mężczyzna ustawia wyższą temperaturę nawiewu klimatyzacji - w 2021

Klimatyzacja z funkcją grzania – jak działa ogrzewanie klimatyzacją?

Klimatyzacja z funkcją grzania – jak działa ogrzewanie klimatyzacją?

Klimatyzator z funkcją grzania to urządzenie uniwersalne – latem pozwala przetrwać największe upały, a w okresie przejściowym nowoczesny klimatyzator z pompą ciepła dogrzeje wnętrze. Klimatyzacja z ogrzewaniem nie może być jednak traktowana jako jedyne urządzenie grzewcze w mieszkaniu czy domu. Grzanie klimatyzatorem może być za to świetnym uzupełnieniem ogrzewania – szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią, przy nagłych zmianach pogody, gdy nie opłaca się uruchamiać centralnego ogrzewania. Jak działają klimatyzatory z funkcją grzania? Czy klimatyzacja i ogrzewanie w jednym urządzeniu to dobra opcja?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 5min

"Grzanie klimatyzacją", "ogrzewanie klimatyzatorem", "grzanie elektryczne klimą" – wszystkie te potoczne określenia dotyczą nowoczesnych klimatyzatorów, które wyposażono dodatkowo w opcję umożliwiającą ogrzanie pomieszczenia. W zależności od wybranego modelu i zastosowanej instalacji klimatyzatory z funkcją grzania mogą sobie poradzić z ociepleniem pomieszczenia nawet przy minusowych temperaturach na zewnątrz.

Klimatyzacja z ogrzewaniem nie generuje spalin – w okresie przejściowym nie wymusza też uruchamiania kotła grzewczego, sprawdzi się jako system docieplający wybrane pomieszczenie. Możesz więc oszczędzić paliwo grzewcze w okresie przejściowym, nie wystąpią też straty przesyłu charakterystyczne dla centralnego ogrzewania, a przy okazji klimatyzator z funkcją grzania zagwarantuje ciepłe i czyste powietrze. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są bowiem w systemy filtracyjne. Pod warunkiem, że wykonano prawidłowy montaż klimatyzacji, a urządzenie dobrano indywidualnie do potrzeb danego mieszkania czy domu.

Klimatyzator z funkcją grzania – jak działa?

To proste:

 1. Klimatyzator z pompą ciepła typu powietrze-powietrze posiada funkcję odwrócenia obiegu chłodniczego, czyli w trybie chłodzenia wewnętrzna klimatyzacji jest parownikiem, a zewnętrzna – skraplaczem. Po uruchomieniu funkcji grzania role się odwracają, klimatyzatory split pobierają ciepło za pomocą jednostek zewnętrznych i transferują ją do wewnątrz, dzięki czemu możliwe jest ogrzanie pomieszczenia.
 2. W wielu urządzeniach dodatkowo klimatyzator pełni funkcję osuszania i oczyszczania powietrza filtrem węgla aktywnego (pamiętaj o jego regularnej wymianie – zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co ok. 6 miesięcy).
 3. W zestawie klimatyzacji typu split otrzymasz jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną (z czynnikiem chłodniczym), pilota zdalnego sterowania.
 4. Inwerter wbudowany w urządzenia tego typu kontroluje automatycznie prędkość sprężarki, innymi słowy: nie uświadczysz skoków temperatury, fluktuacji i przegrzania – klimatyzacja z funkcją ogrzewania będzie np. pracować na niższych obrotach, jeśli osiągniesz w pomieszczeniu pożądaną temperaturę.
 5. Przydatne funkcje klimatyzatorach z funkcją grzania to m.in. tryb snu (wyciszenie nocą), opcja programowania, funkcja szybkiego schłodzenia lub ogrzania, wielokierunkowe wyloty powietrza, autoczyszczenie.

Klimatyzacja z ogrzewaniem – dla kogo?

ustawianie dodatniej temperatury na termostacie dla klimatyzatora

Klimatyzator z funkcją ogrzewania to urządzenie:

 • dla osób, którzy marzną w okresach przejściowych i przy zmianach pogody;
 • do mieszkań i domów – jako opcja dogrzania wybranych pomieszczeń;
 • jako wygodna alternatywa do ogrzania sypialni w chłodne wieczory i noce;
 • dla osób, które szukają urządzeń funkcjonalnych (filtrowanie kurzu, roztoczy, alergenów, a dodatkowo ogrzewanie i klimatyzacja – wszystko w jednym.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Wady i zalety klimatyzacji z ogrzewaniem

Zalety klimatyzatorów z funkcją grzania:

 • wszystko w jednym urządzeniu,
 • cicha praca,
 • relatywnie niewielkie zużycie prądu w porównaniu do grzejników przenośnych,
 • prosta obsługa, zdalne sterowanie.

Minusy klimatyzacji z ogrzewaniem:

 • nie jest alternatywą centralnego ogrzewania,
 • niska wydajność przy bardzo niskich temperaturach,
 • hałas (w niektórych urządzeniach).
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimatyzator z funkcją grzania – opinie

Opinie o opcji klimatyzacji z funkcją grzania są zazwyczaj bardzo pozytywne. Użytkownicy urządzeń nawet ze średniej półki chwalą przede wszystkim niespodziewaną szybkość chłodzenia i ogrzewania, gwarancję na montaż, szczegółowe omówienie funkcji w czasie montażu, funkcjonalność, nowoczesny design i prostotę działania.

Jako wady w przypadku niektórych urządzeń wymieniany jest hałas generowany na najwyższych obrotach (przed zakupem sprawdź poziom hałasu jednostki wewnętrznej – wyrażoną w dB – im niższa, tym lepiej).

Wybierając klimatyzację z funkcją grzania warto też zwrócić uwagę na klasę energetyczną (najlepiej A++ lub wyżej). Warto wiedzieć, że w przypadku klimatyzacji z funkcją grzania są dwie opcje do wyboru: klimatyzator przenośny lub ścienny (z montażem w cenie).

Czytaj więcej:

Klimatyzacja z funkcją grzania – jaka moc?

Często na forum pojawia się pytanie, jak dobrać moc klimatyzatora z funkcją grzania – 2,6 kW, 3,5 kW, 5,4 kW, 7 kW?. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wzoru na obliczenie mocy klimatyzacji. Dużym uogólnieniem jest przelicznik klimatyzacji: 10 m kw. = 1 kW mocy chłodzenia. Czynniki, na które należy zwrócić uwagę, dobierając moc klimatyzacji z funkcją grzania, to m.in.:

 • powierzchnia okien;
 • powierzchnia pomieszczenia;
 • wysokość pomieszczenia;
 • izolacja termiczna podłogi, stropu, ścian;
 • usytuowanie pomieszczenia;
 • sąsiedztwo innych pomieszczeń z klimatyzacją;
 • liczba osób przebywających w pomieszczeniu;
 • potencjalne zyski ciepła od urządzeń w pomieszczeniu.

Szukasz klimatyzacji z funkcją grzania do sypialni? W niewielkiej sypialni o powierzchni ok. 15 m kw. i w przeciętnych warunkach mieszkaniowych sprawdzi się moc 2,6 kW. Moc 3,5 kW sprawdzi się np. w niewielkim salonie o powierzchni ok. 25 m kw., a moc 5,4 kW lub większa to opcja do przestronnych salonów o powierzchni ok. 45-50 m kw. lub przestronnych jadalni połączonych z aneksem.

Warto zdecydować się na to rozwiązanie i zapewnić sobie skuteczne ogrzewanie oraz klimatyzację w jednym urządzeniu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco