Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fachowiec montuje klimatyzację na balkonie w bloku

Montaż klimatyzacji na balkonie – czy potrzebna jest zgoda na klimatyzator do mieszkania w bloku?

Montaż klimatyzacji na balkonie – czy potrzebna jest zgoda na klimatyzator do mieszkania w bloku?

Systemy klimatyzacyjne nie są już kojarzone z luksusowymi wnętrzami willi. Ich cena znacznie spadła, dlatego stały się one dostępne dla średniozamożnych obywateli. Nawet w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym można zainstalować takie rozwiązanie. Pytanie tylko, czy klimatyzacja w bloku, np. montowana na balkonie, oznacza konieczność uzyskania specjalnego pozwolenia? Jaką klimatyzację możesz zastosować?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 12 sierpnia 2022 12.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22033 Firm od Klimatyzacji Domowych blisko Ciebie

Czy klimatyzacja na balkonie wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni?

Mieszkańcy bloków wielorodzinnych, tak samo jak właściciele obiektów jednorodzinnych montujących klimatyzację do domu, mogą zamontować sobie klimatyzację w bloku. Najczęściej w takim przypadku jednostka zewnętrzna, odpowiadająca za odprowadzanie ciepłego powietrza, znajduje się na balkonie. Trzeba się zatem zastanowić, czy na założenie klimatyzacji w bloku trzeba otrzymać pozwolenia i kto powinien je wydać?

Najczęściej klimatyzacja instalowana jest na balkonie albo na elewacji budynku, jeśli takiego balkonu nie ma lub nie może być z różnych względów wykorzystywany do tego celu. W obu przypadkach mamy do czynienia z ingerencją w mienie wspólne mieszkańców danego bloku. Każda taka ingerencja może zaburzać estetykę budynku, dlatego istnieje bezwzględna konieczność zgłoszenia klimatyzacji na balkonie.

Pozwolenie na prowadzenie prac wydaje na wniosek mieszkańca zarządca nieruchomości, zgodnie z wewnętrznym regulaminem. Przy montażu klimatyzacji w bloku na balkonie należy ściśle przestrzegać zasad. Nie można więc przeprowadzić zupełnie na własną rękę montażu klimatyzacji na balkonie. Podstawą działań będzie złożenie wniosku o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Wzór takiego dokumentu znajdziesz w sieci. Zgodę spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej należy pozyskać jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na zewnętrznej części budynku.

Uwaga!
Do wniosku będziesz musiał najprawdopodobniej dołączyć przygotowany uprzednio projekt, w którym wskażesz zakres planowanych prac, lokalizację urządzenia klimatyzacyjnego zewnętrznego, a także przebieg elementów instalacji.

Jak zwiększyć szanse na to, by spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa zgodziły się na montaż klimatyzacji na balkonie? Zapoznaj się z regulaminem i dostosuj wszelkie planowane prace do jego wymogów. Porozmawiaj ze specjalistą od montażu klimatyzacji do domu z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Czy wiesz, że…?
W przypadku zabytkowych kamienic i niektórych innych obiektów wielorodzinnych może pojawić się dodatkowo konieczność pozyskania zgody na montaż klimatyzacji od architekta. Budynki uznane za zabytkowe podlegają zapisom ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dlatego w celu instalacji klimatyzatora właściciel takiej nieruchomości musi zwrócić się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o wydanie zaleceń, które określą, w jaki sposób powinny być wykonane prace konserwatorskie oraz jakich zmian można dokonać na elewacji.

Co ciekawe, przepisy prawa budowlanego nie nakładają na ciebie konieczności zgłoszenia robót związanych z montażem klimatyzacji, nawet jeśli chodzi o instalację w bloku na balkonie. Jeśli jednak konieczne jest wykonanie prac modernizacyjnych obejmujących instalację elektryczną lub wodno-kanalizacyjną odpowiedzialną za odprowadzanie skroplin, o pracach muszą zostać poinformowane odpowiednie organy.

Montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty – czy to możliwe?

Sprzeczne są niektóre orzeczenia wydawane przez sądy dotyczące montażu klimy na balkonie. Na przykład, zgodnie z art. 2 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, balkon jest pomieszczeniem pomocniczym i stanowi część lokalu mieszkalnego. Zostało to potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2002 roku. Zasadniczo montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty jest zatem możliwy.

Jeśli jednak zakładana jest klimatyzacja do bloku, czyli na popularnej konstrukcji wsporczej typu L, do elewacji balkonu, wówczas część ta jest zaliczana do nieruchomości wspólnej. Nie jest ona elementem służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokalu. Powierzchnie konstrukcyjne i architektoniczne trwale łączące balkon z budynkiem są częścią wspólną, co potwierdza opinia SN z dnia 7 marca 2008 roku. Wszystko zależy więc od sposobu i miejsca montażu klimatyzatora do bloku.

Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 033 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Montaż klimatyzacji w bloku na balkonie krok po kroku

Jeśli planujesz założyć klimatyzację w bloku wielorodzinnym, na balkonie, w pierwszej kolejności musisz znaleźć odpowiednie miejsce na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Należy uwzględnić zakres ingerencji w mienie wspólne oraz komfort sąsiadów. Zwykle już we wniosku o wydanie zgody na montaż klimy do bloku mtrzeba wskazać lokalizację urządzenia. Najczęściej akceptowalne jest umieszczenie klimatyzatora na balkonie na posadzce, w loggi lub w przestrzeni na wysokości balustrady. Na założenie klimatyzacji na dachu bloku potrzebujesz już mieć wydane stosowne pozwolenie. Natomiast jeśli jednostka zewnętrzna klimatyzatora znajdzie się na balkonie i nie będzie przyczepiona do ściany, co oznacza, że nie będzie ingerować w elewację, czyli powierzchnię wspólną, to teoretycznie nie potrzebujesz zgody na usytuowanie w ten sposób agregatu.

Na podstawie wydanego pozwolenia można rozpocząć niezbędne prace instalacyjne, których powinni podjąć się fachowcy od montażuklimatyzacji do domu z Krakowa lub innej miasta w Twojej okolicy. Po realizacji usługi wystawią oni stosowne dokumenty, które mogą być warunkiem koniecznym dla zachowania gwarancji na klimatyzator.

Jak ukryć klimatyzację na balkonie?

Jeśli klimatyzator na balkonie szpeci twoje miejsce wypoczynku, sprawdź, jak go ukryć. Czy można zastosować obudowę czy zabudowę? Okazuje się, że tak, ale zabudowa klimatyzatora na balkonie nie powinna zmniejszać możliwości wymiany powietrza. Nie może być ona całkowicie szczelna.

Jaki klimatyzator na balkon wybrać?

Zdecydowanie najczęściej w bloku na balkonie montowana jest jednostka zewnętrzna klimatyzatora typu split. Urządzenie to dodatkowo składa się z elementu montowanego we wnętrzu mieszkania, a obie są połączone ze sobą przewodami elektrycznymi i rurami. Klimatyzator na balkonie może być podwieszony na ścianie lub postawiony na posadzce. W przypadku drugiego sposobu montażu klimatyzatora w mieszkaniu w bloku nie dochodzi do ingerencji w elewację budynku, dlatego pod względem formalnym jest to prostsze zadanie.

W wyjątkowych przypadkach można zainstalować klimatyzację w bloku na balkonie w taki sposób, że zostanie ona podwieszona przy suficie lub jednostka zewnętrzna znajdzie się na dachu budynku. Jednak wtedy powinna być ona na tyle lekka, by nie obciążać dachu czy stropu balkonu, który znajduje się nad twoim mieszkaniem.

Pod uwagę przy wyborze typu klimatyzatora na balkon weź jego moc oraz poziom emitowanego hałasu i wielkość jednostki zewnętrznej.

Ile kosztuje klimatyzacja w bloku?

Jaki koszt poniesiesz, jeśli zdecydujesz się na klimatyzację w bloku na balkonie? W przypadku sprzętu typu split cena klimatyzacji z montażem w najbardziej podstawowym wariancie to około 3,5 tys. zł.

Montaż klimatyzacji w bloku na balkonie – o tym pamiętaj!

Przy wyborze klimatyzacji do mieszkania w bloku przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na poziom emitowanego przez nią hałasu podczas działania. Głośność pracy jednostki zewnętrznej ma wpływ na komfort domowników i sąsiadów. Najgłośniej pracuje sprężarka, która odpowiada w klimatyzatorze za podnoszenie ciśnienia i temperatury powietrza. Sprawdź dopuszczalne normy hałasu, jakie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Normy wskazują, że dla urządzeń instalacji, do których zalicza się klimatyzację w bloku, maksymalne natężenie dźwięku wynosi w dzień 55 dB, a w nocy 45 dB.

Uwaga!
Ważny jest nie tylko poziom hałasu na zewnątrz, ale i poziom hałasu przenikający do wnętrza. Zalecenia na ten temat znajdziesz w Polskiej Normie PN-87/B-02151.01 (Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości ogólne i środki techniczne ochrony przed hałasem.) oraz PN-87/B-02151.02 (Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach).

Ponadto w trakcie normalnej pracy klimatyzatora powstają skropliny, które trzeba odprowadzić lub wybrać zamknięty obieg skroplin, dzięki któremu nie ma ryzyka pobrudzenia elewacji, ale konieczne staje się wykonanie podłączenia do kanalizacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco