.

Pompa ciepła do basenu – czy warto?

Pompa ciepła do ogrzewania basenu to prosta w zastosowaniu i relatywnie niedroga metoda na przedłużenie sezonu kąpieli w przydomowym zbiorniku wodnym. Jakie są opinie na forum o basenowych pompach ciepła?

Pompa ciepła do basenu – opinie:

 • cicha praca,
 • prosta instalacja,
 • łatwy demontaż w razie potrzeby,
 • bezpośrednie podłączenie wody do zbiornika,
 • niskie koszty podgrzania wody,
 • możliwość przedłużenia sezonu na kąpiele,
 • wysoki komfort (utrzymanie temperatury),
 • rozwiązanie jest ekologiczne (brak emisji CO2).
Zobacz więcej opinii o pompach ciepła: Pompy ciepła - opinie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pompy ciepła do basenu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco