technik sprawdza instalację grzewczą z buforem do pompy ciepła

Bufor do pompy ciepła – czy jest potrzebny?

Bufor do pompy ciepła – czy jest potrzebny?

Bufor do pompy ciepła to inaczej zbiornik buforowy – niezbędny element instalacji z pompą ciepła. Podstawową funkcją buforów jest magazynowanie energii cieplnej, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie efektywności ogrzewania. Czy w każdym przypadku do pompy ciepła potrzebny jest bufor? Jaki bufor do pompy ciepła wybrać?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 26 sierpnia 2022 26.08.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24499 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Po co stosuje się bufor do pompy ciepła?

Bufor do pompy ciepła to rodzaj zasobnika buforowego, w którym magazynowana jest woda grzewcza (czyli zasilająca ogrzewanie w systemie grzewczym). Jak to działa w praktyce? Pompa ciepła najpierw podgrzewa wodę, która trafia do buforu, a następnie (w zależności od ustawień grzewczych) pobiera niezbędną ilość wody z zasobnika do ogrzania domu.

Pożądaną temperaturę można ustawić z poziomu sterownika, a za cały proces odpowiada automatyka pompy ciepła wykorzystującej energię odnawialną. System wykorzystuje w tym celu zawór mieszający, dzięki czemu możliwe jest pobieranie tylko niezbędnej ilości podgrzanej wody aż do osiągnięcia wskazanej temperatury.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 499 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie są korzyści z zastosowania zbiornika buforowego?

  • Bufor do pompy ciepła zmniejsza zużycie prądu całej instalacji z pompą ciepła – poprawia efektywność jej pracy.
  • Zmniejsza częstotliwość włączania systemu (pompa korzysta ze zgromadzonych zasobów).
  • Energię z instalacji fotowoltaicznej bufor do pompy ciepła może magazynować w postaci ciepłej wody.
  • Przy odpowiedniej konfiguracji może dać dodatkowe oszczędności – gdy ustawisz pompę na tryb pracy nocnej (z wykorzystaniem tańszej taryfy nocnej).
Uwaga!
Zbiorniki buforowe do pomp ciepła często mylone są ze zwykłymi zbiornikami c.w.u. Warto wiedzieć, że to zupełnie inne urządzenia.

Czy do pompy ciepła potrzebny jest bufor?

Zastosowanie zbiornika buforowego nie jest konieczne w każdej instalacji grzewczej z pompą ciepła.

Kiedy bufor do pompy ciepła jest niezbędny?

  • gdy dom podzielony jest na kilka obiegów grzewczych – i konieczne jest osiągnięcie różnych temperatur wody (np. w modelu ogrzewanie podłogowe + grzejniki),
  • gdy w instalacji z pompą ciepła dodatkowo pracuje kominek z płaszczem wodnym,
  • gdy w instalacji zastosowano dodatkowo, poza pompą, kocioł na paliwo stałe,
  • w instalacjach z tradycyjnymi grzejnikami.

Kiedy bufor do pompy ciepła nie jest potrzebny?

  • w instalacjach tylko z ogrzewaniem podłogowym,
  • gdy projektant wyliczył, że w instalacji jest wystarczająca pojemność do efektywnego zarządzania – i nie jest potrzebny zasobnik,
  • jeśli nie planujesz w przyszłości instalacji kolejnych źródeł ciepła w instalacji.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać?

pompa ciepła monoblok zamontowana na domu i kwiatek

Jak dobrać bufor do pompy ciepła i jak duży powinien być bufor do pompy ciepła? Dobór bufora do pompy ciepła przede wszystkim powinien wynikać z projektu instalacji. To projektant decyduje, jaka moc i jaki rodzaj urządzenia dobrać do danej instalacji.

Można przyjąć, że pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić minimum 10l na kW mocy pompy ciepła. Zazwyczaj producent pompy podaje, jaki jest rekomendowany zład ciepła (czyli pojemność bufora) w danym systemie (zazwyczaj sprawdzają się bufory pompy ciepła o pojemności w zakresie 30-50l).

Pamiętaj, że bufor do pompy ciepła 50l nie sprawdzi się w każdym przypadku (częstym błędem jest za duży bufor do pompy ciepła w instalacji lub dobór nieodpowiedniego zasobnika do instalacji z grzejnikami). Na pewno warto zwrócić uwagę na jakość urządzenia (bufor nierdzewny, certyfikowany, z minimum 5-letnią gwarancją).

Warto wiedzieć!
W instalacjach z pompą ciepła najczęściej stosowane są zbiorniki buforowe bez wymiennika ciepła, ale dostępne są również modele z zabudowaną wężownicą grzewczą i dodatkowymi funkcjami (takimi jak np. ładowanie warstwowe – podnoszące efektywność urządzenia).

Dopytaj projektanta o dodatkowe funkcje przydatne w twojej instalacji – czasami relatywnie niewielka dopłata może znacząco podnieść efektywność całej instalacji. Przejrzyj oferty specjalistów od pomp ciepła z Warszawy lub innych miast, którzy wykonają kompleksową usługę projektu i montażu pompy ciepła.

Jak podłączyć bufor do pompy ciepła?

Zbiornik do pompy ciepła powinien być zainstalowany jak najbliżej pompy ciepła. Podłączenie bufora do pompy ciepła zazwyczaj realizowane jest w dwóch opcjach:

  1. Standardowe podłączenie buforu do pompy ciepła sprawia, że bufor pełni rolę sprzęgła.
  2. W drugiej opcji bufor do pompy ciepła podłącza się szeregowo (taki montaż stosowany jest np. w instalacjach, w których niezbędny jest przepływ przez każdą pętlę ogrzewania podłogowego).

Schemat podłączenia bufora do pompy ciepła zależy od projektu, ale warto pamiętać, że bufor działa na zasadzie grawitacji (a więc np. wlot nagrzanego czynnika grzewczego do bufora powinien być umieszczony wyżej od wylotu z kotła).

Bufor do pompy ciepła – cena

Ile kosztuje bufor do pompy ciepła? Cena zależy od rodzaju urządzenia, pojemności i dodatkowych funkcji. Najtańsze bufory do pompy ciepła kosztują ok. 1500 zł, droższe modele (np. z dużą liczbą króćców przyłączeniowych, do zastosowania w nietypowych instalacjach) kosztują ok. 4-5,5 tys. zł.

Bufor do pompy ciepła z wężownicą czy bez?

Bufory z wężownicą do pompy ciepła nie są niezbędne w każdym systemie. Rozwiązanie jest nieco droższe od tradycyjnych modeli (rozbudowane modele z 2 wężownicami kosztują nawet 12-13 tys. zł). Zapytaj się specjalisty od pomp ciepła z Wrocławia lub innego miasta bliżej Ciebie, jaki bufor jest najlepszy do Twojego systemu.

Dodatkową funkcją buforów z wężownicą jest przepływowe grzanie ciepłej wody użytkowej (CWU) – w przypadku, gdy dwa układy grzewcze są od siebie oddzielone (np. panele słoneczne i CWU), to bufor z wężownicą może pełnić rolę wymiennika ciepła.

Jak dobrać taki bufor? Zasada jest prosta: im większa wężownica w buforze, tym większą temperaturę wody można uzyskać. Oczywiście taka inwestycja wpłynie na koszty całej instalacji, dlatego zdecydowanie warto zakup skonsultować z projektantem instalacji z pompą ciepła.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco