Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista od ociepleń rozkłada wełnę mineralną na poddaszu

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – wełną mineralną, styropianem czy pianką?

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – wełną mineralną, styropianem czy pianką?

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń wyłączona z codziennego wykorzystania. Warto ją oddzielić od ogrzewanych i użytkowych pomieszczeń, aby zminimalizować utratę ciepła w domu. Jak wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego? Jakich materiałów do tego celu użyć? Ocieplenie poddasza nieużytkowego może być wykonane z wełny mineralnej, styropianu lub pianki. Pamiętaj jednak, że wybór materiału zależy od rodzaju stropu. Dowiedz się więcej o ociepleniu poddasza nieużytkowego.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 6 grudnia 2022 06.12.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 77638 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza blisko Ciebie

Dlaczego warto ocieplić nieużytkowe poddasze?

Wydawałoby się, że nieużytkowe poddasze nie wymaga izolacji termicznej. Nie jest to prawda. Warto zlecić ocieplenie poddasza nieużytkowego, aby nie dopuścić do:

  • uciekania ciepła z pomieszczeń, które znajdują się niżej,
  • wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Ocieplenie nieużytkowego poddasza, które można wykonać nie tylko podczas ocieplania budynku zminimalizuje lub całkowicie zlikwiduje straty ciepła. Jest możliwe zarówno w istniejących już domach, jak i nowych budynkach. Należy pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła dla dachów, stropodachów i stropów od 2021 roku zgodnie z nowelizacją warunków technicznych wynosi 0,15 W/m²K. Dotyczy to wszystkich domów, dla których pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2020 r.

Dobrze, aby domy, które wymagają termomodernizacji, przeszły badanie termowizyjne. Pozwala ono określić, w której części budynku występują straty energii cieplnej. Na podstawie badania technicznego wskazane zostaną właściwe rozwiązania, których celem jest zredukowanie strat energetycznych i uzyskanie niższych rachunków za ogrzewanie.

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 77 638 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ocieplenie poddasza nieużytkowego: styropianem, wełną czy pianką?

Poddasze nieużytkowe możesz ocieplić:

  • wełną mineralną,
  • styropianem,
  • pianką poliuretanową.

Wełna mineralna do ocieplenia poddasza nieużytkowego

Jaki materiał do ocieplania poddasza nieużytkowego wybrać? Rekomendowana jest wełna mineralna z włókna szklanego lub z włókna skalnego. Możesz ją kupić w postaci mat lub płyt, które przeznaczone są do układania pomiędzy krokwiami i pod nimi. Sprężyste maty sprzedawane są w belach o szerokości 20-125 cm. Ich długość to 2-18 m. Materiał po rozwinięciu powinien swobodnie się rozprężyć, aby uzyskać właściwą grubość. Ile wełny na poddasze? Zalecana grubość na poddaszu nieużytkowym to ok. 25-30 cm.

Najpopularniejsza wełna mineralna ma współczynnik lambda wynoszący 0,033 W/(mK), ale na rynku są produkty o wyższym współczynniku. Dlatego trzeba to sprawdzić. Zaletą wełny są niepalność i lekkość. Daje doskonałą izolację cieplną i ma zdolności do przepuszczania pary wodnej. Izoluje akustycznie poddasze, jest elastyczna, dlatego wyginanie jej w trudno dostępnych miejscach nie jest problemem.

Ocieplenie poddasza ze styropianu

Ocieplając poddasze nieużytkowe styropianem, musisz położyć co najmniej dwie warstwy, ponieważ styropian jest cienki i lekki. Ponadto pamiętaj, aby przesuwać warstwy styropianu w kolejnych rzędach. Inaczej powstaną szczeliny, które doprowadzą do utraty energii cieplnej.

Obecnie dostępne są do ocieplania poddasza płyty styropianowe z podłużnymi nacięciami, które zwiększają ich elastyczność. Materiał styropianowy do ocieplania poddasza nieużytkowego produkowany jest najczęściej ze styropianu grafitowego, który zapewnia wprost doskonałą izolacyjność termiczną. Zwykły styropian może posłużyć ci do wykonania ocieplenia podkrokwiowego.

Nowością na rynku pozostają płyty styropianowe z polistyrenu ekstrudowanego. Są trwałe, nie chłoną wody, mają wysoką izolacyjność termiczną. Nadają się do ocieplenia krokwi od spodu, ale obniża się w ten sposób kubaturę pomieszczenia na ostatniej kondygnacji budynku.

Pianka do ocieplenia poddasza nieużytkowego

specjalista izoluje poddasze nieużytkowe natryskowo pianką poliuretanową

Szybkim sposobem na ocieplenie poddasza nieużytkowego wraz z likwidacją wszelkich mostków termicznych i wypełnieniem trudno dostępnych miejsc jest zastosowanie pianki PUR, czyli pianki poliuretanowej. Natryskowa aplikacja piany PUR nie zajmuje dużo czasu. Potrzebny jest do tego celu specjalny agregat i pomoc fachowców, którzy znają się na wykonaniu takich prac termoizolacyjnych. Zawsze warto zasięgnąć porady specjalistów od ocieplenia poddasza z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – cena

Ile kosztuje ocieplenie poddasza nieużytkowego? Za ocieplenie poddasza i skośnego dachu na poddaszu nieużytkowym trzeba zapłacić od 30 do nawet 80 zł za m² za samą robociznę. Ostateczna cena jest uzależniona od rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Najdroższe rozwiązanie to pianka PUR – zarówno jeśli chodzi o stawkę dla fachowca, jak i niezbędne materiały.

Ocieplenie skosów poddasza nieużytkowego

Jeśli masz poddasze niewielkich rozmiarów, a przy tym bardzo niskie, trudno będzie ocieplić je wełną mineralną czy styropianem w matach albo płytach. W przypadku gdy przestrzeń pod dachem jest ograniczona, najlepszym wyjściem będzie izolacja natryskowa pianką PUR lub izolacja nadmuchowa granulatem ze styropianu, włókien celulozowych lub wełny mineralnej.

Materiał izolacyjny wdmuchiwany jest przez:

  • otwory w ścianach szczytowych,
  • właz zbudowany w stropie,
  • otwór rewizyjny umieszczony w jednej z połaci dachu.

Granulat jest elastycznym materiałem, dlatego dociera w każdą przestrzeń. Aby jednak spełniał swoje funkcje, powinieneś zadbać o odpowiednią wentylację poddasza nieużytkowego. Minimalizuje to ryzyko przedostania się wilgoci do warstwy izolacji, podobnie jak folia wiatroizolacyjna.

Ocieplenie skosów poddasza pianką poliuretanową również będzie dobrym krokiem. Pianka PUR skutecznie chroni przed wychłodzeniem. Jest także całkowicie bezpieczna, zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Jeśli nie znasz się na izolacji budynków, a chcesz mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane poprawnie, zleć pracę fachowcom. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Przejrzyj oferty specjalistów od ocieplenia poddaszy z Poznania lub innego miasta.

Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego czy połaci dachowych?

Materiał ociepleniowy na poddaszu nieużytkowym układa się na stropie czy lepiej jest ocieplić połacie dachu?

  • Jeśli zdecydujesz się ocieplić połacie dachowe, ciepło wytworzone w dolnej kondygnacji budynku będzie dogrzewać również poddasze. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, nie ma to większego sensu. Tym bardziej że ocieplenie połaci dachu jest droższe i wymaga więcej pracy. Takie rozwiązanie poleca się wyłącznie wtedy, gdy planujesz w krótkim czasie zagospodarować strych na przestrzeń mieszkalną.
  • W związku z powyższym w przypadku poddasza nieużytkowego lepiej jest zaizolować strop. Dzięki temu odseparujesz ogrzewaną część budynku od nieogrzewanej, powodującej straty energii cieplnej. Do izolacji stropu użyj wełny mineralnej. Zapewnia wysoką ochronę termiczną, dodatkowo łatwo ją rozwinąć z rolki i ułożyć na płaskiej powierzchni.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć wełnę przed działaniem wilgoci. Od spodu zrobisz to folią paroizolacyjną, od góry zaś paroprzepuszczalną. Jeśli chcesz użytkować strych, będziesz musiał zrobić podłogę. W tym przypadku materiał izolacyjny należy umieścić pomiędzy stropem a drewnianymi legarami, na których zostanie on ułożony.

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 6 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco