klimatyzator zamontowany na ścianie przy suficie - w 2021

Klimatyzacja multisplit do kilku pomieszczeń – cena z montażem

Klimatyzacja multisplit do kilku pomieszczeń – cena z montażem

W popularnych klimatyzatorach split mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Klimatyzator multisplit to rozszerzenie tej konstrukcji o dodatkowe urządzenia wewnętrzne, dzięki czemu klimatyzację multisplit można zamontować w 2, 3, 4, a nawet 5 pomieszczeniach. Sprawdź, czy multisplit to dobra opcja do Twojego domu lub mieszkania.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 4min

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy klimatyzator multisplit to dobre rozwiązanie do Twojego domu, podpowiadamy: tak, jeśli szukasz alternatywy dla centralnej klimatyzacji w systemie kanałowym, chcesz ochłodzić lub dogrzać kilka pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, a nie bez znaczenia dla Ciebie jest estetyka na zewnątrz.

W takim przypadku multisplit będzie opcją idealną – pod warunkiem, że dobierzesz odpowiednią moc urządzenia do potrzeb i zastosujesz optymalny rodzaj klimatyzacji multisplit. Jak się w tym wszystkim zorientować?

Jak działa klimatyzacja typu multisplit?

Zasada działania multisplit jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnego systemu split – często system multisplit działa nawet w oparciu o dokładnie te same urządzenia klimatyzacyjne. Zastosowanie łączników i rozdzielaczy umożliwia jednak montaż klimatyzacji w kilku pomieszczeniach przy zachowaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej.

W niektórych przypadkach multisplit to nie tylko kwestia estetyki (i oszczędności miejsca np. na balkonie), ale też wymóg prawny (np. przy braku zgody na montaż kilku jednostek na zewnątrz i jednoczesnej potrzebie klimatyzacji w kilku pomieszczeniach). W montażu multisplit należy wziąć pod uwagę system – jako całość. Nie można stosować zbyt długich linii miedzianych między urządzeniami, aby nie dopuścić do zbyt dużej różnicy w odległościach między jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną.

Co ważne – z jedną jednostką zewnętrzną można połączyć klimatyzatory naścienne, podsufitowe, przypodłogowe, a nawet sprawdzające się w dużych budynkach jednostki kanałowe. Dzięki temu można dobrać do potrzeb zarówno system montażowy, jak i moc całej instalacji. To chyba najlepsza odpowiedź na pytanie, czy multisplit sprawdzi się w domu lub mieszkaniu – to uniwersalne i funkcjonalne rozwiązanie.

Dowiedz się więcej: Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Budowa, zasada działania

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Rodzaje klimatyzacji multisplit

Do wyboru w przypadku klimatyzacji multisplit są różne typy urządzeń:

 • klimatyzatory multisplit ścienne – najczęściej stosowane rozwiązanie, montaż na ścianie – w dowolnym miejscu (zalecany montaż jak najbliżej jednostki zewnętrznej);
 • klimatyzatory multisplit kasetonowe (sufitowe) – dobra opcja, gdy chcesz ukryć jednostkę wewnętrzną;
 • klimatyzatory multisplit kanałowe – klimatyzacja wbudowana w strop, zalecana raczej w przypadku budynków użyteczności publicznej;
 • klimatyzatory multisplit konsolowe/przypodłogowe/przysufitowe – jednostki dostosowane do konkretnego miejsca w pomieszczeniu, kolejno: w dolnych częściach ścian; w narożnikach, wnękach; na konstrukcji stropu.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Klimatyzator na dwa pomieszczenia – wady i zalety

Zalety klimatyzacji multisplit

 • jedna jednostka zewnętrzna,
 • oszczędność prądu,
 • w przypadku usterki – wymiana/naprawa tylko jednej jednostki,
 • opcja 2 w 1 – łączenie funkcji chłodzenia z ogrzewaniem,

Wady klimatyzacji multisplit

 • niektóre instalacje mogą kosztować więcej niż np. 2 niezależne jednostki wewnętrzne;
 • w każdym pomieszczeniu należy wygospodarować miejsce na jednostkę wewnętrzną.

Klimatyzator multisplit – cena

klimatyzator w sypialni zainstalowany nad łóżkiem

Wyliczenie kosztów montażu klimatyzacji w przypadku multisplit nie jest proste – zależy od wielu czynników. Firmy montujące klimatyzację w procesie doboru mocy urządzenia biorą też pod uwagę takie czynniki, jak wysokość pomieszczenia, liczba osób przebywających w pomieszczeniu, izolacja termiczna stropu, ścian i podłóg, powierzchnia okien, rodzaj pomieszczenia (np. w sypialni warto zastosować ciche urządzenia).

Zależnie od sprzętu, który indywidualnie dobieramy, wykonawca liczy koszt za każdy metr bieżący instalacji. Ten koszt to 150-160 zł za 1mb kompletnej instalacji + koszt sprzętu, który jest przeróżny. Koszt klimatyzatora – jako towaru – zależy od potrzeb klienta, potrzebnej mocy, wymagań klienta – mówi Specjalista od klimatyzacji zarejestrowany w Oferteo.pl.

Jeśli w planach masz montaż klimatyzacji w mieszkaniu ok. 60 m kw., to przy montażu zestawu multisplit składającego się z jednej jednostki zewnętrznej i 2 wewnętrznych, cena za całość instalacji zmieści się w przedziale od 5 do 8 tys. zł (cenę podbija agregat obsługujący dwie klimatyzacje). Każda kolejna jednostka wewnętrzna to dodatkowy koszt (za wybrane urządzenie) oraz mb instalacji (każdorazowo ok. 150-160 zł za 1 mb).

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco