ustawianie temperatury w salonie za pomocą termostatu

Klimatyzacja centralna w domu – jak działa? Wady i zalety

Klimatyzacja centralna w domu – jak działa? Wady i zalety

Centralna klimatyzacja to rozwiązanie jeszcze do niedawna stosowane jedynie w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio coraz częściej na montaż systemu klimatyzacji centralnej decydują się właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych. Jak to rozwiązanie działa w praktyce? Ile kosztuje klimatyzacja centralna?

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 4 sierpnia 2023 04.08.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21993 Firm od Klimatyzacji Domowych blisko Ciebie

Klimatyzacja centralna nie jest już niczym ekstrawaganckim. W niewielkim mieszkaniu można zastosować klimatyzację centralną jako świetną alternatywę dla klimatyzacji multisplit, zapewniając rozprowadzenie powietrza do dwóch pomieszczeń. Z kolei w domach jednorodzinnych i dużych salonach klimatyzacja centralna będzie jedną z bardziej opłacalnych opcji.

Warunkiem opłacalności inwestycji w klimatyzację centralną jest montaż tego systemu we wczesnej fazie budowy domu lub w stanie surowym mieszkania. Najlepiej jest zaplanować klimatyzację do domu na etapie projektowania budynku. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ale dzięki temu oszczędzisz na większości dodatkowych prac związanych z rozprowadzeniem instalacji po mieszkaniu lub domu.

Co to jest klimatyzacja centralna?

Klimatyzacja centralna jest systemem, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, utrzymanie zadanej temperatury czy wilgotności powietrza, głównie w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Tego typu system stosowany jest coraz częściej w domach jednorodzinnych.

W ramach klimatyzacji centralnej zimne powietrze może być rozprowadzone we wnętrzu budynku podobnie jak przy klimatyzacji kanałowej, uprzednio przygotowanymi do tego celu przewodami niewidocznymi gołym okiem. Na zewnątrz widoczne są tylko kratki doprowadzające powietrze i elementy sterujące pracą urządzenia centralnego.

Potrzebujesz klimatyzacji? Wybierz ekspertów – najwybitniejszych specjalistów od klimatyzacji na rynku!
Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 993 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa klimatyzacja centralna?

Jak działa klimatyzacja centralna i kiedy warto zastosować ten rodzaj klimatyzacji? W przypadku systemu klimatyzacji kanałowej do rozprowadzania powietrza służą kanały poziome (ukryte najczęściej w podwieszanych sufitach) i pionowe (ukryte w ścianach). Taki rodzaj rozwiązania sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zastosowanie klimatyzatora miejscowego jest mało efektywne (np. na bardzo dużych powierzchniach, w przypadku wielu pomieszczeń do klimatyzowania).

Alternatywą dla takiej konstrukcji jest wykorzystanie klimatyzacji multisplit – w takim modelu na elewacji zainstalowana zostanie jednostka centralna, a wewnątrz mieszkania lub domu – kilka jednostek w wybranych pomieszczeniach. Całym systemem klimatyzacji będzie można sterować z poziomu jednego sterownika.

Klimatyzacja centralna – cena montażu i osprzętu

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo

Specjalista Oferteo.pl

Ostatnio wykonywaliśmy taką instalację w niewielkim mieszkaniu o powierzchni 40 m², gdzie celem było rozprowadzenie powietrza do dwóch pomieszczeń. Kosztorys jest w zasadzie dość podobny do prostego układu klimatyzacji multisplit. Klimatyzator kanałowy – wraz rozprowadzeniem i dystrybucją powietrza – kosztował w tym przypadku ok. 7000 zł brutto, dostarczane było urządzenie marki Kaisai.

Jaki będzie ostateczny koszt klimatyzacji centralnej w domu? Cena oczywiście będzie wzrastać w zależności od stopnia skomplikowania prac i wszelkich dodatkowych czynności montażowych związanych z centralną klimatyzacją. Cena zależy w dużej mierze od kosztów nabycia klimatyzatora kanałowego, który będzie rozprowadzał i dystrybuował powietrze. Aby otrzymać wycenę, skontaktuj się ze specjalistami od klimatyzacji do domu z Warszawy lub Twojego miasta.

Centralna klimatyzacja często wymaga dodatkowo montażu sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzania instalacji po trudno dostępnych miejscach domu, montażu kratek nawiewnych itd. Wszystko to składa się na ogólną cenę klimatyzacji centralnej w domu. Koszt klimatyzatora kanałowego może wynieść 2000 zł przy najprostszych modelach do nawet kilkunastu tysięcy złotych przy bardziej zaawansowanych.

Klimatyzacja centralna w domu – kryteria wyboru

klimatyzator kasetonowy podsufitowy zainstalowany między halogenami

Klimatyzacja centralna w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym jest rozwiązaniem, które można zrealizować z wykorzystaniem dwóch wariantów:

  1. Poprzez zakup zestawu urządzeń do centralnej klimatyzacji, składającego się z dmuchawy klimatyzacyjnej lub pieca nadmuchowego, chłodnicy instalowanej za dmuchawą czy piecem, agregatu klimatyzacyjnego z pompą ciepła, instalacji kanałowej zakończonej kratkami nawiewnymi oraz termostatu regulującego pracę urządzeń.
  2. Poprzez zastosowanie klimatyzatora kanałowego, przy którym schłodzone powietrze zostanie rozprowadzone po całym domu za pośrednictwem kanałów.

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza? Wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Weź pod uwagę takie kwestie jak:

  • tryb działania – tylko klimatyzacja czy również ogrzewanie powietrza – przy chęci jedynie schładzania powietrza można wybrać kanałowy klimatyzator centralny do domu;
  • rodzaj czynnika chłodniczego – polecany jest ekologiczny czynnik chłodniczy R410A;
  • wielkość powierzchni przeznaczonej do schładzania powietrza;
  • możliwości rozbudowy systemu – większe w przypadku dmuchawy i kanałów, mniejsze przy klimatyzatorze kanałowym.

Nie bez znaczenia pozostaje budżet przeznaczony na wykonanie centralnej klimatyzacji do domu. Tańsza będzie klimatyzacja kanałowa, ale ma mniejsze możliwości rozbudowy. Fachowiec od klimatyzacji do domu z Poznania bądź innego miasta doradzi najlepsze rozwiązanie!

Jak zamontować klimatyzację centralną w prosty i tani sposób?

Najprostszym rozwiązaniem dla zapewnienia klimatyzacji centralnej w budynkach mieszkalnych jest wykorzystanie urządzenia multisplit, które samo w sobie nie jest drogie, a nadaje się do użycia nawet w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Nie trzeba wówczas kupować innych, skomplikowanych i co za tym idzie – droższych sprzętów, jak dmuchawa klimatyzacyjna, sprzężona z nią chłodnica i agregat z pompą ciepła. Klimatyzacja centralna oparta na klimatyzatorze multisplit kanałowym rozprowadzi chłodne powietrze z jednej jednostki centralnej, w której jest już sprężarka i skraplacz, do jednostek wewnętrznych, montowanych w poszczególnych pomieszczeniach.

Jednostka centralna powinna być zamontowana na zewnątrz, najlepiej w części domu, która pozostaje w cieniu, pod zadaszeniem. Musi być chroniona przed szkodliwym dla niej działaniem wysokiej temperatury i opadów deszczu.

Można zamontować taką jednostkę np. w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym, ale musi się ona znaleźć na wysokości co najmniej 50 cm nad powierzchnią gruntu, a doprowadzona do niej instalacja elektryczna powinna być dobrze zabezpieczona.

Zalety i wady klimatyzacji centralnej

Centralna klimatyzacja w domu – tak czy nie? W celu podjęcia decyzji, warto poznać najważniejsze zalety i wady, jakie ma system klimatyzacji centralnej.

Klimatyzacja centralna
Zalety
Wady
  • Sterowanie – prosty sposób na utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach
  • Kanały ukryte w ścianach i stropach
  • Nie ma konieczności zakupu oddzielnych jednostek dla każdego pomieszczenia
  • Świetne rozwiązanie do domów z dużymi przeszkleniami od strony południowej (intensywnie nagrzewanych)
Wady
  • Na centralę i kanały trzeba wygospodarować miejsce
  • Regulacja temperatury bez podziału na konkretne pomieszczenia
  • Wadą jest montaż, gdy mieszkanie / dom są wykończone

Klimatyzacja centralna – podsumowanie

Popularna zwłaszcza w hotelach i biurach klimatyzacja centralna śmiało wkracza na rynek domów jednorodzinnych. Czy jednak warto rzeczywiście w nią zainwestować? Jej główną zaletą jest wielofunkcyjność. Zapewnia dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, a przy tym umożliwia regulowanie temperatury – latem schłodzenie, a zimą – ogrzewanie. Za pomocą dodatkowych urządzeń dołączonych do klimatyzacji centralnej można oczyszczać powietrze i nawilżać je. To rozwiązanie, które może się przydać z wielu domach i nie tylko.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 4 sierpnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco