klimatyzator powieszony na zielonej ścianie w pokoju - w 2021

Klimatyzator ścienny – cena, rodzaje, dobór mocy, opinie

Klimatyzator ścienny – cena, rodzaje, dobór mocy, opinie

Klimatyzatory naścienne to obecnie najczęściej wybierany rodzaj klimatyzacji w domach i mieszkaniach. Urządzenie typu split montuje się na ścianie wewnątrz – to nowoczesne urządzenia o eleganckim designie, dostępne w wielu kolorach do wyboru. Rozwiązanie bez wad? Sprawdź najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania o klimatyzatory ścienne.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 9min

Jak działa klimatyzator ścienny?

Klimatyzator ścienny to rodzaj klimatyzacji montowanej bezpośrednio na ścianie wewnątrz pomieszczenia, które ma być chłodzone lub dodatkowo ogrzewane. Uzupełnieniem instalacji klimatyzatora ściennego typu split jest jednostka zewnętrzna, w której umieszczane są "głośne" podzespoły. Dzięki temu w pomieszczenie możemy ochłodzić lub docieplić, zachowując nienaganną estetykę i ciszę.

Jedną z opcji w przypadku klimatyzatorów ściennych jest klimatyzacja multisplit – czyli kilka jednostek wewnątrz mieszkania lub domu przy zachowaniu jednej jednostki zewnętrznej. Zasada działania klimatyzatorów ściennych jest prosta – wewnętrzna jednostka wyposażona jest w parownik, a zewnętrzna – w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz.

Obie jednostki są ze sobą połączone rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Parownik pobiera ciepło z wewnątrz – i oddaje je do skraplacza, a jednostka zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia. W modelach z opcją chłodniczo-grzewczą w trybie ogrzewania role się odwracają – system pobiera energię (ciepło) z otoczenia i oddaje je powietrzu nawiewanemu do wewnątrz.

Klimatyzatory ścienne – poza funkcją chłodzenia – mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak: filtracja powietrza, ogrzewanie, osuszanie, jonizowanie, wentylacja.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Jak zamontować i podłączyć klimatyzator ścienny?

Prace najlepiej zlecić fachowcom, którzy dobiorą optymalne miejsce na klimatyzator wewnątrz pomieszczenia, a przy okazji doradzą, jaki typ urządzenia sprawdzi się najlepiej (przykładowo: w niektórych przypadkach wystarczy mały klimatyzator ścienny – o mocy ok. 2,5 kW, do większych pomieszczeń należy dobrać urządzenie o mocy 5,4 – i więcej; wszystko to wpływa na koszt inwestycji).

Jak się montuje klimatyzator ścienny? Po wybraniu odpowiedniego miejsca i rodzaju urządzenia można zacząć montaż. Pierwszym krokiem jest instalacja jednostki wewnętrznej na specjalnym stelażu. Następnie prowadzi się rury od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. Kolejnym krokiem jest podłączenie instalacji chłodniczej. Przed podłączeniem koniecznie należy przeprowadzić próbę szczelności, a dopiero później napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym.

Czy da się samemu zamontować klimatyzator ścienny? Tak, sam montaż nie jest trudny, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Każdy dodatkowy mb instalacji, źle dobrane miejsce, zły dobór mocy urządzenia – wszystko to może wpłynąć na wydajność i funkcjonalność klimatyzacji.

Więcej o montażu w poradniku: Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ile kosztuje klimatyzator ścienny z montażem?

Przedział cenowy jest bardzo duży – cena zależy m.in. od powierzchni pomieszczenia, rodzaju wybranego urządzenia, dodatkowych robót, odległości między urządzeniami.

Załóżmy jednak, że planujesz montaż w kilku pomieszczeniach:

 • zakup i montaż klimatyzacji w sypialni o metrażu ok. 15 m kw. – ok. 3 tys. zł (sprzęt i robocizna);
 • montaż i zakup klimatyzacji do salonu ok. 25 m kw. – ok. 3,5 tys. zł;
 • montaż, dobór i zakup urządzenia do przestronnej jadalni z aneksem o łącznej powierzchni ok. 50 m kw. – ok. 4 – 4,5 tys. zł.

Sprawdź również: Cennik klimatyzacji domowej

Jaki klimatyzator ścienny wybrać? Jak dopasować klimatyzator?

Jaka moc jest optymalna? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak ogólne pytanie. Nie sugeruj się kalkulatorami i wzorami na moc klimatyzacji – to bardzo duże uproszczenie, które może wprowadzić w błąd.

Firmy montujące klimatyzację dobierając moc instalacji biorą pod uwagę m.in.: wysokość pomieszczenia, liczbę osób przebywających w pomieszczeniu, izolację termiczną stropu, ścian i podłóg, powierzchnię okien, rodzaj pomieszczenia. Przy założeniu, że w pomieszczeniach nie ma niestandardowych rozwiązań, mostków termicznych i problemów z przepływem powietrza, można przyjąć następujące wartości mocy klimatyzacji:

 • pokój dziecięcy, sypialnia, mały salon o powierzchni od 15 do 20 m2 – wystarczy klimatyzacja o mocy 2,6 kW;
 • przestronny salon, większy pokój o powierzchni od 25 do 35 m kw. – potrzebne jest urządzenie o mocy 3,5 kW;
 • salon z jadalnią i aneksem lub bardzo duży salon o powierzchni od 40 do 50 m kw. – potrzebna jest moc ok. 5,4 kW lub większa.

Czytaj więcej: Jakiej firmy klimatyzator wybrać? Najlepsza klimatyzacja do domu

Jaki ścienny klimatyzator dla alergików?

Na rynku dostępna jest klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza. Klimatyzatory z funkcją oczyszczania automatycznie wykrywają wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, uruchamiają dyfuzor jonowy, dzięki czemu miliony jonów przyciągają szkodliwy pył. Następnie system filtracji wychwytuje zanieczyszczenia i informuje o zmianie jakości powietrza.

Warto wiedzieć, że urządzenia tego typu mogą skutecznie usuwać z pomieszczenia nie tylko kurz i roztocza, ale też bakterie, drobnoustroje, sierść zwierząt, niektóre alergeny i – co najważniejsze – pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10. Dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź opis urządzenia i zastosowane w nim filtry.

Energooszczędny klimatyzator ścienny – czy klasa energetyczna ma znaczenie?

Klasa energetyczna ma ogromne znaczenie w przypadku klimatyzacji ściennej – nie tylko z powodu zużycia prądu i wysokich rachunków, ale też z uwagi na środowisko.

Warto szukać urządzenia spełniającego normę energooszczędności (minimum A++), dzięki czemu straty dla środowiska będą niewielkie – w porównaniu do uzyskanych korzyści.

Klimatyzator ścienny – wymiary. Czy klimatyzacja zajmuje dużo miejsca?

Urządzenia typu split składają się z dwóch jednostek – wewnętrzna to zazwyczaj mały i wąski klimatyzator ścienny, który nie zajmuje dużo przestrzeni. Montaż podsufitowy dodatkowo sprawia, że urządzenie nie jest zauważalne w salonie, a dobór koloru do ścian może jeszcze bardziej pomóc w "ukryciu" instalacji. Jeśli w planach masz montaż urządzenia na wąskiej ścianie, która ma ok. 75 – 80 cm szerokości, to na rynku znajdziesz modele o szerokości jedynie 70 cm.

Wąski i mały klimatyzator nie musi być mało wydajny – urządzenia tego typu dorównują większym odpowiednikom, ale za ekonomiczną konstrukcję często trzeba będzie dopłacić (lub zrezygnować z kilku dodatkowych funkcji kosztem mniejszego rozmiaru klimatyzatora).

Teoretycznie można uznać, że jedyną wadą klimatyzatorów ściennych jest konieczność zastosowania jednostki naściennej (w przeciwieństwie np. do klimatyzacji sufitowej). Z drugiej strony – urządzenia te są na tyle niewielkie i estetycznie obudowane, że można śmiało uznać ich montaż jako mało inwazyjny.

Czy klimatyzator ścienny zawsze ma część zewnętrzną?

W przypadku klimatyzatorów ściennych typu split i multisplit w zestawie jest zawsze jednostka zewnętrzna, która jest niezbędnym elementem do działania klimatyzacji. Alternatywą dla osób, które nie mogą zamontować jednostek zewnętrznych, może być klimatyzator przenośny lub klimatyzator monoblok (tzw. monoklima). W przypadku tej drugiej opcji nie ma konieczności instalowania agregatów zewnętrznych, dostępne rodzaje to m.in. monobloki powietrze-powietrze (montowane na ścianie z dostępem do powietrza zewnętrznego) i monobloki wodne (nie potrzebują dostępu do ściany zewnętrznej i powietrza zewnętrznego, do odprowadzania ciepła wykorzystują wodę).

Przy dużym zapotrzebowaniu na jednostki wewnątrz mieszkania lub domu warto wziąć pod uwagę modele multisplit – z jednym elementem na zewnątrz i wieloma urządzeniami wewnątrz (np. w salonie, w kuchni i w pokoju).

Klimatyzator ścienny z funkcją grzania – jak działa?

kobieta zmienia temperaturę klimatyzacji za pomocą pilota

Nowoczesne klimatyzatory ścienne wyposażone są często w dodatkową funkcję dogrzewania pomieszczenia (więcej o takich urządzeniach przeczytasz tutaj: Klimatyzacja z funkcją grzania – jak działa ogrzewanie klimatyzacją?). Urządzenie tego typu nie zastąpi co prawda centralnego systemu ogrzewania, ale świetnie się sprawdzi wczesną wiosną, jesienią i w chłodne wieczory.

Klimatyzatory ścienne z pompą ciepła typu powietrze-powietrze posiadają funkcję odwrócenia obiegu chłodniczego. Oznacza to, po uruchomieniu funkcji grzania klimatyzatory split pobierają ciepło za pomocą jednostek zewnętrznych i transferują ją do wewnątrz, dzięki czemu możliwe jest dogrzanie pomieszczenia.

Klimatyzator ścienny – jaką firmę wybrać? Mitsubishi, LG, Samsung, Philips?

Producenci klimatyzatorów ściennych to m.in.:

 • Daikin,
 • Mitsubishi,
 • LG,
 • BEKO,
 • Philips,
 • Samsung,
 • Fujitsu,
 • Midea,
 • Kaisai.

Nie wybieraj klimatyzatora tylko ze względu na firmę. Weź pod uwagę takie czynniki, jak:

 • moc urządzenia (zarówno grzewcza, jak i chłodnicza),
 • wymiary,
 • rodzaj czynnika chłodzącego,
 • jonizacja,
 • klasa energetyczna chłodzenia,
 • klasa energetyczna grzania,
 • regulacja prędkości nawiewu,
 • liczba poziomów mocy,
 • funkcje dodatkowe (np. samoczyszczenie),
 • zastosowane filtry,
 • głębokość i waga urządzenia,
 • max chłodzona powierzchnia (deklarowana przez producenta),
 • poziom hałasu jednostki wewnętrznej,
 • gwarancja,
 • sterowanie (np. za pomocą pilota),
 • Wi-Fi,
 • łączenie z aplikacją.

Czytaj też: Jakiej firmy klimatyzator wybrać?

Jak czyścić klimatyzator ścienny?

Czyszczenie klimatyzacji ściennej można podzielić na kilka etapów:

 1. Czyszczenie zewnętrzne – za pomocą odpowiednich środków czyszczących.
 2. Czyszczenie lub wymiana filtrów.
 3. Kontrola parownika i skraplacza.

Dobór środków czyszczących zależy od rodzaju urządzenia – warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Świeże zabrudzenia możesz bez problemu usunąć nawilżoną wodą miękką szmatką. W przypadku większości urządzeń nie są wskazane różnego rodzaju rozpuszczalniki, substancje lotne, silnie toksyczne czy polerujące.

Czyszczenie filtrów klimatyzacyjnych polega na wyjęciu filtru elektrostatycznego wielokrotnego użytku i odkurzenia go za pomocą odkurzacza (na niskiej mocy). W przypadku dużych zanieczyszczeń filtr można dodatkowo umyć w ciepłej wodzie lub wodzie z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Większość modeli posiada system przypominania o zbliżającym się terminie czyszczenia filtrów.

Kontrola i czyszczenie skraplacza i parownika polega najczęściej na dezynfekcji poszczególnych elementów klimatyzacji za pomocą łagodnych środków niszczących drobnoustroje.

Jakie są opinie o klimatyzatorach ściennych?

Oczywiście wszystko zależy od urządzenia i doświadczeń z konkretnym modelem, ale większość opinii jest pozytywna.

Klimvent Solutions Sp. z o.o.

Marcin Strzałkowski

Klimvent Solutions Sp. z o.o.

Na 100 urządzeń, które montujemy, 95 to są klimatyzatory ścienne. Mówimy tutaj oczywiście o zastosowaniu prywatnym, w domach i mieszkaniach. Pozostałe 5 to klimatyzatory kanałowe. W mieszkaniu inne klimatyzatory w zasadzie nie mają zastosowania. Są też klimatyzatory konsolowe, które czasami się w domach zdarzają, jeśli ktoś ma bardzo skośny dach i ograniczoną powierzchnię ściany w określonym miejscu. Natomiast summa summarum klimatyzatory ścienne mają bardzo dobrą wydajność i ta zmiana temperatury (grzanie, chłodzenie) jest najszybciej osiągana właśnie przez urządzenia naścienne. I też sposób instalacji i rozprowadzenia jest najprostszy. A do tego – paradoksalnie – w większości przypadków również najtańszy.

Sprawdź: Cennik klimatyzacji domowej. Ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco