specjalista od ociepleń rozkłada wełnę mineralną na poddaszu - w 2021

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – wełną mineralną, styropianem czy pianką?

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – wełną mineralną, styropianem czy pianką?

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń wyłączona z codziennego użytku. Warto ją oddzielić od ogrzewanych i użytkowych pomieszczeń, aby zminimalizować utratę ciepła w domu. Czym ocieplić poddasze nieużytkowe? Możesz do tego użyć wełny mineralnej, styropianu lub pianki. Pamiętaj jednak, że materiał do ocieplenia poddasza zależy od rodzaju stropu. Dowiedz się więcej o ociepleniu poddasza nieużytkowego!

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 09.04.2021 Czas lektury: 4min

Dlaczego warto ocieplić nieużytkowe poddasze?

Wydawałoby się, że nieużytkowe poddasze nie wymaga izolacji termicznej. Nie jest to prawda. Warto ocieplić poddasze nieużytkowe, aby nie dopuścić do:

 • uciekania ciepła z pomieszczeń, które znajdują się niżej,
 • wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Ocieplenie nieużytkowego poddasza zminimalizuje lub całkowicie zlikwiduje straty ciepła. Jest możliwe zarówno w istniejących już domach, jak i nowych budynkach. Należy pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła dla dachów, stropodachów i stropów od 2021 roku zgodnie nowelizacją warunków technicznych wynosi 0,15 W/m2K. Dotyczy to wszystkich domów, dla których pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2020 r.

Dobrze, aby domy, które wymagają termomodernizacji, przeszły badanie termowizyjne. Pozwala ono określić, w której części budynku występują straty energii cieplnej. Na podstawie badania technicznego wskazane zostaną właściwe rozwiązania, których celem jest zredukowanie strat energetycznych i uzyskanie niższych rachunków za ogrzewanie.

Kompendium wiedzy: Budowa domów – porady, ranking 2021, najlepsze firmy budujące domy

Czym ocieplić poddasze nieużytkowe?

specjalista izoluje poddasze nieużytkowe natryskowo pianką poliuretanową

Poddasze nieużytkowe możesz ocieplić:

 • wełną mineralną,
 • styropianem,
 • pianką poliuretanową.

Jaki materiał do ocieplania poddasza nieużytkowego wybrać? Rekomendowanym materiałem jest wełna mineralna. Możesz ją kupić w postaci mat lub płyt. Sprężyste maty sprzedawane są w belach o szerokości 20-125 cm. Ich długość to 2-18 m. Materiał po rozwinięciu powinien swobodnie się rozprężyć, aby uzyskać właściwą grubość. Ile wełny na poddasze? Zalecana grubość wełny na poddaszu nieużytkowym to ok. 25-30 cm.

Ocieplając poddasze nieużytkowe styropianem, będziesz musiał położyć co najmniej dwie warstwy, ponieważ styropian jest cienki i lekki. Ponadto musisz pamiętać, aby przesuwać warstwy styropianu w kolejnych rzędach. Inaczej powstaną szczeliny, które doprowadzą do utraty energii cieplnej.

Ocieplenie skosów poddasza nieużytkowego

Jeśli masz poddasze niewielkich rozmiarów, a przy tym bardzo niskie, trudno będzie ocieplić je wełną mineralną czy styropianem w kawałkach. Jeśli przestrzeń pod dachem jest ograniczona, najlepszym wyjściem będzie izolacja natryskowa pianką PUR lub izolacja nadmuchowa granulatem ze styropianu, włókien celulozowych lub wełny mineralnej.

Materiał izolacyjny wdmuchiwany jest przez:

 • otwory w ścianach szczytowych,
 • właz zbudowany w stropie,
 • otwór rewizyjny umieszczony w jednej z połaci dachu.

Granulat jest elastycznym materiałem, dlatego dociera w każdą przestrzeń. Aby jednak spełniał swoje funkcje, powinieneś zadbać o odpowiednią wentylację poddasza nieużytkowego. Minimalizuje to ryzyko przedostania się wilgoci do warstwy izolacji, podobnie jak folia wiatroizolacyjna.

Ocieplenie skosów poddasza pianką poliuretanową również będzie dobrym krokiem. Pianka PUR skutecznie chroni przed wychłodzeniem. Jest także całkowicie bezpieczna, zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Jeśli nie znasz się na izolacji budynków, a chcesz mieć pewność, że prace zostaną wykonane poprawnie, zleć pracę fachowcom. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze.

Gdzie szukać ocieplania poddaszy?

Poniżej przedstawiamy ranking 60 575 Specjalistów od Ocieplania Poddaszy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – izolacja połaci dachowych czy stropu?

Materiał ociepleniowy na poddaszu nieużytkowym układa się na stropie, czy lepiej jest ocieplić połacie dachu?

 • Jeśli zdecydujesz się ocieplić połacie dachowe, ciepło wytworzone w dolnej kondygnacji budynku będzie dogrzewać również poddasze. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, nie ma to większego sensu. Tym bardziej, że ocieplenie połaci dachu jest droższe i wymaga więcej pracy. Takie rozwiązanie poleca się wyłącznie wtedy, gdy planujesz w krótkim czasie zagospodarować strych na przestrzeń mieszkalną.
 • W związku z powyższym, w przypadku poddasza nieużytkowego lepiej jest zaizolować strop. Dzięki temu odseparujesz ogrzewaną część budynku od nieogrzewanej, powodującej straty energii cieplnej. Do izolacji stropu użyj wełny mineralnej. Zapewnia wysoką ochronę termiczną, dodatkowo łatwo ją rozwinąć z rolki i ułożyć na płaskiej powierzchni.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć wełnę przed działaniem wilgoci. Od spodu zrobisz to folią paroizolacyjną, od góry zaś paroprzepuszczalną. Jeśli chcesz użytkować strych, będziesz musiał zrobić podłogę. W tym przypadku materiał izolacyjny należy umieścić pomiędzy stropem a drewnianymi legarami, na których zostanie ona ułożona.

Czytaj więcej: Ocieplenie stropu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco