Okna ze szprosami czy bez? Szprosy w oknach: rodzaje i ceny
Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?
Z poradnika dowiesz się
Okna ze szprosami od dawna są elementem charakterystycznym w zabytkowych domach i dworkach. Nie oznacza to jednak, że szprosy to relikt przeszłości. Wręcz przeciwnie – obecnie szprosy w oknach dzielące skrzydło okienne lub drzwiowe (w przypadku okien balkonowych i tarasowych) przeżywają drugą młodość.
Różnica w zastosowaniu szprosów polega na tym, że dawniej szczebliny okienne stanowiły przede wszystkim element konstrukcyjny, zwiększający stabilność okna. We współczesnych aranżacjach szprosy stosowane są przede wszystkim jako ozdoba – wpływająca zarówno na wygląd elewacji, jak i charakter wnętrza.
Okna ze szprosami – co warto o nich wiedzieć?
Szprosy dzielą okna w mniejsze pola (tzw. kwatery), ale nie są ograniczone jedynie do prostokątnych i kwadratowych kształtów. Równie dobrze można zastosować szprosy w kształcie kół lub gięte w łuki. Na rynku dostępne są też różne wykończenia szprosów (dostępne są m.in. szprosy wąskie i minimalistyczne – proste, frezowane, szerokie i z dodatkowymi zdobieniami).
Okna można więc dzielić szprosami symetrycznie i niesymetrycznie – osiągając różne efekty i nieregularne kształty, stosując materiał taki sam jak rama lub dobierając inny – w zależności od upodobań. Tak samo z kolorystyką, którą również ogranicza jedynie wyobraźnia (np. można zastosować szprosy dwukolorowe – np. w kolorze elewacji i okiennic, łączone pod dowolnymi kątami).
Poniżej przedstawiamy ranking 72 040 Sprzedawców Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Rodzaje szprosów
- szprosy weneckie (naklejane),
- szprosy międzyszybowe (wewnątrzszybowe),
- szprosy konstrukcyjne
- szprosy wiedeńskie,
- szprosy nakładane w ramce.
Okna ze szprosami weneckimi
Weneckie szprosy naklejane są na powierzchnię szyby. Do wyboru jest opcja naklejenia ich tylko z jednej lub po obu stronach okna. Montaż odbywa się za pomocą specjalnej taśmy piankowej lub miękkiego silikonu.
Okna ze szprosami międzyszybowymi
W tym przypadku masz do czynienia z listwą umieszczoną między szybami. Listwa tworząca szprosy może być wykonana zarówno z tworzywa sztucznego, jak i aluminium. Warunkiem zastosowania szprosów tego typu jest odpowiednia odległość między pakietami szybowymi.
Szprosy konstrukcyjne
To części ramy okiennej – dzielące szybę na mniejsze tafle, a zarazem wpływające korzystnie na sztywność i wytrzymałość okna. Stosowane są najczęściej w dużych oknach (zwłaszcza drewnianych), wzmacniając ich konstrukcję.
Okna ze szprosami wiedeńskimi
Szprosy wiedeńskie to inaczej szprosy naklejane. Czym różnią się od weneckich? W tym przypadku dodatkowo między taflami szyby umieszczona jest specjalna ramka dystansowa (tzw. ślepy szpros). Następnie po obu stronach takiej instalacji montuje się cienkie listwy (często dodatkowo zabezpieczone na krawędziach uszczelkami).
Okna ze szprosami nakładanymi
Konstrukcja jest prosta: na zewnątrz szprosy tego typu nakłada się w postaci gotowej, drewnianej ramki (tego typu opcja znajduje zastosowanie tylko w oknach drewnianych). Sam montaż można wykonać na kilka sposobów (przybicie do ościeżnicy, na zawiasach lub zatrzaskach - w zależności od rodzaju).
Okna ze szprosami czy zwykłe? Wady i zalety szprosów

Niewątpliwą zaletą jest efekt estetyczny, a w niektórych przypadkach dodatkowo wzmocnienie konstrukcji okna.
Wadą może być problematyczne czyszczenie okien ze szprosami – szczególnie tymi umieszczonymi na zewnątrz.
Okna ze szprosami: cena. Ile kosztują szprosy okienne?
Cena zależy od rodzaju szprosów (i podlega indywidualnej wycenie). Najdroższe są okna ze szprosami wewnątrzszybowymi. Do ceny należy też doliczyć koszty fachowego montażu, na który warto się w przypadku szprosów zdecydować (np. wybierając szprosy naklejane).
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Popularne plastikowe, rustykalne drewniane, a może nowoczesne aluminiowe? Wybierając okna, kierujemy się najczęściej własnym gustem i poczuciem estetyki oraz zasobami portfela. Sprawdź, które z okien spełnią twoje wymagania i nie przeciążą budżetu.
Okna duże, małe, standardowe i nietypowe – każde z nich powinno być odpowiednio dopasowane do wnętrza, by wpuszczało jak najwięcej światła. Jakie są standardowe wymiary takich elementów? Które są oferowane od ręki przez producentów? Podpowiadamy, jak dobrać wielkość okien do pomieszczeń w domu i sprawdzamy, jak ich rozmiar, inny od standardowych wymiarów, wpływa na koszt inwestycji.
06.10.2022Okna aluminiowe są często wybieraną alternatywą dla popularnych okien z PCV lub drewnianych. Ceny okien aluminiowych są przystępne dlatego wybierane są do budynków zarówno użyteczności publicznej jak i przez prywatnych inwestorów. Ile kosztują okna aluminiowe? Cena zależy od kilku czynników. W naszym poradniku sprawdzisz ceny okien aluminiowych w 2023 roku, ich wady i zalety oraz opinie o oknach aluminiowych.
31.01.2023Docieplenie okien dachowych, odpowiedni montaż i zadbanie o właściwą izolację okna na poddaszu mogą ochronić przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, zapewnić ciszę i bezpieczeństwo, a finalnie – przynieść oszczędności. Zwrot z inwestycji będzie tym bardziej imponujący, im lepiej wykonamy ocieplenie okna dachowego. Jak zaizolować wnękę okienną przy oknach połaciowych? Na czym polega uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz?
21.03.2023Dlaczego warto wybrać do swojego domu okna pasywne? W ich przypadku deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K. Ważnym wskaźnikiem jest też klasa przepuszczalności powietrza. Okno pasywne z montażem warstwowym (tzw. ciepłym montażem) i pakietem trzyszybowym sprawi, że stolarka okienna w domu energooszczędnym będzie satysfakcjonować domowników. Jak wybrać okna pasywne? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
21.09.2022Niepozorny, często ukryty mechanizm okna, pozwalający na jego otwieranie czy zamykanie, to nic innego jak okucia. Występuje wiele rodzajów takich okuć, czyli metalowych elementów pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zobacz, jakie są ich typy i jakie pełnią one funkcje.
14.09.2022