zestawienie różnych rodzajów okien plastikowych i drewnianych -  w 2021

Ceny okien plastikowych i drewnianych w 2022 roku [tabela i cennik]

Ceny okien plastikowych i drewnianych w 2022 roku [tabela i cennik]

Dobre okna w niskiej cenie – to cel, który większość stawia sobie przed zakupem stolarki okiennej. Im lepszej jakości rozwiązanie, tym większy jego koszt. Kwoty rosną, jeśli mają mieć one dodatkowe funkcje i akcesoria. Jaka będzie cena okien plastikowych, a jaka w przypadku wyboru stolarki drewnianej? Jakie są różnice cen różnych rodzajów rozwiązań tego typu?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 17 sierpnia 2022 17.08.2022 Czas lektury: 12min

Wybór okien to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla tych, którzy cenią nietypowe rozwiązania. Oryginalność ma jednak swoją cenę. Za wymyślne kształty i kolory zapłacimy nawet dwa razy więcej, niż za standardowe PCV o klasycznych wymiarach.

Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wydatków, przemyśl zakup wcześniej. W najlepszej sytuacji są w tym przypadku osoby, które dopiero planują budowę domu. To dobry moment, by przemyśleć powierzchnię przeszklenia budynku, czyli liczbę otworów. Im mniej okien w domu, tym mniejszy ich koszt.

Dodatkowo mniejsza powierzchnia przeszklenia spowoduje mniejsze straty ciepła, a w efekcie ograniczy wydatki na ogrzewanie. Kupując mniej okien, można pozwolić sobie na ich lepszą jakość. Sprawdź ceny okien i ich rodzaje. 

Od czego zależą ceny okien?

Ceny okien są bardzo zróżnicowane. Zależą od:

  • materiału, z jakiego wykonane jest okno,
  • grubości profili,
  • liczby szyb i komór,
  • rozmiaru okien,
  • kształtu okien (re bardziej wymyślne, zakończone łukiem lub okrągłe, będą droższe od prostokątnych, najczęściej wybieranych),
  • dodatków, takich jak rolety, markizy czy szprosy.

Jednym z najważniejszych parametrów wpływających na ostateczną cenę okien jest ich rozmiar. Niewielki element o wymiarach 600x600 mm kosztuje już od 350 zł wzwyż, a za około 200 zł można kupić uchylne okna gospodarcze. Okna PCV w popularnym rozmiarze 1165x1435 mm będą kosztować około dwa razy mniej niż rozwiązania do drzwi balkonowych o wymiarach 1400 x 2200 mm. Najdroższe są z kolei elementy wykonywane na zamówienie, nietypowe i niestandardowe.

Zapytaliśmy specjalistów z branży okiennej, jakie okna sprzedają się najczęściej?

Specjalista Oferteo.pl

Milena Gruszecka

Specjalista Oferteo.pl

Klienci najczęściej szukają okien dobrych i tanich. Liczy się więc nie tylko cena, ale także jakość okien. Co prawda kupujący rzadko precyzują, czym jest dla nich dobre okno. Nie podają konkretnych szczegółów czy parametrów, ale oczekują, że za stosunkowo niewielką cenę uda im się kupić trwały, wytrzymały produkt.

Klienci wolą więc kupić okna plastikowe o lepszej jakości, niż drewniane, ale wykonane z gorszych materiałów. Cena będzie taka sama, za to efekty – nieporównywalne.

Dlaczego ceny okien są tak wysokie?

Łoboda Centrum Okien i Drzwi

Wojciech Wajda

Łoboda Centrum Okien i Drzwi

Do produkcji okien drewnianych wymagany jest znacznie większy nakład pracy, niż w przypadku wykonania okien z plastiku. Cena wynika więc z poświęconej energii oraz technologii użytej w procesie produkcji.

Okna PCV powstają z gotowych plastików, które są następnie formowane. Z kolei okna drewniane wytwarza się z mikroskrzepów albo litego drewna. Materiał musi być następnie kilkakrotnie malowany i impregnowany.

Szukaj Sprzedawców Okien blisko Ciebie

  • {{item.city}}
Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 14 073 Sprzedawców Okien najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ile kosztuje okno w 2022 roku?

Pora zastanowić się, ile kosztuje okno. Kwota uzależniona jest, jak już wiesz, od wielu różnych parametrów. Stawki w większości firm są jawne i możesz sprawdzić ceny okien na 2022 rok bez większych problemów. Pozostaje ci rozeznać się w sytuacji, ile zapłacisz za wstawienie okna lub wykonanie montażu samodzielnie.

Koszt jednego okna wynosi 650-1300 zł (okno plastikowe). Każdy dodatkowy centymetr, inny kolor, materiał i kształt to dodatkowe koszty. Ile kosztują okna typowe? Wg cenników okien w 2022 roku średnia cena wynosi 550 zł za m2.

Dziś większość stolarki okiennej stanowią okna na wymiar. Cena takich okien jest naturalnie wyższa niż standardowych. Projektanci i klienci coraz więcej wymagają od okien – zmieniają się trendy, domy projektowane są już nie tylko z większą powierzchnią przeszkleń, ale też z nietypowym układem okien.

Mimo to w niektórych sklepach budowlanych wciąż istnieje pojęcie okien typowych o standardowych wymiarach. Polacy najczęściej wybierają okna prostokątne o powierzchni 1230x1480 mm. Można przyjąć, że jest to standardowe okno stosowane w naszych domach.

Cena okna a liczba szyb w pakiecie

Kupując okna, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze są to szyby (czyli okna dwuszybowe lub – coraz częściej wybierane – trzyszybowe, które zapewniają lepszą izolację).

Wybierzmy znowu nasze okno standardowe. W wersji dwuszybowej, białe, o typowych okuciach i bez montażu, kosztować będzie od ok. 650 zł. A jaka będzie cena okien trzyszybowych? Cennik będzie już wyższy. Za niemal identyczne okno, ale z trzema szybami, trzeba zapłacić już ok. 850 zł. To nawet 200 zł różnicy.

Kolejną propozycją są okna pięcioszybowe. Ich ceny wynoszą od 1300 zł za okna plastikowe PCV do 1500 zł w przypadku produktu z drewna. Trudno jednocześnie określić, jaka będzie najwyższa możliwa stawka za okna trzyszybowe czy okna pięcioszybowe. Kwota rośnie wraz ze wzrostem liczby szyb, parametrów termicznych i rozmiarów okna.

Dowiedz się więcej: Okna trzyszybowe czy dwuszybowe?

Ile trzeba dopłacić za kolor futryn?

Kolorowe futryny nie pozostają bez wpływu na cenę. Decydując się na okleinę obustronną, zapłacisz więcej, niż za rozwiązanie białe o standardowych wymiarach. Łącznie za okno będzie to wydatek o około 250-400 zł wyższy (dwustronna, standardowa okleina).

Można również zlecić wykonanie okleiny tylko z jednej strony – wewnętrznej lub zewnętrznej, co sprawi, że koszt jednego okna będzie wyższy o około 20 proc. w porównaniu do okien o białej barwie (wewnątrz – białe, na zewnątrz – okleina standardowa). Czy klienci często decydują się na okleinę okienną?

Specjalista Oferteo.pl

Joanna Nalewalska

Specjalista Oferteo.pl

Klienci Oferteo nierzadko decydują się na okna z okleiną. Najczęściej wybierają kolor złoty dąb. Jeżeli zależy im na niższej cenie, po prostu zamawiają okna z jednostronnym kolorem, zwykle po stronie zewnętrznej. Do budynków gospodarczych dobierają okna białe.

Wybór koloru zależy jedynie od naszego gustu i możliwości finansowych.

Jaka jest cena okien ze szprosami?

okna ze szprosami są droższe

Oprócz okleiny, charakteru dodadzą szprosy. Decydując się na okna z tym elementem w kolorze białym, dopłacisz za każdą kwaterę, jaka utworzyła się przez podział okna. Będzie to zatem przykładowo koszt od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych za jedno okno, gdy szprosy podzielą okno raz w pionie i raz w poziomie (4 kwatery, szpros wewnątrzszybowy 18mm, biały).

Szprosy kolorowe są, rzecz jasna, droższe. Wszystko zależy jednak od producenta i sklepu, w którym wybierasz okna – nie ma tu jednej reguły. Droższe są szprosy montowane fabrycznie, wewnątrz okna, a tańsze te naklejane.

Czytaj więcej: Okna ze szprosami czy bez?

Okna uchylne i rozwierno-uchylne – różnica w cenie

Ceny okien różnią się też, jeśli chodzi o funkcjonalność. Za stopniowanie uchyłu trzeba dopłacić 10 zł za każde skrzydło. Okno jedynie uchylne, białe, PCV, o przyjętych przez nas wymiarach, kosztuje ok. 800 - 1000 zł.

Przypomnijmy, że za takie samo okno z funkcją rozwierno-uchylną, należy zapłacić już ok. 950-1200 zł. Okucie antywłamaniowe do okien RU (czyli rozwierno-uchylnych) to dopłata w wysokości ok. 110 zł.

Cena dużych i małych okien

Rozmiar okna to podstawowy parametr okna, który przekłada się na jego cenę. Za kwadratowe okienko o wymiarach 600 x 600 mm, wykonane z plastiku, białe, dwuszybowe trzeba zapłacić 300 -500 zł. Cena 1 m2 szyby okiennej wynosi średnio 600 zł. Dlatego więcej automatycznie trzeba zapłacić za duże okna. Stawka będzie nawet wielokrotnie wyższa.

Jeśli znasz już wymiary okien, ale trudność sprawia ci oszacowanie ich kosztu, o dokładną wycenę zapytaj profesjonalnego wykonawcę.

Ceny okien PCV i drewnianych

Zwróć uwagę także na materiał. Okna PCV są najczęściej wybierane przez konsumentów. Stosunkowo niska cena okien plastikowych ma największy wpływ na ich decyzję.

Ceny okien PCV różnią się ze względu na rozmiar, kolor i pakiet szybowy okna (ogólnie można przyjąć, że 1m okna kosztuje od 500 zł do 5 000 zł, producenci i sprzedawcy najczęściej podają ceny z tabeli albo wygenerowane za pomocą programu, który wylicza cenę – w zależności od rozmiaru i wybranych parametrów).

Przykładowo: dwustronna okleina zwiększy koszt okna nawet o 40%, a szyba antywłamaniowa P4 to dodatkowe 100 zł więcej – i tak dalej. Ceny okien PCV różnią się też ze względu na producenta. Porównując poszczególne okna warto zawsze sprawdzić wszystkie parametry (kluczowa różnica dotyczy profili, a tym samym zestawu szybowego). Pamiętaj także, że podane kwoty to ceny netto – i nie uwzględniają one montażu.

Jako że okna to spory wydatek, powinieneś zadbać o to, by otrzymać na nie gwarancję. Postaraj się, aby uzyskać ją na piśmie, wraz z informacjami o obowiązkach producenta i okresie obowiązywania. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że producent wywiąże się z obowiązków gwarancji w razie problemów z oknami.

Cena okna wzrośnie wraz z dodatkami, które do niego dobierzesz. Wybór akcesoriów i osprzętowania okien jest niemały. Z aktualną ofertą zapoznał nas Jakub Zając z firmy Erka Systemy:

ERKA Systemy Jakub Zając

Jakub Zając

ERKA Systemy Jakub Zając

Być może ktoś nie chce mieć drzwi otwieranych, ale z systemem HST – podnoszono-przesuwnym. Nie jest to standard na rynku, dlatego też stanowi dość drogie rozwiązanie. Daje za to możliwość wykonania dużego przeszklenia.

Można także wykonać kute zawiasy, klamkę z kluczykiem, zmienić kolor uszczelki, zamówić okna białe lub kolorowe – z kolorem dwustronnym lub jednostronnym. Konfiguracji jest całe mnóstwo – i to one mają wpływ na ostateczną cenę okna.

Okna drewniane są średnio dwukrotnie droższe od tych wykonanych z PCV. Przykładowo za okno o wymiarach 1160x1460 mm zapłacisz ok. 1800-2000 zł Jeszcze drożej będzie, jeśli okno wykonane będzie z sosny albo dębu. Koszt może wzrosnąć nawet do ok. 2 700 zł.

Tańsze będą okna aluminiowe. Cena za 1 m2 takiego okna będzie nawet o 30 proc. niższa w porównaniu do ceny, jaką trzeba zapłacić za okna drewniane o takim samym formacie.

Okna dachowe – ceny i rodzaje

Odrębną kategorię stanowią okna dachowe. Oprócz uchylnych, dostępne są też okna obrotowe i uchylno–obrotowe. Koszt okna dachowego będzie najwyższy, jeśli wybierzesz okno uchylno-obrotowe.

Ceny okien dachowych wahają się od ok. 900 zł za najprostsze okno do ok. nawet 1 700 zł za bardziej skomplikowany produkt. Wstawienie kilku okien dachowych może więc znacznie podnieść koszty inwestycji, zwłaszcza że ceny montażu mogą być także wyższe niż w przypadku okien zwykłych.

Ile kosztują żaluzje, rolety i markizy?

Kupując okna, można od razu pomyśleć o zaopatrzeniu się w rolety, żaluzje albo markizy. Pomogą one uchronić dom przed nadmiernym nagrzewaniem.

Najtańsze są zwykłe rolety – ich zakup to koszt od 100 zł. Nieco więcej, bo minimum 140 zł wydasz na rolety plisowane. Ceny żaluzji zaczynają się od ok. 180 zł. Droższe będą już rolety zewnętrzne – to wydatek rzędu przynajmniej 900 zł za sztukę (czyli na jedno okno z roletami). Cena rolet czy żaluzji musi zostać powiększony jeszcze o usługę montażu, chyba że zamierzasz sam zamontować je przy oknie.

Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

Jeśli wzbogacisz dodatkowo rolety o funkcję sterowania elektronicznego, wydasz na nie ok. 700-1200 zł. Natomiast rolety elektroniczne z funkcją antywłamaniową kosztują około 1300-2000 zł.

Cennik montażu okien w 2022 roku

Oczywiście zakup okna to jeszcze nie wszystko. Jeżeli nie masz doświadczenia w stolarce okiennej, lepiej nie podejmuj się samodzielnego montażu. Firma, u której dokonujesz zakupu, na pewno z chęcią zamontuje je dla ciebie w budynku.

Cena montażu okien może być wyliczona wcześniej, według dwóch sposobów: albo ze względu na obwód okna, albo ze względu na jego cenę:

  1. W pierwszym wypadku za 1 mb obwodu okna zapłacisz 25-40 zł.
  2. Natomiast według drugiego sposobu powinieneś wziąć pod uwagę ok. 10-15% ceny okna.
Praktyczny poradnik: Montaż okien krok po kroku

Ceny okien – tabela

Ile łącznie mogą kosztować okna dla domu jednorodzinnego? Przyjmijmy, że trzymamy się standardowych rozwiązań. Chcesz kupić białe okna PCV, dwuszybowe. Potrzebujesz 13. o standardowych wymiarach, jednego mniejszego i jedną parę drzwi balkonowych. Koszt samych okien to 9 500 zł. Jeśli dodasz do tego montaż (kilkaset złotych), otrzymasz kwotę ok. 10 000 zł.

Jeśli jednak kolor brązowy bardziej pasuje do domu niż biały, musisz ponieść dodatkowe koszty okleiny. Za okna drewniane z kolei zapłacisz już ok. 20 000 zł.

Sprawdź samodzielnie na podstawie poniższej tabeli, ile kosztują okna o standardowych wymiarach w różnych wariantach: dwu- lub trzyszybowe, z okleiną, szprosami, PCV lub drewniane. Ułatwi to obliczenia, ile trzeba zapłacić za okna do domu jednorodzinnego.

Pamiętaj, że są to mocno orientacyjne ceny, a o szczegóły warto zapytać najlepszych sprzedawców dostępnych na Oferteo z twojego regionu.

Wymiary standardowe
Liczba szyb
Rodzaj materiału
Funkcje
Kolor
Cena
1230 x 1480 mm
dwuszybowe
PCV
uchylne
białe
ok. 800 zł
1230 x 1480 mm
dwuszybowe
PCV
rozwierno-uchylne
białe
ok. 950 zł
1230 x 1480 mm
trzyszybowe
PCV
uchylne
białe
ok. 1000 zł
123 0x 1480 mm
dwuszybowe
PCV
uchylne
z jednostronną okleiną standardową
ok. 1100 zł
1230 x 1480 mm
dwuszybowe
PCV
uchylne
z dwustronną standardową okleiną
ok. 1200 zł
1230 x 1480 mm
dwuszybowe
PCV
uchylne, ze szprosami
białe
ok. 900 zł
600 x 600 mm
dwuszybowe
PCV
uchylne
białe
ok. 350 zł
1160 x 1460 mm
dwuszybowe
drewniane
uchylne
drewniane
ok. 2000 zł

Jeśli nie znalazłeś w tabeli swojego okna, albo chcesz porównać różne oferty, zapytaj o szczegółową wycenę sprawdzone firmy z Oferteo.

Dodano: 17 grudnia 2020 Zaktualizowano: 17 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco