malarz maluje ściany na różowo wałkiem malarskim - w 2021

Malowanie ścian – jak malować ściany?

Malowanie ścian – jak malować ściany?

Malowanie ścian dla początkujących osób może wydać się trudne. Rzeczywiście należy stosować odpowiednie techniki malowania, aby nie powstały zacieki i plamy. Podpowiadamy, jak malować ściany krok po kroku i gdzie szukać fachowców, którzy umiejętnie pomalują Twoje mieszkanie!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 8min

Jak malować ściany? Przygotowanie i technika

Aby prawidłowo malować ściany, należy przestrzegać pewnych zasad. O dwóch najważniejszych powiedział nam jeden ze Specjalistów współpracujących z Oferteo:

Malowanie ścian zawsze należy zaczynać od sufitu, dopiero w dalszej kolejności malujemy ściany. Robiąc na odwrót, moglibyśmy pobrudzić ściany. Istotne jest również, aby malować ściany od góry do dołu - mówi Grzegorz Kuliński z firmy Inspiro.

Ponadto, każdy profesjonalny malarz:

 • Zawsze odpowiednio przygotuje ścianę do malowania. Usuwa starą warstwę farby i uzupełnia ubytki w ścianach.
 • Zabezpiecza pomieszczenia, aby podczas malowania ścian nic nie pobrudzić i nie uszkodzić.
 • Przygotowuje farbę do malowania według instrukcji zapisanej w karcie technicznej produktu,
 • Malowanie zaczyna od naklejenia taśmy malarskiej w okolicach narożników, podłóg, sufitu oraz na ramę okienną i drzwi.
 • Następnie małym pędzlem maluje przestrzenie przy narożnikach, oknach, podłogach (wykonanie tzw. “obwodu" pokoju).
 • Maluje powierzchnię ścian, kierując wałek zawsze w tę samą stronę, ruchem góra-dół.
 • Zaczyna od najjaśniejszego miejsca w pomieszczeniu, czyli okolicy okna.
 • Przyciska wałek do malowania równomiernie, ale nie za mocno.
 • Nie nabiera zbyt dużo farby z kuwety. Wystarczy, że sam materiał będzie mokry.
 • Po nałożeniu pierwszej warstwy farby czeka 2-3h, zanim nałoży kolejną. Druga warstwa farby powinna schnąć 24h.

Aby nie martwić się, że coś pójdzie nie tak, najlepiej jest zatrudnić ekipę sprawdzonych fachowców. Cena za malowanie ścian nie jest wysoka, a będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione dobrze i szybko. Ponadto specjaliści mogą zaoferować malowanie natryskowe, co w wielu miejscach znacznie przyspieszy prace.

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Malowanie ścian dla początkujących – najważniejsze porady

 1. Podczas prac malarskich wilgotność w pomieszczeniu nie może przekraczać poziomu 60 – 70%. Nie można zaczynać pracy, jeśli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg. Zwiększy to wilgotność w pomieszczeniu po otwarciu okien i nawet gładko położona farba może się “marszczyć" na ścianie.
 2. Malowanie ścian we wnętrzach można wykonywać prawie cały rok, ale zaleca się to robić latem i wiosną. Wynika to z faktu, że ciepłe pory roku pozwalają na długie wietrzenie pomieszczeń.
 3. Nowoczesne farby emulsyjne nie wydzielają mocnych zapachów podczas schnięcia, ale nie powinno się przebywać w świeżo pomalowanym pomieszczeniu przez minimum 24h (po zakończeniu prac). Jest to niebezpieczne dla zdrowia – można się zatruć oparami farby.
 4. Podczas malowania: ściany nie mogą być mokre, nie mogą mieć ubytków, nie mogą być także pokryte starą, łuszczącą się warstwą farby.
 5. Od razu po pomalowaniu ścian trzeba dokładnie posprzątać całe pomieszczenie. Świeżą farbę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką – nie trzeba jej szorować ani stosować rozpuszczalników.

Co jeszcze ma znaczenie?

Bardzo ważne jest przygotowanie – trzeba zabezpieczyć wszystkie niemalowane elementy, cokolwiek by to nie było: podłoga, elementy na ścianie, odkręcanie gniazdek, okna, meble. Ponadto należy używać materiałów odpowiednich do danych prac. Często zdarza się, że ludzie wykorzystują resztki starych gładzi, gipsów, zapraw do uzupełniania ubytków. Możemy tak robić, ale tylko pod warunkiem, że nie upłynął ich termin ważności i nie widać, by były zanieczyszczone. Istotne jest również, aby duże ubytki uzupełniać zaprawami tynkarskimi, mniejsze nierówności – gipsem budowlanym, pęknięcia – gipsami szpachlowymi, natomiast do równania używać dedykowanych do tego celu gładzi. Zawsze też należy sprawdzać chłonność i przyczepność podłoża (przy gruntowaniu ścian) oraz zwracać uwagę na to, co zaleca producent, bo grunt gruntowi nierówny. Jeden grunt trzeba rozcieńczać, drugiego nie wolno, jednymi trzeba dwukrotnie gruntować, innymi tylko raz. Należy trzymać się wytycznych, warunków technicznych danego produktu oraz instrukcji wykonywania danych prac – mówi Tomasz Dermin z firmy TD EXPERT Sp. z o.o.

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian

specjalista maluje sufit na styku ze ścianą

Niestety osoby, które nie mają pojęcia o malowaniu ścian i chcą na tym zaoszczędzić, często robią więcej szkody niż pożytku. Popełniają bardzo popularne błędy przy malowaniu mieszkania, takie jak:

 • niewłaściwa kolejność prac,
 • niezabezpieczenie pomieszczenia na czas malowania,
 • malowanie ścian zimą albo gdy jest wilgotno,
 • zbyt mocne / zbyt lekkie przyciskanie wałka,
 • wykonywanie chaotycznych ruchów wałkiem w różne strony,
 • niezabezpieczenie taśmą malarską sufitu i innych miejsc, gdzie farba ma się odcinać od innej farby,
 • malowanie nową farbą na starej warstwie farby, która już odpada.

Skutkiem będzie niezadowalający efekt estetyczny:

Przy samodzielnym malowaniu ścian fragmenty podłoża odspajają się, farba się łuszczy, a na skutek złego gruntowania: farba może się rolować, a gładź odchodzić - mówi Łukasz Wąwoźny z firmy OL-BAU ŁUKASZ WĄWOŹNY.

Najmniejszym problemem jest zrobienie kilku małych smug. Najgorzej, gdy okazuje się, że po amatorskim malowaniu konieczne jest usunięcie farby z całego pomieszczenia. To generuje spore, dodatkowe koszty. Dlatego jeśli planujesz malowanie domu lub mieszkania, zdaj się na fachowców i znajdź specjalistów od malowania ścian z Twojej okolicy.

Przydatny poradnik: Jak przygotować ścianę do malowania?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące malowania ścian

Jak malować ściany na styku z sufitem?

Robi się odcięcie na szerokość taśmy 3 cm lub 5 cm i nakleja się taśmę równo z sufitem – wychodzi wtedy piękna, równa linia. Zalecana jest taka taśma pół papierowa, pół elewacyjna. Można też użyć taśmy elewacyjnej, pod warunkiem dobrze zagruntowanej gładzi. Jeżeli jednak powierzchnia jest starsza, malowana już kilka razy, wtedy lepiej jest użyć taśmy papierowej, żeby nie ściągnęła farby. Trzeba również zwracać uwagę na klej. Jeśli będzie zbyt mocny, zerwie farbę – mówi Sylwester Micka z firmy Styl-max.

Jak malować ściany wałkiem bez smug?

Przede wszystkim trzeba wyrównać chłonność farby poprzez dolewanie wody do farby. Wtedy farba wolniej schnie i można ją "czesać" odpowiednio i nie powstają smugi. To szczególnie ważne, kiedy jest za ciepło w pomieszczeniu. W trakcie zimy, kiedy jest w miarę chłodno w pomieszczeniu, wyrównanie chłonności farby może nie być konieczne – mówi Paweł Koza z firmy FINISH - Paweł Koza.

Pozostałe zasady malowania wałkiem bez smug:

 1. Należy poruszać wałkiem w jednym kierunku (góra – dół).
 2. Nie wolno nabierać na wałek zbyt dużej ilości farby, bo powstaną zacieki.
 3. Nie należy przerywać pracy przed jej zakończeniem, bo częściowo wyschnięta farba może mieć potem delikatnie inny odcień w różnych miejscach.
 4. Nie należy zbyt mocno przyciskać wałka do ściany.

Jakim wałkiem malować ściany?

Najlepsze wałki z długim włosiem. Nie warto jest oszczędzać na wałku: lepiej jest kupić jeden wałek za 100 zł niż 3 wałki za 15 – 20zł. Efekt finalny będzie dużo lepszy – mówi Sylwester Micka z firmy Styl-max.

Czytaj więcej: Wałek do malowania ścian

Jak malować ściany na dwa kolory?

Przed użyciem innego koloru trzeba dokładnie wyczyścić cały sprzęt albo używać innego wałka do drugiego koloru. Tam, gdzie ma być widoczne odcięcie kolorów, trzeba równo przykleić taśmę malarską. Po pomalowaniu ściany jednym kolorem i jej wyschnięciu taśmę ponownie przykleja się na styku nowego koloru i reszty ściany, a następnie rozpoczyna malowanie.

Jak malować ściany – z paskiem czy bez?

Od lat widać trend malowania ścian z paskiem. Ma to znaczenie zwłaszcza w niskich i mało przestronnych pomieszczeniach. Pokoje wydają się wyższe, a mocne kolory farb nie przytłaczają, dlatego malowanie paska pod sufitem wciąż jest modne.

Co ile malować ściany?

Wszystko zależy od stopnia zużycia farby. Są domy, w których ściany brudzą się na tyle szybko, że malowanie jest konieczne co dwa lata. Tutaj sprawdzą się farby ceramiczne, które są odporne na szorowanie, więc można zmywać z nich brud. W pozostałych przypadkach zaleca się odświeżanie pomieszczeń co ok. 4 – 5 lat.

Jak malować ściany w rogach?

Konieczne jest użycie pędzelka. Nawet mały wałek nie dojdzie do pewnych miejsc. Można też zamówić ekipę, która wykona malowanie natryskowe.

Jak przygotować do malowania ściany w nowym budynku?

Większość stanów deweloperskich jest robiona tynkami gipsowymi. Wielu klientów myśli, że będą mogli od razu malować ściany, ale to niestety nie będzie wygląda ładnie. Lepiej jest wcześniej wyszpachlować, zagruntować i pomalować ściany farbą oddychającą. Tym bardziej, że ściany budynków często nie są jeszcze dobrze wyschnięte i mogą powstać czarne plamy, wilgoć oraz grzyb. Zalecam również zastosować farbę akrylową lub dyspersyjną – mówi Zbigniew Franczyk z firmy Franc Bau Zbigniew Franczyk.

Jak przygotować do malowania ściany już pomalowane?

Trzeba sprawdzić podłoże, czy stara farba dobrze trzyma się ścian. Jeśli nie, to trzeba ją zeskrobać, wszystko zagruntować, wyszpachlować, wyszlifować, zagruntować i pomalować. Jeśli dobrze się trzyma, to wystarczy przemyć, ewentualnie zrobić drobne zaprawki i pomalować – mówi Specjalista od malowania ścian zarejestrowany w Oferteo.

Jak malować nierówne ściany

Na nierówne ściany nie ma reguły. Najpierw trzeba je wyprostować i dopiero malować. Jeśli klient nie chce prostować, a ściany są bardzo nierówne, to wtedy nie powinno się malować wałkiem, ale pędzlem (tzw. ławkowcem). Efekt będzie lepszy – mówi Specjalista od malowania ścian zarejestrowany w Oferteo.

Czy można przyspieszyć schnięcie tynków przed malowaniem?

Tynki muszą schnąć naturalnie, bo farba będzie się odparzać i odpryskiwać – mówi Szymon Zieleniak z firmy WNB Decor.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco