Fundamenty - Najlepsi w 2021

Najlepsze Oferty na Fundamenty, 2022

11 125 Specjalistów

Dobrze wykonane fundamenty są gwarancją solidności konstrukcji domu przez długie lata. Skutecznie przenoszą ciężar budynku na nośną warstwę gruntu, gwarantując jego stabilność i minimalne osiadanie. Jakie są rodzaje fundamentów i jakie fundamenty wybrać pod dom szkieletowy, a jakie pod murowany? Jak szukać najlepszych firm wykonujących fundamenty? Sprawdź nasz ranking fachowców od fundamentów i wybierz sprawdzonego wykonawcę!

Jaką rolę pełnią fundamenty?

Fundamenty to najniżej położona część domu i jedna z najważniejszych części konstrukcyjnych budynku. Zadaniem fundamentów jest:

 • zapewnienie równomiernego i minimalnego osiadania domu – osiadanie budynku wraz z upływem czasu jest zjawiskiem naturalnym, ale nie może postępować zbyt szybko ani przekroczyć pewnego poziomu,
 • finalnie zapewnienie stateczności, czyli ostatecznego punktu osiadania domu,
 • zabezpieczenie domu przed zawilgoceniem,
 • zabezpieczenie przed pęknięciami,
 • zapewnienie łatwości wykonania późniejszych etapów budowy.

Czytaj też: Budowa domu krok po kroku

Fundamenty dzielą się na kilka rodzajów, jednak podstawowym podziałem jest rozróżnienie fundamentów pod względem sposobu ich posadowienia. Fundamenty można położyć:

 • pośrednio – ten sposób dotyczy fundamentów głębokich. Obciążenie jest przekazywane na nośną warstwę gruntu za pomocą konkretnych elementów konstrukcji domu.
 • bezpośrednio – ten sposób posadowienia dotyczy fundamentów płytkich. Obciążenie na nośną warstwę gruntu przekazywane jest bezpośrednio. Nie trzeba stosować umocnień.

Wykopy pod fundamenty można wykonywać wiosną, latem i jesienią. Zimą przygotowanie fundamentów oraz inne roboty ziemne nie są możliwe, ze względu na trudności wynikające z pracy w zamarzniętym gruncie.

Nie można zaczynać prac fundamentowych bez uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy. Inaczej działanie może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Ranking Specjalistów od fundamentów w Twoim mieście

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem wykonania fundamentów z firmami zajmującymi się ich budową. Już 39 818 specjalistów od fundamentów ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Wykonawcy fundamentów zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 74 877 ofert i otrzymali 16 080 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór fachowca od ław i płyt fundamentowych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od fundamentów w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Firm zajmujących się budową fundamentów

W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od fundamentów za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena specjalisty,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

39 818 Specjalistów od fundamentów w Oferteo

Fundamenty

Brinkmann Bodenplatte LLC Sp. K.

 • Laszczki

Chcesz znaleźć specjalistów od solidnej izolacji fundamentów w rejonie Pruszkowa lub w rejonie powiatu? Zarezerwuj termin i na własne oczy przekonaj się, że warto!

INTECH - Izolacja Fundamentów Orzesze

INTECH

 • Orzesze
Krzysztof K.

Firma podjęła się uzdatnienia wody o znacznie przekroczonych normach zawartości żelaza i manganu, a niewiele firm chciało się podjąć jej uzdatnienia. Montaż przebiegł sprawnie i co prawda jeszcze nie czas na przeprowadzenie szczegółowych badań, ale już organoleptycznie można stwierdzić, że stacja działa bo jakość wody jest nieporównywalnie lepsza. Do tego dobry kontakt (co dziś nie jest regułą) i rozsądnie skalkulowana cena, więc z czystym sumieniem mogę polecić korzystanie z usług tej firmy.

Termico Janusz Prusiński - Izolacja Fundamentów Borowie

Termico Janusz Prusiński

 • Borowie

Firma Termico Janusz Prusiński świadczy swoje usługi wykorzystując najnowsze trendy na rynku. Skupia się na Klientach z powiatu garwolińskiego oraz przyległych powiatów. Realizują wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, dlatego ich wybór na pewno będzie dobrą decyzją.

MEGATHERM Płyty Fundamentowe, Rekuperacja, Budownictwo Pasywne, Termo-modernizacja - Izolacja Fundamentów Olsztyn

Najlepsza Izolacja Fundamentów 

 • Olsztyn
 • MEGATHERM Płyty Fundamentowe, Rekuperacja, Budownictwo

Jeżeli interesuje Cię najlepsza izolacja fundamentów i oczekujesz dużego zaangażowania to wykorzystaj kompetencje MEGATHERM Płyty Fundamentowe Rekuperacja Budownictwo Pasywne Termo-modernizacja. Określ na czym Ci zależy i poznaj dobrą ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

Global Company 24 Bartłomiej Sienkiewicz - Izolacja Fundamentów Kielce

Global Company 24 Bartłomiej Sienkiewicz

 • Kielce

Wybierz firmę Global Company 24 Bartłomiej Sienkiewicz jeśli potrzebujesz odpowiednich ludzi do doskonałej izolacji fundamentów w miejscowości Kielce lub okolicy. Zapytaj o wycenę dopasowaną do Twoich potrzeb i zobacz co firma może zaoferować.

BEST - płyty fundamentowe - Izolacja Fundamentów Kobylanka

Fantastyczna Izolacja Fundamentów

 • Kobylanka
 • BEST - płyty fundamentowe
Kamil D.

Bardzo dobra i sensowna oferta na wykonanie fundamentu płytowego. Profesjonalne podejście do tematu. Wkrótce ruszamy!

LEGALETT POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALN - Izolacja Fundamentów Gdańsk

Perfekcyjna Izolacja Fundamentów

 • Gdańsk
 • LEGALETT POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALN

Atrakcyjna cena i solidna realizacja powierzonych prac to główne cechy firmy, której specjalnością jest izolacja fundamentów. Ledwie chwila dzieli Cię od dostania atrakcyjnej oferty - skontaktuj się od razu!

Parati Sp. z o.o. - Izolacja Fundamentów Gdańsk

Parati Sp. z o.o.

 • Gdańsk

Pragniesz znaleźć godnego zaufania specjalistę z zakresu solidnej izolacji fundamentów z Gdańska, który pomoże zrealizować Ci Twoje zlecenie? Firma Parati Sp z oo jest gotowa Ci pomóc. Zadzwoń, aby otrzymać ofertę - nie będziesz żałować.

Solidna Ekipa sp. z o.o. - Izolacja Fundamentów Wrocław

Solidna Ekipa sp. z o.o.

 • Wrocław
Alan B.

Nie spodziewałem się, że firma budowlana może prowadzić obsługę klienta porównywalną z dobrej jakości salonem samochodowym. Szefowie działów bardzo pomocni w każdej sprawie, cena oraz sposób wykonania prac budowlanych bardzo nam przypadły do gustu. Po wszystkim budowa została posprzątana i rozliczona. Sposób komunikacji na najwyższym poziomie, idealnie współgra z nazwą firmy - po prostu solidna ekipa!

LB TECHNOLOGIE Sp. z o.o. - Płyta Fundamentowa Piła

LB TECHNOLOGIE Sp. z o.o.

 • Piła
Marcin K.

Rzetelny wykonawca. Realizacja płyty fundamentowej oraz gruntowego wymiennika ciepła przebiegła zgodnie z harmonogramem. Bardzo dobry kontakt z wykonawcą zarówno na etapie przygotowania inwestycji jak i jego realizacji. Profesjonalna ekipa montażowa.

Dołącz do naszych Specjalistów od Fundamentów

Działasz na rynku jako Specjalista od Fundamentów i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia na Fundamenty

Zlecę wykonanie płyty fundamentowej, 101-200m²

Dobrcz, Kujawsko-pomorskie
icon Dodano 42 minuty temu

Zakres prac: wykonanie płyty fundamentowej Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: nie Powierzchnia budynku: 101-200m² Termin rozpoczęcia prac: do uzgodnienia w rozmowiePokaż więcej

Zlecę wykonanie płyty fundamentowej, do 100m²

Sade budy, Mazowieckie
icon Dodano 50 minut temu

Zakres prac: wykonanie płyty fundamentowej Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: nie Powierzchnia budynku: do 100m² Informacje dodatkowe: Projekt Zx138, Dom jednorodzinny parterowy z płaskim dachem na płycie fundam...Pokaż więcej

Zlecę wykonanie fundamentów, 70m²

Toruń, Kujawsko-pomorskie
icon Dodano 1 godzinę temu

Zakres prac: wykonanie fundamentów Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Podpiwniczenie: nie Powierzchnia budynku: 70m² Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 6 miesięcyPokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Specjalistów od Fundamentów

Zlecenia na fundamenty

Rodzaje fundamentów

Wyróżnia się kilka rodzajów fundamentów najczęściej stosowanych pod dom jednorodzinny:

 • Ławy fundamentowe – to najczęściej używany rodzaj fundamentów. Polega na betonowym poszerzeniu ścian nośnych. To sprawia, że obciążenia rozkładają się na większej powierzchni. Ławy mogą być szerokie lub wąskie. Szerokie są stosowane w przypadku gruntu o gorszej nośności. Ława fundamentowa wymaga zbrojenia.
 • Płyty fundamentowe – kładzione są pod całą konstrukcją domu. To rozwiązanie sprawdza się na słabonośnych gruntach, które mogą powodować nierównomierne osiadanie budynku albo gdy poziom posadowienia domu znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej. Wymagają znacznie mniej wykopów niż ławy fundamentowe, więc koszty prac są niższe.
 • Ruszty fundamentowe – również sprawdzają się na gruntach o słabej nośności. Zazwyczaj wykonywane są jako ławy fundamentowe wzmocnione żebrami.
 • Stopy fundamentowe – wykonuje się je w bardzo podobny sposób do ław. Jednak stopy stosowane są tylko pod pojedyncze słupy lub kominy i filary. Ich kształt to kwadrat albo prostokąt.
 • Pale fundamentowe – wykonuje się je ze słupów żelbetowych wylanych w gruncie. Na ich wierzchu umieszcza się żelbetową belkę, która ma stanowić oparcie dla ścian nośnych domu. Pale zapewniają dobrą izolację termiczną od gruntu.

Czytaj też: Niwelacja terenu

Na rynku budowlanym istnieje jeszcze kilka innych rodzajów fundamentów, ale raczej nie stosuje się ich pod budowę domów jednorodzinnych. Wyjątkiem są ławy schodkowe. Takie fundamenty wykonuje się w domach:

 • częściowo podpiwniczonych,
 • budowanych na skarpach,
 • przylegających do istniejącego budynku.

Pamiętaj jednak, że częściowe podpiwniczenie jest odradzane przez specjalistów (jeśli nie jest jedynym wyjściem). Zwiększa ryzyko zawilgocenia piwnicy. Bardzo ważną czynnością jest także zbrojenie fundamentów. Gwarantuje zwiększenie wytrzymałości fundamentów betonowych na obciążenia.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Jak wybrać rodzaj fundamentu?

Rodzaj fundamentu wybierany jest w zależności od:

 • technologii budowy – domy szkieletowe są lżejsze, więc częściej można stosować fundamenty płytkie, z kolei domy murowane jako znacznie cięższe wymagają fundamentów głębokich,
 • rodzaju gruntu – mało nośny grunt wymaga innych rozwiązań niż grunty o dobrej nośności, zazwyczaj do gruntu słabej jakości wybierana jest płyta fundamentowa,
 • projektu domu – im więcej kondygnacji, tym większe obciążenia musi znieść fundament.

Przed wyborem projektu domu oraz rozpoczęciem prac należy wykonać badania gruntu. Niezbędne będzie wsparcie geotechnika, który za pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi poziom wody w gruncie (wysokość wód gruntowych) oraz jego nośność.

Jakie fundamenty sprawdzą się pod dom szkieletowy, a jakie pod dom murowany? Domy szkieletowe są lekkie, a więc można pomyśleć o płycie fundamentowej. W przypadku ciężkich domów murowanych najczęściej stosowane są ławy fundamentowe. Należy kierować sią zasadą: im cięższy dom, tym mocniejsze (wytrzymujące więcej obciążeń) fundamenty. Pamiętaj, że domy szkieletowe mogą być stawiane na ławach fundamentowych, ale węższych i niższych niż te stosowane w technologii murowanej.

Czytaj też: Jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać?

Ważne! Podczas wyboru fundamentów patrz nie tylko na technologię budowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na grunt. Wybierz płytę fundamentową, jeśli będzie miał słabą nośność oraz będzie niejednorodny. Skorzystaj z ław fundamentowych, jeśli grunt (jego jakość) nie będzie budził żadnych zastrzeżeń.

Ile kosztują fundamenty?

fundamenty pod dom murowany

Koszt budowy fundamentów zależy od kilku czynników:

 • rodzaju fundamentów,
 • projektu domu (a konkretnie jego metrażu),
 • technologii budowy,
 • rodzaju gruntu,
 • stawek ekipy wykonującej prace.

Nasi eksperci szacują, że koszt fundamentów wynosi od 10 do 15% całości kosztów ponoszonych na budowę domu. W przypadku domu za 200 tys zł będzie to więc koszt od 20 tys. zł lub większy. Pamiętaj jednak, że to są ceny orientacyjne. Ostateczny koszt poznasz po ustaleniu wszystkich czynników, konsultacji z inżynierem budownictwa i wykonaniu kosztorysu budowy.

Czym izolować fundamenty?

Fundamenty można izolować za pomocą kilku materiałów:

 • pap,
 • folii hydroizolacyjnych,
 • materiałów bitumicznych (emulsji asfaltowych, roztworów asfaltowych,mas bitumicznych),
 • szlamów uszczelniających (materiały cementowe),
 • styropianu,
 • wełny mineralnej (postaci twardych płyt o wysokiej gęstości),
 • pianki poliuretanowej.

Wszystko zależy od rodzaju fundamentów oraz tego, jak bardzo chcesz ograniczyć straty ciepła w domu. Coraz częściej wybierane są podwójne ocieplenia ścian fundamentowych. Warto szukać materiałów do fundamentów, które posiadają dobre właściwości termoizolacyjne.

Nie zwalnia to jednak z obowiązku zastosowania standardowej izolacji (np. w ławach fundamentowych jest to folia termoizolacyjna). To, jaki rodzaj izolacji wybrać, najlepiej przedyskutować z inżynierem budownictwa, biorąc pod uwagę rodzaj fundamentów i warunki gruntowe.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Elewacje, ocieplanie, izolacje: najlepsze firmy od elewacji i ociepleń

Po co ocieplać fundamenty?

Jeśli fundament nie jest odpowiednio ocieplony

 • dochodzi do dużych strat ciepła z powodu wilgoci w fundamentach,
 • może dojść do korozji fundamentów (szybkiego niszczenia),
 • może dojść także do zawilgocenia ścian na parterze, a w konsekwencji łuszczenia się farby i powstawania grzybów i pleśni.

Kto robi fundamenty?

Fundamenty zawsze powinny zostać wykonane przez profesjonalną ekipę budowlaną. Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu systemem gospodarczym, konieczne będzie znalezienie osobnej ekipy, która zajmuje się robotami ziemnymi.

Jeśli budujesz systemem generalnego wykonawcy, to szukanie takiej ekipy (jak i innych) pozostawiasz w gestii kierownika budowy.

Nie zaleca się wykonywania fundamentów i innych robót ziemnych na własną rękę. Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Naprawa fundamentów jest trudna i kosztowna, a najczęściej wręcz niemożliwa.

Jak wybrać najlepszego wykonawcę fundamentów?

Wykonanie fundamentów to wyjątkowo ważny etap podczas budowy domu. Dlatego musisz wybrać najlepszego wykonawcę, czyli takiego, który:

 • jest profesjonalny oraz posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie,
 • potrafi doradzić w każdej kwestii związanej z fundamentami, m.in. w zakresie izolacji fundamentów,
 • szybko i sprawnie odpowiada na próby kontaktu,
 • wykonuje zlecenia solidnie i terminowo.

Firma wykonująca fundamenty powinna działać w twojej najbliższej okolicy. Gdy już zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę, sprawdź opinie na jego temat i przejrzyj jego stronę i serwisy społecznościowe, aby zobaczyć jakość prac. Bardzo przydatne będą polecenia od znajomych.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jaki prace chcesz zlecić?

W konsultacji z naszymi specjalistami przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fundamentów!

Co wybrać: ławy fundamentowe czy płytę fundamentową?

O ławach fundamentowych można pomyśleć, jeśli masz do czynienia z dobrym, nośnym gruntem. Ponadto zalecane są do domów z prostą bryłą (małą ilością ścian konstrukcyjnych).

Z kolei płyta fundamentowa rekomendowana jest do budynków z lekką konstrukcją, bardziej skomplikowanym kształtem i stawianych na słabym gruncie.

Płyta zalecana jest osobom które chcą szybko skończyć budowę. Taki fundament można położyć bardzo płytko (nawet na 50 cm głębokości), a więc skraca się czas przygotowawczych robót ziemnych. Ławy wymagają dłuższego przygotowania.

Czytaj też: Projekt domu stodoła

Fundamenty – jak głęboko należy je położyć?

Tutaj należy najpierw wyjaśnić pojęcie głębokości przemarzania gruntu. To sezonowe zjawisko zamarzania wody w gruncie. W jego wyniku dochodzi do ponoszenia się podłoża. W Polsce wyróżniamy aż cztery strefy przemarzania. Najmniejsza ma 80 cm, najgłębsza 140 cm.

Na większym obszarze Polski głębokość przemarzania wynosi 1 m. W przypadku ław fundamentowych zaleca się, aby zostały one położone (a ściślej mówiąc: ich spód) poniżej strefy przemarzania gruntu. Należy pamiętać, że to bardzo ogólne podejście. Wiele zależy od rodzaju gruntu, dlatego konieczne są badania geotechniczne i konsultacja z inżynierem budownictwa.

Jak głęboko należy ocieplać fundamenty?

Warstwa ociepleniowa według ogólnie przyjętych norm powinna sięgać na głębokość 1 metra poniżej poziomu podłogi na parterze. Należy jednak pamiętać o wysokości cokołu. Im wyższy cokół, tym w teorii płycej może się znaleźć ocieplenie. Jednak fundamenty muszą zostać ocieplone odpowiednio głęboko, aby zabezpieczyć budynek przed uciekaniem ciepła do gruntu. Warto przedyskutować sprawę ze specjalistą na etapie projektowania domu.

Jak długo muszą schnąć fundamenty

Przerwa technologiczna (czas wymagany przez fundamenty na osiągnięcie minimalnej wytrzymałości) po zalaniu fundamentów powinna wynosić minimum 7 dni. Trzeba jednak pamiętać, że beton wiążę się średnio 28 dni (do pełnej wytrzymałości).

Bardzo często osoby, które się spieszą, zaczynają dalsze prace już po 3-5 dniach. Jest to jednak pewne ryzyko budowlane, choć najczęściej nie ma to większych konsekwencji według budujących.

Jak ocieplić fundamenty styropianem?

Styropian to jeden z materiałów, który służy do ocieplania fundamentów. Najlepiej wybrać szary styropian budowlany wysokiej jakości. Taki materiał posiada lepsze parametry izolacyjne niż styropian tradycyjny.

Fundamenty ociepla się styropianem już po wykonaniu hydroizolacji. Materiał montuje się za pomocą specjalnego kleju. Jedna płyta styropianowa musi zostać starannie dociśnięta do drugiej. Kiedy już nałożysz klej, mocno go dociśnij i nie ruszaj płytami styropianowymi po kilku minutach od tego działania. Szary styropian zasyp piaskiem, aby chronić go przed działaniem promieni słonecznych.

Więcej poradników o fundamentach

Podobne zlecenia: Płyty betonowe

Fundamenty w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty