Najczęstsze powody uzyskania decyzji negatywnej przy kredytach bankowych
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial

10

Najczęstsze powody uzyskania decyzji negatywnej przy kredytach bankowych

Autor: Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial, publikacja: 2020-06-09

Powodów otrzymania negatywnej decyzji kredytowej może być kilka. Znając poniższe przyczyny, można wcześniej odpowiednio się przygotować przed złożeniem wniosku, a tym samym zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu.

Bank bankowi nierówny

Przyznanie lub nieprzyznanie kredytu zależy od wielu czynników, takich jak:

  • źródło dochodu,
  • branża,
  • wiek klienta,
  • historia kredytowa,
  • ilość posiadanych kredytów,
  • a także od wielu innych czynników, w tym behawioralnych.

Każdy bank ocenia klienta w nieco inny sposób, ponieważ posiada swoją wewnętrzną politykę kredytową oraz opracowane procedury, a więc otrzymanie decyzji negatywnej w jednym banku nie oznacza otrzymania jej gdzie indziej.

Zbyt duża ilość zapytań kredytowych

Osoby samodzielnie ubiegające się o kredyt często nie wiedzą o małych pułapkach, w które sami mogą się zapędzić. Zdarza się, że osoba poszukująca kredytu składa wnioski z tzw. Zapytaniem do BIK* w różnych bankach w zbyt krótkim czasie. Co może prowadzić do tego, że pozbawimy się na pewien czas możliwości otrzymania kredytu.

Zła historia kredytowa

Oczywistym i powszechnie znanym powodem odrzucenia wniosku jest zła historia kredytowa, ale co to właściwie oznacza?

Często klienci obawiają się, że pojedyncze kilkudniowe opóźnienia mogą skutkować nieotrzymaniem kredytu. Nie do końca tak jest. Ważne jest, aby nie posiadać opóźnień powyżej 30 dni, kilkudniowe opóźnienia mają wpływ, ale niekoniecznie znaczący.

Dodatkowo każdy bank analizuje BIK, np. bierze pod uwagę inne okresy historii kredytowej klienta. O ile kilkudniowe opóźnienia, które są uregulowane, nie wpłyną mocno negatywnie na ocenę wniosku, to bieżące opóźnienia mają znaczący wpływ na decyzję. Jeżeli na moment składania wniosku oraz analizy klient zalega z płatnością choćby jeden dzień, to najpewniej dostanie decyzję negatywną. Po uregulowaniu można się starać jeszcze raz o kredyt.

Wpis do Krajowego Rejestru Długów

Do KRD możemy być wpisani za mandat za złe parkowanie, o którym zapomnieliśmy, jak i również przez naszego kontrahenta. O ile wpisy na małe kwoty ( jak w przypadku mandatu) nie powinny mieć dużego znaczenia, tak większe wpisy niemal zawsze są powodem odrzucenia wniosku.

To, czy jesteś wpisany do KRD, możesz sprawdzić samodzielnie na stronie www.krd.pl. Po spłaceniu zobowiązania wpis jest wymazywany z reguły w przeciągu 2 tygodni.

Decyzja analityka

Osobami decydującymi o przyznaniu kredytu są analitycy kredytowi, są oni odpowiedzialni za przeanalizowanie wniosku i określenie ryzyka dla banku dla poszczególnego wniosku.

Analitycy biorą pod uwagę szereg czynników, nawet takich, które mogą wydawać się nam nieistotne. Sytuacja rynkowa czy sytuacja branży, w której pracuje wnioskodawca też może wpłynąć na finalną decyzję. Analityk, aby upewnić się przed podjęciem decyzji, może poprosić klienta o dodatkowe informacje lub dokumenty.

Zatajenie informacji

Część klientów zapomina lub celowo zataja ważne informacje. Może mieć to znaczący wpływ na analizę kredytową wniosku. Fakt zatajenia pewnych informacji może mieć większe znaczenie przy analizie wniosku niż to, czego dotyczy ta informacja.


Opracowanie:
Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial

Kredyt - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 15 185 Specjalistów od Kredytów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kredytach