ustawianie temperatury w salonie za pomocą termostatu -  w 2021

Klimatyzacja centralna w domu – jak działa? Wady i zalety

Klimatyzacja centralna w domu – jak działa? Wady i zalety

Centralna klimatyzacja to rozwiązanie jeszcze do niedawna stosowane jedynie w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio coraz częściej na montaż systemu centralnej klimatyzacji decydują się właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych. Jak to rozwiązanie działa w praktyce i ile kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 3min

Klimatyzacja centralna nie jest już niczym ekstrawaganckim. W niewielkim mieszkaniu może być świetną alternatywą dla klimatyzacji multisplit – zapewniając rozprowadzenia powietrza do dwóch pomieszczeń. Z kolei w domach jednorodzinnych i dużych salonach klimatyzacja centralna będzie jedną z bardziej opłacalnych opcji.

Warunkiem opłacalności inwestycji w klimatyzację centralną jest montaż tego systemu we wczesnej fazie budowy domu lub w stanie surowym mieszkania. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ale dzięki temu oszczędzisz na większości dodatkowych prac związanych z rozprowadzeniem instalacji po mieszkaniu lub domu.

Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym i mieszkaniu

klimatyzator kasetonowy podsufitowy zainstalowany między halogenami

Jak działa klimatyzacja centralna i kiedy warto ją zastosować? W przypadku systemu klimatyzacji kanałowej do rozprowadzania powietrza służą kanały poziome (ukryte najczęściej w podwieszanych sufitach) i pionowe (ukryte w ścianach). Taki rodzaj klimatyzacji sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zastosowanie klimatyzatora miejscowego jest mało efektywne (np. w na bardzo dużych powierzchniach, w przypadku wielu pomieszczeń do klimatyzowania).

Alternatywą dla takiej konstrukcji jest wykorzystanie klimatyzacji multisplit – w takim modelu na elewacji zainstalowana zostanie jednostka centralna, a wewnątrz mieszkania lub domu – kilka jednostek w wybranych pomieszczeniach. Całym systemem będzie można sterować z poziomu jednego sterownika.

Wady i zalety klimatyzacji centralnej

Klimatyzacja centralna – zalety:

  • sterowanie – prosty sposób na utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach;
  • kanały ukryte w ścianach i stropach;
  • nie ma konieczności zakupu oddzielnych jednostek dla każdego pomieszczenia;
  • świetne rozwiązanie do domów z dużymi przeszkleniami od strony południowej (intensywnie nagrzewanych).

Klimatyzacja centralna – wady

  • na centralę i kanały trzeba wygospodarować miejsce;
  • regulacja temperatury bez podziału na konkretne pomieszczenia;
  • wadą jest montaż, gdy mieszkanie / dom są wykończone.
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimatyzacja centralna – cena, koszt montażu i osprzętu

Ostatnio wykonywaliśmy taką instalację w niewielkim mieszkaniu o powierzchni 40 m2, gdzie celem było rozprowadzenie powietrza do dwóch pomieszczeń. Kosztorys jest w zasadzie dość podobny do prostego układu klimatyzacji multisplit. Klimatyzator kanałowy – wraz rozprowadzeniem i dystrybucją powietrza – kosztował w tym przypadku ok. 7 000 zł brutto, dostarczane było urządzenie marki Kaisai – mówi Marcin Strzałkowski, specjalista od klimatyzacji z firmy Klimedo s.c.

Cena oczywiście będzie wzrastać w zależności od stopnia skomplikowania prac i wszelkich dodatkowych czynności montażowych. Centralna klimatyzacja często wymaga dodatkowo montażu sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzania instalacji po trudno dostępnych miejscach domu, montażu kratek nawiewnych itd.

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco