Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

GSP SERVICES

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

10 najczęstszych błędów, na które trzeba uważać przy planowaniu remontu

Autor: GSP Concept Bau, publikacja: 2021-12-15

Remont to przedsięwzięcie, które wymaga sporego budżetu, dobrej organizacji, sprawdzonej ekipy i dużej dawki cierpliwości. Jak przetrwać prace remontowe bez nadmiernego stresu i dodatkowych kosztów? Oto 10 błędów najczęściej popełnianych przy remoncie własnych czterech kątów. Planujesz remont mieszkania? Czekają Cię prace wykończeniowe i urządzanie domu? Pamiętaj, że Twoje decyzje będą miały wpływ na koszt i czas trwania prac. Na co trzeba uważać podczas planowania remontu? Oto rady od doświadczonej ekipy remontowej.

Ekipa szlifuje ściany w mieszkaniu

Brak określonego budżetu i kosztorysu

To najczęstszy błąd osób planujących remont mieszkania. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych zobacz również Jak przygotować się do remontu mieszkania. Nasze porady. Na początku musisz dokładnie ustalić budżet, jakim dysponujesz, a następnie starannie, krok po kroku, stworzyć dokładny kosztorys remontu.

Jeśli pracujesz z architektem wnętrz, to on wykona kosztorys. Jeśli remontujesz samodzielnie, tylko z ekipą wykonawczą, pilnowaniem budżetu musisz zająć się sam.

Kosztorys pozwoli Ci planować zakupy z głową (będziesz wiedzieć, ile możesz przeznaczyć np. na płytki, wannę czy drzwi). Unikniesz też przykrej niespodzianki, jeśli okaże się, że nie stać Cię na skończenie remontu. A w razie nieprzewidzianych wydatków (lub wzrostu cen) szybko ustalisz, czy możesz podnieść budżet, czy lepiej odłożyć niektóre zakupy na później.

Nagłe zmiany planów i nieprzemyślane zakupy

Kiedy ustalisz budżet i kosztorys, bardzo ważne jest, aby się go trzymać. Wydaje się to proste, ale to najtrudniejszy etap planowania remontu. W sklepach dostępnych jest mnóstwo nowości, a fora internetowe kuszą pięknymi aranżacjami, zdarza się więc, że inwestorzy zmieniają koncepcję wnętrz. Kosztorys ląduje w kącie, a budżet puchnie w oczach. Jeśli nie chcesz skończyć remontu z pustym portfelem i bez efektu, na który liczyłeś, nie zmieniaj planów w trakcie remontu i nie kupuj niczego, co nie jest ujęte w kosztorysie.

Oszczędzanie na elementach stałych

Remont to przedsięwzięcie kosztowne, zwłaszcza kiedy ceny materiałów wykończeniowych rosną z dnia na dzień. Nie warto jednak ulegać pokusie pozornych oszczędności i kupować najtańszych stałych elementów wyposażenia, takich jak podłogi, płytki czy materiały budowlane. Będą one służyć wiele lat, a ich wymiana jest kłopotliwa. Lepiej więc zainwestuj w dobrej jakości produkty. Jeśli przekraczasz budżet, odłóż na później zakup tego wyposażenia, które nie jest Ci teraz niezbędne, np. mniejszych mebli, zasłon, dywanu czy krzeseł do stołu.

Poszukiwanie ekipy wykonawczej w ostatniej chwili

Na dobrych fachowców trzeba poczekać, bo najczęściej grafiki mają wypełnione na wiele miesięcy do przodu. Dotyczy to przede wszystkim ekipy wykończeniowej, stolarzy, kafelkarzy czy wykonawców schodów. Weź to pod uwagę i zarezerwuj dobry zespół z dużym wyprzedzeniem. Nie korzystaj z usług niesprawdzonych fachowców, poszukiwanych w ostatniej chwili. Źle wykonane prace będą kosztować Cię bardzo dużo – pieniędzy, zmarnowanego czasu i niepotrzebnych nerwów.

Brak umowy z wykonawcą

Dobre ekipy wykonawcze pracują wyłącznie na podstawie pisemnych umów. Nie warto dogadywać się z fachowcami „pod stołem”. Umowa to zabezpieczenie dla obu stron. Znaleźć się w niej powinno określenie: terminów prac, ich zakresu i kosztów poszczególnych etapów. Warto też zadbać o odpowiednie zapisy na wypadek wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej kosztów lub wzrostu cen materiałów.

Niewłaściwa kolejność prac i brak harmonogramu zamówień produktów

Odpowiednia kolejność działań pozwoli uniknąć wpadek w trakcie remontu. Pierwsze prace, jakie się przeprowadza, to wyburzenia czy przesunięcia ścian i otworów okiennych oraz drzwiowych. Kolejne etapy to przygotowanie ścian, a dopiero później podłóg. Na sam koniec zostawia się malowanie, montaże drzwi i innych elementów.

Warto też pamiętać, że na niektóre produkty trzeba długo czekać. Aby uniknąć przestojów, musisz zamówić je odpowiednio wcześniej. Dotyczy to np. drzwi, płytek na zamówienie, zabudowy meblowej czy schodów.

Kupowanie w niesprawdzonych sklepach internetowych

Gdy zamawiasz wyposażenie wnętrz, korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Nie kupuj w sklepach internetowych, których nie znasz. Zanim zamówisz produkt, sprawdź, kto jest „po drugiej stronie” – czy sklep ma biuro obsługi klienta, serwis reklamacyjny, jak traktuje klientów, jakie ma opinie. Korzystaj z polecanych, dobrych miejsc i nie sugeruj się wyłącznie niską ceną.

Kierowanie się modą, a nie funkcjonalnością

W Internecie znajdziesz wiele pięknych pomysłów na urządzenie wnętrz. Podczas planowania remontu weź jednak pod uwagę przede wszystkim potrzeby Twoje i Twojej rodziny, Waszą wygodę i funkcjonalność oraz trwałość sprzętów. To o wiele istotniejsze niż chwilowe trendy wnętrzarskie.

Brak zaplanowania funkcji w mieszkaniu

Zanim przystąpisz do remontu domu, zaplanuj funkcje poszczególnych pomieszczeń. W kuchni: jaki układ zabudowy będzie dla Ciebie najlepszy? W salonie: gdzie będzie stała sofa, jakiej szerokości, gdzie staną stałe zabudowy, regały itd. Jeśli trzeba, rozrysuj poszczególne strefy (wypoczynkowa, jadalnia, strefa pracy, ciągi komunikacyjne).

Zamawianie bez sprawdzania na żywo

Pamiętaj, że kolorystyka mebli, farb czy płytek może się różnić w sklepie i w Twoim domu. Każdy element wyposażenia warto przed zakupem dotknąć, sprawdzić, przetestować. Jeśli kupujesz materiał na podłogi, farbę na ścianę czy płytki, zamów próbki i sprawdź, jak wyglądają na żywo w Twoim domu.

Remont to trudne i wymagające przedsięwzięcie. Warto jednak zainwestować pieniądze i czas, bo odświeżone, funkcjonalne i wygodne mieszkanie to komfort, który na pewno docenisz. Dobre zaplanowanie remontu, a przede wszystkim doświadczona, godna zaufania firma wykonawcza to najlepsza gwarancja, że prace wykończeniowe przebiegną szybko i bez komplikacji.

Sprawdź również: Najlepsze Firmy Remontowe Blisko Ciebie

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 144 255 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o remontach mieszkań