klimatyzator zainstalowany przy oknie na poddaszu

Klimatyzacja na poddaszu – rodzaje, dobór mocy i koszt klimatyzacji

Klimatyzacja na poddaszu – rodzaje, dobór mocy i koszt klimatyzacji

Klimatyzator na poddaszu to pożądane rozwiązanie – dzięki funkcji chłodzenia szybko można obniżyć temperaturę najwyższej kondygnacji budynku, a funkcja grzewcza dogrzeje poddasze jesienią i wczesną wiosną bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu ze skosami (z montażem)? Czy agregat umieszczać na strychu? Jaki rodzaj klimatyzacji na poddaszu będzie najlepszy?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 29 listopada 2022 29.11.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21516 Firm od Klimatyzacji Domowych blisko Ciebie

Pomieszczenia na poddaszu nagrzewają się zazwyczaj najszybciej – okna dachowe przepuszczają najwięcej promieni słonecznych (szczególnie w przypadku poddasza ze skosami i oknami na skosach). Dodatkowo ciepłe powietrze z niższej kondygnacji unosi się, a kilka warstw izolacji termicznej sprawia, że latem na poddaszu może być gorąco. Da się to odczuć szczególnie w sypialni lub pokoju na poddaszu – pomieszczenia tego typu powinny mieć odpowiednią wentylację i zapewniać mieszkańcom komfort nawet w porze letniej.

Rozwiązaniem tego problemu może być montaż klimatyzacji na poddaszu. Wybór idealnego rozwiązania nie jest jednak prosty – na rynku jest kilka opcji klimatyzacji do domu i należy znaleźć system dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jaka klimatyzacja na poddaszu będzie najlepsza?

Często pojawia się pytanie, jaki rodzaj klimatyzacji będzie najlepszy na poddasze. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wybór zależy od:

 • potrzeb,
 • liczby pomieszczeń,
 • powierzchni poddasza,
 • jego konstrukcji.

Zanim jednak zapoznasz się z rodzajami klimatyzacji na poddasze, to musisz wiedzieć, że system dobiera się w ten sposób, że na każde 10 m kw. powierzchni niezbędna jest moc w granicach 1 kW. Należy przy tym zwrócić uwagę na moc chłodniczą klimatyzatora, a nie na zużywaną przez niego energię elektryczną. Jeśli poddasze podzielone jest na kilka zamykanych, oddzielonych od siebie pomieszczeń, powinieneś zastosować nie jedną jednostkę wewnętrzną ścienną, ale urządzenie typu multisplit.

Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 516 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Klimatyzacja split na poddaszu

Klimatyzator split na poddaszu to urządzenie składające się z dwóch jednostek. Wewnątrz montuje się element z parownikiem, a na zewnątrz (na elewacji budynku) – jednostkę wyposażoną w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz.

Montaż najlepiej zaplanować na etapie stanu surowego budynku – z uwagi na konieczność połączenia rurami obu jednostek (przewody klimatyzacyjne umieszczone są w ścianie). Jednak nie przejmuj się – możliwy jest też montaż w już wykończonym domu (chociaż musisz przygotować się na dodatkowe koszty – np. bruzdowanie ścian i prace remontowe).

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja typu split na poddaszu?

 • gdy do ochłodzenia/docieplenia masz tylko jedno pomieszczenie…
 • ... i nie masz problemu z ingerencją w elewację,
 • masz ograniczony budżet przeznaczony na instalację klimatyzacji na poddaszu,
 • Twoje poddasze ma otwartą przestrzeń, praktycznie bez ścian działowych.

Klimatyzacja multisplit na poddaszu

To właściwie rozwinięcie idei klimatyzacji typu split. Jest jednak jedna ważna różnica: w przypadku multisplit przy jednej jednostce zewnętrznej możesz zamontować kilka jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że można stworzyć cały system klimatyzacji na poddaszu bez konieczności instalowania wielu jednostek na elewacji.

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja typu multisplit na poddaszu?

 • gdy do ochłodzenia / ocieplenia masz kilka pomieszczeń,
 • gdy nie masz miejsca na montaż wielu jednostek zewnętrznych na elewacji,
 • lub nie chcesz szpecić wyglądu budynku,
 • chcesz móc ustawiać temperaturę pomieszczeń na poddaszu oddzielnie, dostosowując ją do potrzeb i wymagań domowników.

Klimatyzacja kanałowa na poddaszu

Klimatyzator kanałowy to opcja najdroższa i najbardziej skomplikowana pod względem montażu. Jeśli jednak jesteś na etapie planowania lub budowy domu przez firmę budującą domy, to właśnie taka klimatyzacja może okazać się najciekawszą opcją.

 1. Po pierwsze: nie musisz umieszczać jednostek wewnętrznych.
 2. Po drugie: bez problemu uzyskasz stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. System kanałowy pozwala na uzyskanie jednolitych warunków termicznych na całej powierzchni, nawet w dużym domu mieszkalnym – z wieloma pomieszczeniami na poddaszu.
 3. Po trzecie: klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym może być połączona z modelami split i multisplit, dzięki czemu można uzyskać klimę hybrydową. Na poddaszu skorzystasz z kanałów chłodzących i centrali klimatyzacyjnej montowanej np. na strychu (oszczędzając w ten sposób miejsce), a na parterze podłączysz klimatyzator split w wybranym pomieszczeniu.

Kiedy zastosowanie klimatyzacji kanałowej w domu będzie dobrym wyborem? Wtedy, gdy:

 • na nowo aranżujesz poddasze lub dopiero je budujesz czy adaptujesz,
 • chcesz mieć klimatyzację z niewidoczną instalacją,
 • chcesz w pełni kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu,
 • chcesz mieć jedną jednostkę zewnętrzną.

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej na poddaszu

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej to rodzaj klimatyzacji, który łączy w sobie cechy klimatyzatorów split (urządzenie do zamontowania na ścianie, zazwyczaj o eleganckim i nowoczesnym designie, z opcją kilku kolorów do wyboru) z klimatyzatorami przenośnymi (brak konieczności montowania jednostek zewnętrznych).

Montaż wymaga wywiercenia dwóch otworów, przez które pobierane jest i wypuszczane powietrze. Wady? Konieczność przebicia się przez elewację, a do tego wymuszenie montażu jednostki na konkretnej ścianie (co da efekt tylko w jednym pomieszczeniu).

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej na poddaszu? Wtedy, gdy:

 • nie chcesz szpecić elewacji czy dachu jednostką zewnętrzną,
 • chcesz korzystać z klimatyzacji na całym poddaszu,
 • jesteś gotów do poprowadzenia przez elewację czy dach dwóch rur odprowadzających i doprowadzających powietrze do systemu klimatyzacji na poddaszu.

Klimatyzator przenośny na poddasze

Alternatywnym rozwiązaniem wobec klimatyzacji typu split, multisplit, bez jednostek zewnętrznych i kanałowej jest klimatyzacja oparta na urządzeniach przenośnych.

Klimatyzator przenośny na poddasze po pierwsze nie wymaga montażu, więc nie ingeruje w żaden sposób w strukturę budynku. Dlatego też możesz zaoszczędzić na braku instalacji. Klimatyzator przenośny od razu może zacząć działać i szybko schłodzić duże pomieszczenie. Jest wydajny, a do jego prawidłowego działania zwykle wystarczy podłączyć go do gniazdka i zamontować rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz. Trzeba jedynie wybrać klimatyzator przenośny o odpowiednio wysokiej mocy. Klimatyzator przenośny bez rury zwykle będzie po prostu wentylatorem, który nie będzie sprawnie obniżać temperatury otoczenia.

Kiedy sprawdzi się klimatyzator przenośny na poddasze:

 • kiedy nie chcesz dokonywać montażu przez ścianę budynku lub dach,
 • masz do schłodzenia jedno, nawet duże pomieszczenie,
 • chcesz natychmiast zacząć korzystać z klimatyzatora.

Klimatyzacja na poddaszu ze skosami

Charakterystyka poddasza ze skosami sprawia, że poddasze tego typu nagrzewa się znacznie szybciej niż pozostałe pomieszczenia w domu lub poddasza z płaskim dachem. Moc urządzeń w takim przypadku zazwyczaj powinna być nieco większa niż w przypadku poddasza bez skosów lub bez okien na skosach. W celu dobrania odpowiedniej mocy klimatyzatora do poddasza skontaktuj się ze specjalistami od klimatyzacji do domu z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Klimatyzacja na poddaszu – koszt

Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu? Koszty zależy od wybranego systemu, liczby jednostek, powierzchni i wszelkich innych termicznych właściwości:

 • zakup i montaż klimatyzacji split o mocy ok. 2,6 kW do sypialni na poddaszu (o metrażu ok. 15 m kw.) kosztuje ok. 4,1-4,5 tys. zł (sprzęt i robocizna);
 • klimatyzacja w salonie 25 m kw. to koszt ok. 3,5 tys. zł, a klimatyzacja na bardzo przestronnym poddaszu to koszt ok. 4,5-5 tys. zł;
 • klimatyzacja kanałowa na poddaszu – ok. 5-6,5 tys. zł za urządzenia i sprzęt plus ok. 4,5-5,5 tys. zł za montaż; w tym przypadku dodatkowe koszty to m.in. montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzanie instalacji po domu oraz montaż kratek nawiewnych.

Za bruzdowanie w ścianach trzeba dodatkowo zapłacić, gdy instalacja jest dłuższa niż 5 mb (ok. 150 zł za kolejny metr instalacji), a w przypadku poddasza trzeba też liczyć się z kosztami pracy na wysokości. Przykładowo: instalacja jednostki zewnętrznej do klimatyzacji poddasza z pomocą podnośnika koszowego to wydatek ok. 100-150 zł za godzinę pracy.

Klimatyzacja w sypialni lub pokoju na poddaszu – dobór mocy

Przy wyborze klimatyzacji do sypialni lub pokoi zlokalizowanych na poddaszu trzeba dobierać je pod kątem sprawności działania i trybu montażu. Warto przy tym kierować się kilkoma ważnymi zasadami, przede wszystkim tymi, jak wybrać moc klimatyzatora:

 • sypialnia lub pokój dziecięcy na poddaszu, ok. 15 m kw. – moc klimatyzacji ok. 2,6 kW;
 • salon na poddaszu, ok. 25 m kw. – moc klimatyzacji ok. 3,5 kW;
 • kilka mniejszych pomieszczeń na poddaszu – zalecana moc każdego urządzenia to 2,6 kW, sprawdzi się systemie multisplit;
 • przestronne poddasze o powierzchni ok. 50 m kw. – zalecana moc to ok. 5,4 kW lub więcej;
 • klimatyzacja na poddaszu w korytarzu – zalecane rozwiązanie z klimatyzatorem bez jednostki zewnętrznej lub multisplit (w zależności od powierzchni korytarza i dostępu z korytarza do ścian zewnętrznych).

Klimatyzacja na poddaszu w korytarzu

W poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji klimatyzacji na poddaszu możesz zdecydować się na umieszczenie jednostki w korytarzu. Czy w takiej sytuacji wszystkie pomieszczenia będą w takim samym stopniu chłodzone? Niestety nie. Najlepiej schładzane będą pomieszczenia najbliżej klimatyzatora, a najsłabiej te najbardziej odległe, gdzie dla uzyskania pożądanej temperatury trzeba wtłaczać zimne powietrze przy użyciu wentylatora.

Montaż klimatyzacji na poddaszu

Jak zamontować klimatyzację na poddaszu? To zależy, czy istnieje w tym systemie jednostka zewnętrzna. Jeśli tak, to można ją zamontować na zewnątrz. Kolejne kroki wyglądają następująco:

 • wykonanie otworów w poszyciu dachowym przez specjalistę od montażu klimatyzacji do domu z Poznania czy innego miasta,
 • przymocowanie za pomocą tzw. łap, czyli specjalnego mocowania agregatu na dach,
 • wypoziomowanie urządzenia klimatyzacyjnego zewnętrznego dla wyeliminowania wibracji i ryzyka gromadzenia się wody w obudowie,
 • zastosowanie systemu odprowadzania skroplin, np. przy użyciu pompki.

Instalatorzy mogą polecić ci również montaż jednostki zewnętrznej na ścianie elewacyjnej. Mogą też umiejscowić agregat na ziemi, na balkonie czy w garażu lub na parapecie.

Pozostaje jeszcze rozprowadzenie klimatyzacji na poddaszu do jednostek wewnętrznych – split, multisplit czy klimatyzacji dokanałowej.

Klimatyzacja na poddaszu – opinie na forum

Czy warto zainstalować klimatyzację na poddaszu? Opinie użytkowników wskazują, że dzięki niej można stworzyć komfort termiczny w pomieszczeniu zlokalizowanym tuż pod dachem. To istotne, ponieważ na poddaszu zwykle latem jest gorąco, a zimą wyjątkowo chłodno. Klimatyzacja, która współpracuje z systemem wentylacji oraz sprawnie działające ogrzewanie może to zmienić.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 29 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco