specjalista od klimatyzacji instaluje klimatyzator ścienny - w 2021

Montaż klimatyzacji krok po kroku. Jak zamontować klimatyzator typu split i ile to kosztuje?

Montaż klimatyzacji krok po kroku. Jak zamontować klimatyzator typu split i ile to kosztuje?

Montaż klimatyzacji w domu pozwala na zapewnienie optymalnych warunków termicznych i wilgotnościowych. Najbardziej popularny jest klimatyzator typu split. Sprawdź, jak podłączyć klimatyzację. Czy możesz samodzielnie przeprowadzić montaż klimatyzacji?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 18 sierpnia 2022 18.08.2022 Czas lektury: 7min

Zasada montażu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu zależy od wybranego rodzaju sprzętu i systemu. Rodzaje klimatyzatorów typu split można wyodrębnić ze względu na typ wdrożenia rozwiązania. Są to klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe i przypodłogowe/podstropowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach są rozwiązania ścienne split lub multisplit – i na montażu takiej klimatyzacji skupimy się w naszym poradniku.

Elementy klimatyzacji split/multisplit do zamontowania to:

 • jednostka wewnętrzna (wyposażona w parownik),
 • jednostka zewnętrzna (wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz);
 • rury klimatyzacyjne (przewody klimatyzacji, którymi przepływa czynnik chłodniczy).

Jakie uprawnienia są konieczne do montażu klimatyzacji?

Warunki instalacji klimatyzacji i sposób jej wykorzystywania w Polsce reguluje ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, z 15 maja 2015 roku, która dwa lata później została znowelizowana. Jej wprowadzenie było wymagane przez Unię Europejską dla wdrożenia w krajach członkowskich przepisów europejskiego prawa w tym zakresie.

Wedle ustawy montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistom.

Uwaga!
Aby założyć klimatyzację, należy mieć odpowiednie uprawnienia f-gazowe, a do napełnienia systemu czynnikiem chłodzącym i testu szczelności całego układu niezbędne jest świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

Bez wymaganych zaświadczeń nie można podejmować się montażu klimatyzacji. Instalatorzy najpierw muszą ukończyć odpowiedni kurs, by później świadczyć takie usługi klientom. Co ciekawe, możesz kupić klimatyzator split wraz z umową na montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 560 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Montaż klimatyzacji typu split krok po kroku

Jak wygląda montaż klimatyzacji? Krok po kroku instalator powinien wykonać kolejne etapy pracy, a na koniec sprawdzić szczelność całego systemu.

Przed właściwym montażem należy przygotować schemat klimatyzacji – zarówno schemat instalacji klimatyzacji w domu, jak i schemat działania klimatyzacji. W schemacie należy uwzględnić rozmieszczenie jednostek, etapy budowy, moc grzewczą i chłodniczą instalacji; przebieg przewodów klimatyzacji – dlatego prace najlepiej jest zlecić fachowcom.

 1. Po wybraniu odpowiedniego miejsca i rodzaju urządzenia należy zamontować urządzenie wewnętrzne na specjalnym stelażu.
 2. W następnym kroku łączy się dwie jednostki za pomocą rur klimatyzacyjnych. Do tego celu powinno się wykorzystać odpowiednie narzędzia do montażu klimatyzacji.
 3. Ostatnim krokiem jest podłączenie instalacji chłodniczej – przed podłączeniem monter przeprowadza próbę szczelności, a dopiero później napełnia klimatyzator czynnikiem chłodniczym.

Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzatora

Przy montażu jednostki wewnętrznej klimatyzatora, w twoim domu, najpierw trzeba wyjąć z opakowania urządzenie. Pamiętaj, że rozwiązanie typu split składa się z jednostki zewnętrznej czyli skraplacza oraz jednostki wewnętrznej – parownika. Są one połączone ze sobą przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym oraz przewodami elektrycznymi.

Montaż parownika wygląda w następujący sposób:

 1. Wybierz miejsce montażu.
 2. Wykonaj w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy około 5-6 cm, który posłuży do wyprowadzenia na dwór rury i kabli elektrycznych – wykorzystaj do tego celu wiertarkę z otwornicą.
 3. Zamocuj wspornik poziomo do konstrukcji nośnej ściany przy użyciu wkrętów.
 4. Podłącz przewód freonowy i kabel elektryczny do jednostki wewnętrznej.
 5. Połącz ze sobą przewody i rurkę do skroplin i owiń je taśmą izolacyjną, by następnie wyprowadzić je na zewnątrz przez wykonany otwór.
 6. Nasadź jednostkę wewnętrzną na stelaż.

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora

Kolejnym krokiem przy montażu klimatyzacji typu split jest instalacja jednostki zewnętrznej, poza budynkiem. Możesz umieścić ją na elewacji budynku, na dachu, czy też na balkonie. W tym celu należy:

 1. Przykręcić nóżki do skraplacza.
 2. Ustawić go w docelowym miejscu montażu, z zachowaniem odpowiednich, wskazanych w instrukcji odległości od przeszkód.
 3. Podłączyć odpływ skroplin pod spodem jednostki zewnętrznej.
 4. Przyłączyć przewód freonowy, czyli dwie rurki owinięte otuliną termiczną.
 5. Usunąć zadziory z rur.
 6. Nałożyć nakrętki i wykonać kielichowanie.
 7. Odpowietrzyć instalację freonowową usunąć z niej wilgoć.
 8. Sprawdzić szczelność układu z wykorzystaniem wakuometru i pompy próżniowej.

Co obejmuje podstawowy montaż klimatyzacji w domu?

Podstawowy montaż klimatyzacji obejmuje zazwyczaj:

 1. Wykonanie otworu w ścianie.
 2. Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
 3. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji we wskazanym miejscu.
 4. Wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami.
 5. Wykonanie instalacji odprowadzenia skroplin.
 6. Podłączenie systemu klimatyzacji do instalacji elektrycznej./li>
 7. Wykonanie testu szczelności i sprawdzenie wszystkich funkcji.
 8. Krótkie szkolenie w zakresie obsługi urządzenia i sterownika.
Czy wiesz, że?
Montaż jednostek w wycenie podstawowej dotyczy montażu na wysokości do ok. 3 metrów – powyżej tej wartości lub w przypadku skomplikowanego montażu mogą zostać doliczone dodatkowe koszty. W klimatyzatorach typu multisplit dodatkowo łączy się wszystkie jednostki z zewnętrznym urządzeniem.
Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji undefined

Montaż klimatyzatora – usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe w przypadku klimatyzacji domowej mogą obejmować:

 1. Wykucie bruzd na instalacje w cegle lub betonie.
 2. Doprowadzenie zasilania z rozdzielni.
 3. Dodatkowe przewierty przez ścianę.
 4. Przegląd serwisowy klimatyzacji.

Warto poddawać swój klimatyzator split czy multisplit okresowym przeglądom, by odpowiednio wcześnie dostrzec możliwe oznaki nieszczelności układu.

Montaż klimatyzacji – przepisy. Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia?

fachowiec montuje klimatyzacje na stelazu

Przy planowaniu montażu klimatyzacji w domu trzeba zastanowić się, czy montaż wymaga zgłoszenia czy wyrażenia przez sąsiadów zgody na montaż klimatyzacji w bloku? Z uwagi na fakt, że wymusza on zainstalowanie skraplacza, tj. jednostki zewnętrznej na elewacji budynku czy montaż klimatyzacji na balkonie lub dachu, to w przypadku bloków masz do czynienia z częścią wspólną nieruchomości.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz część budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Dlatego montaż klimatyzacji w mieszkaniu, przy umieszczaniu urządzenia zewnętrznego na balkonie czy elewacji budynku wielorodzinnego, wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku.

Musisz liczyć się z tym, że montaż klimatyzacji bez pozwolenia wspólnoty lub zarządcy budynku będzie stanowić przykład bezumownego korzystania z nieruchomości wspólnej. Wspólnota będzie mogła naliczyć odszkodowanie za takie korzystanie z nieruchomości, a później skierować do sądu pozew o zapłatę.

W przypadku montażu klimatyzacji split w domu jednorodzinnym żadna zgoda nie jest wymagana.

Jak zamontować klimatyzację i zamaskować przewody?

Estetyka jest bardzo ważną sprawą przy montażu klimatyzacji. Dlatego dowiedz się, jak zamontować ją tak, by jej przewody elektryczne i rury odprowadzające skropliny były jak najmniej widoczne. Przede wszystkim można je ukryć w ścianie, ale to spowoduje zwiększenie kosztów inwestycji i wydłużenie czasu potrzebnego na montaż. Możesz też wykorzystać do zamaskowania przewodów listwę elektroinstalacyjną, którą mocuje się do ściany.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji typu split?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu? To wydatek ok. 1100 – 1500 zł. Do robocizny należy doliczyć koszt wybranego urządzenia. Często w ramach instalacji klimatyzatora cena obejmuje do 5 mb instalacji rur. Powyżej tej wartości zazwyczaj trzeba dopłacić od 80 do 150 zł za kolejny metr. Wykucie bruzdy będzie droższe w przypadku ściany betonowej, taniej będzie bruzdować w cegle. W niektórych przypadkach jednostkę zewnętrzną należy montować za pomocą podnośnika koszowego – prace na wysokości to również dodatkowy koszt (wycena indywidualna).

Często też podawana jest w przypadku klimatyzacji cena z montażem. Wówczas możesz liczyć na pewne opusty cenowe. Koszt montażu klimatyzacji w domu może się wówczas obniżyć.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące montażu klimatyzacji

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 18 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco