Leasing samochodów z kratką w 2014 r.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak MAGUS Agencja Leasingowa nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

MAGUS Agencja Leasingowa

77

Leasing samochodów z kratką w 2014 r.

Autor: MAGUS Agencja Leasingowa, publikacja: 2014-01-21

Po raz kolejny pojawiły się zawirowania, na które natknąć się może Przedsiębiorca, który zamówił samochód z homologacją ciężarową.

Przez dwa miesiące 2014 roku obowiązywać będą przepisy, które umożliwią odliczenie 100% VATu.Przez dwa miesiące 2014 roku obowiązywać będą przepisy, które umożliwią odliczenie 100% VATu.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy bierzemy go w leasing czy kupujemy go za gotówkę, jest odbiór przez klienta samochodu przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy.

Jeszcze jednym bardzo ważnym warunkiem jest w przypadku leasingu zarejestrowanie tej umowy w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r.

Jeżeli natomiast samochód zostanie odebrany w marcu lub kwietniu, czyli najprawdopodobniej po wejściu w życie derogacji VAT, to przedsiębiorca nie będzie miał prawa do pełnego odliczenia (chyba, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej). Natomiast w części, w której dokonano zapłaty raty leasingowej (zaliczki) na poczet umowy leasingu w okresie obowiązywania obecnych przepisów, podatnikowi przysługuje 100% VAT. Zatem jeśli np. w lutym podatnik wpłaci 20% wartości leasingu tytułem zaliczki, w stosunku do tej części odliczy 100% podatku naliczonego. Wynika z tego, że odbiór samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu w marcu lub kwietniu będzie się wiązał z ryzykiem, że przepisy ustawy wejdą w życie przed wydaniem samochodu i nie będzie możliwe skorzystanie z odliczenia. Dlatego przed podjęciem tej ważnej dla prowadzonej przez Przedsiębiorcy działalności gospodarczej decyzji należy dobrze się zastanowić i upewnić, czy zapewniania dotyczące dostarczenie na czas naszego pojazdu, które usłyszymy od sprzedawcy i zapewnienia doradcy leasingowego, że Towarzystwo leasingowe zdąży zarejestrować auto w wydziale komunikacji a umowę w Urzędzie Skarbowym nie są tylko "mydleniem" oczu i próba wyrobienia planów sprzedażowych.

Po tym krótkim okresie będzie możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT-u tylko w przypadku udowodnienia Urzędowi Skarbowemu, że samochód wykorzystujemy tylko i wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej.Opracowanie:
Tomasz Bąkowski
MAGUS Agencja Leasingowa

Leasing samochodu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 065 Specjalistów od Leasingu Samochodów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o leasingu samochodów