- w 2021

Ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego?

Ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego?

Podczas budowy domu, jednym z najważniejszych etapów jest wykonanie dachu. Czasami konieczna jest także jego wymiana, zwłaszcza jeśli stary dach nie nadaje się już do remontu. W takim momencie pojawia się pytanie, ile kosztuje nowy dach?

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Cena dachu zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania konstrukcji oraz jego powierzchni, dlatego kosztorys dachu najczęściej podaje koszt za m2 dachu. Jedną z najprostszych konstrukcji jest klasyczny dach dwuspadowy. Cennik usług dekarskich bywa bardzo zróżnicowany, ale ceny dachu dwuspadowego należą do najniższych.

Wszystkie dodatkowe załamania połaci, wykonanie dodatkowych lukarn czy modnych wolich oczek podwyższają cennik prac dekarskich, gdyż wymagają dodatkowej pracy fachowców, co automatycznie sprawia, że cena robocizny będzie większa. W związku z tym, że koszt budowy dachu dwuspadowego jest tak atrakcyjny, z punktu widzenia inwestora położenie dachu tego typu jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Inwestorzy doskonale kalkulują, ile za dach - efekty widać w wielu polskich miejscowościach. Ceny prac dekarskich oferowane przez firmy, których specjalnością jest krycie dachów, powodują, że dachy dwuspadowe są najczęściej spotykane. W takim razie - ile za dach dwuspadowy?

Sprawdźmy powody tej popularności, analizując kosztorys dachu na konkretnym przykładzie: jaką kwotę zapłacimy za zrobienie dachu dwuspadowego o łącznej powierzchni 120 m2.

Dach dwuspadowy - konstrukcja i etapy wznoszenia

Dachy dwuspadowe składają się z dwóch przeciwległych połaci, które łączą się w kalenicy głównej. Mają bardzo charakterystyczną cechę, czyli ściany boczne o trójkątnym kształcie, nazywane szczytami, które zamykają bryłę całego dachu w płaszczyznach prostopadłych w stosunku do kalenicy. Połacie dachów dwuspadowych mogą być nachylone pod jednakowymi kątami (dach symetryczny) lub pod różnymi kątami (dach niesymetryczny). Koszt robocizny dachu obejmuje kolejne etapy, począwszy od osadzenia szpil w ścianach i przymocowanie murłat, a następnie wzniesienia więźby dachowej i foliowania lub deskowania, poprzez łacenie, montaż takich elementów, jak rynny, okna dachowe, komin, okap i pas nadrynnowy, aż po ułożenie pokrycia dachowego. Do ceny usług dekarskich dolicza się również czasami ocieplenie poddasza.

Wykonanie dachu - podstawowe koszty

Obliczając, jaka będzie cena za m2 dachu należy uwzględnić następujące wydatki:

 • Koszt materiałów - zazwyczaj materiały, których wymaga położenie dachu są wyższe niż ceny prac dekarskich. Jednak na materiałach nie warto oszczędzać - przy dobrej jakości materiałów cena za m2 dachu może wzrosnąć, ale dach ma być inwestycją na wiele lat. Solidne pokrycie dachu czyni go trwałym i nie wymagającym ciągłych napraw.
 • Koszt robocizny dachu - ceny usług dekarskich uzależnione są od wielu czynników (między innymi od regionu czy doświadczenia fachowców oraz przygotowania ścian do montażu dachu czyli założenia murłat). W naszym przykładzie założyliśmy, że ściany zostały już przygotowane.

Cennik dachu – materiały

Obliczając, ile kosztuje nowy dach, należy wziąć pod uwagę koszt pokrycia dachu dobrej jakości materiałami. Niezbędny będzie przede wszystkim zakup następujących elementów i materiałów:

 • drewno z tartaku na krokwie - 700-1000 zł/m3, zakładając, że z 1 m3 można wykonać około 25 m2 dachu
 • więźba dachowa - 48,05 zł/m2 x 120 m2 - 5766 zł

Ostateczna cena dachu obejmuje również:

 • folię dachową (membranę) - 3,46 zł/m2 x 120 m2 - 415,20 zł
 • rynny PCV - 70,88 zł/mb x 40 mb - 2 835,07 zł (zakup i montaż)
 • okna dachowe - 1 173,46 zł/szt. x 2 szt - 2 346,92 zł (z montażem)
 • wyłaz dachowy - 419,83 zł/szt.
 • materiały do docieplenia dachu po stropie drewnianym - 44,03 zł/m2 x 80 m2 - 3 522,40 zł
 • materiały na podbitkę okapu - 33,23 zł/m2 x 40 m2 - 1 329,20 zł

Wymienione ceny obejmują jedynie koszty zakupu materiałów, których wymaga pokrycie dachu. W tym momencie warto spojrzeć w cennik usług dekarskich i sprawdzić, jaka jest cena robocizny, a następnie doliczyć ją do ceny dachu.

Cennik prac dekarskich – robocizna

Koszt pokrycia dachu to również cena za robociznę. Obejmuje ona:

 • wykonanie więźby dachowej - 29,39 zł/m2 x 120 m2 - 3 527,28 zł
 • wykonanie poszycia dachu z membrany - 8,41 zł/m2 x 120 m2 - 1 009,75 zł
 • wykonanie pokrycia z blachodachówki - 41,98 zł/m2 x 120 m2 - 5 037,55 zł
 • docieplenie stropu drewnianego - 51,23 zł/m2 x 80 m2 - 4 098,60 zł
 • wykonanie podbitki okapu - 36,23 zł/m2 x 40m2 - 1 449,00 zł

Podsumowanie

Dach dwuspadowy ma mnóstwo zalet: zrobienie dachu dwuspadowego dla fachowców, których specjalnością jest krycie dachów to stosunkowo proste zadanie. Taki dach pozwala łatwo doświetlić poddasze za pomocą okien i wykorzystać je do celów użytkowych. Konstrukcja dachu ułatwia również odprowadzenie wody i śniegu. W tym momencie łatwo obliczyć koszt budowy dachu dwuspadowego. Jak wskazuje cennik dachu, w sumie (konstrukcja, ocieplenie, wykończenie zewnętrzne) zapłacimy około 39 791,60 zł. Koszt dachu za m2 dachu wyniesie więc średnio 300 zł/m2.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco