instalator fotowoltaiki montuje panele fotowoltaiczne na dachu - w 2022

Montaż paneli fotowoltaicznych – poradnik krok po kroku. Ważne zasady

Montaż paneli fotowoltaicznych – poradnik krok po kroku. Ważne zasady

Ekologia szczególnie mocno leży Ci na sercu? Wykorzystaj odnawialne źródła energii w swoim domu! Montaż paneli fotowoltaicznych umożliwi Ci wybudowanie mini elektrowni słonecznej. Zasilaj prądem wyprodukowanym z promieniowania słonecznego swoje sprzęty domowe czy system centralnego ogrzewania. Zobacz, jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 14 czerwca 2022 14.06.2022 Czas lektury: 7min

Wszyscy możemy przyczynić się do zmian i ochrony Ziemi dzięki wykorzystywaniu na co dzień prądu ze słońca. By móc gromadzić energię z promieniowania słonecznego, trzeba zainwestować w montaż paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić?

Montaż paneli fotowoltaicznych – podstawowe zasady

Co to jest fotowoltaika? To instalacja pozwalająca na czerpanie energii ze słońca. By było to możliwe, musisz mieć odpowiedni zestaw sprzętu, a w tym panele fotowoltaiczne.

Przed montażem paneli fotowoltaicznych w pierwszej kolejności trzeba oszacować, ile paneli będzie potrzebnych i jaką moc powinna mieć docelowo mini elektrownia słoneczna. Moc tę trzeba ustalić, biorąc pod uwagę planowane zużycie energii w domu. Celem jest ograniczenie rachunków do minimum. W obliczeniu mocy instalacji fotowoltaicznej pomoże ekspert z firmy wdrażającej rozwiązanie. Warto też wziąć pod uwagę klasę paneli i zainteresować się komponentami typu premium. O wyższości paneli fotowoltaicznych klasy premium opowiedział Paweł z firmy Energy Power Group w podcaście Oferteo o fotowoltaice – warto posłuchać.

Panele fotowoltaiczne zasilające w prąd gospodarstwa domowe z reguły montowane są na dachach budynków – najczęściej skośnych, choć odpowiedni stelaż pozwala na ich ustawienie także na powierzchniach płaskich.

Podstawowe zasady prawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych:

 1. Oszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej i dopasowanie liczby paneli.
 2. Ocena stanu więźby dachowej.
 3. Stosowanie do montażu wyłączenie elementów odpornych na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych.
 4. Odpowiednie pochylenie modułów PV względem poziomu – właściwy kąt nachylenia będzie uzależniony od sposobu wykorzystania produkowanej energii, ale zwykle wynosić powinien od 30 do 40 stopni.
 5. Dopasowanie kierunku orientacji paneli PV – optymalnie instalacja fotowoltaiczna skierowana powinna być ku południu, ponieważ będzie ona oświetlona przez cały dzień.
 6. Likwidacja zacienienia – może ono sprawić, że w części ogniw pojawi się problem nienaturalnego wzrostu temperatury, przez co powstaną tzw. hot-spoty, które mogą nawet uszkodzić moduł.
 7. Zabezpieczenie instalacji przed ryzykiem podniesienia lub oderwania elementów przy silnych podmuchach wiatru.
 8. Ułożenie paneli na dachu – panele w żadnym przypadku nie powinny wystawać poza obręb dachu.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?

Ceny montażu instalacji fotowoltaiki skłaniają inwestorów do zastanowienia się, czy można to zrobić samodzielnie? Teoretycznie polskie prawo nie zabrania montażu paneli fotowoltaicznych samemu. Jednak tylko prawidłowo zamontowana fotowoltaika będzie pracować wydajnie i bezpiecznie.

Decydując się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, bierzesz na siebie wszelkie konsekwencje związane z popełnionymi błędami. Problematyczny może być odbiór instalacji PV przez zakład energetyczny. Operator sieci ma prawo odmówić podłączenia fotowoltaiki, jeśli instalację przeprowadzała osoba, która nie ma do tego odpowiednich uprawnień. Trzeba posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów:

 • certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego, który potwierdza kwalifikacje do montażu systemów fotowoltaicznych,
 • świadectwo kwalifikacyjne, które pozwala na zajmowanie się taką instalacją,
 • uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do kierowania robotami.

Dlatego montaż fotowoltaiki powinien przeprowadzić fachowiec z doświadczeniem.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych a dotacja

Z instalacją paneli fotowoltaicznych bez udziału specjalisty związana jest jeszcze jedna wątpliwość: czy będzie można otrzymać wówczas dofinansowanie na jej założenie? Jak mają się do siebie montaż na własną rękę paneli fotowoltaicznych a dotacja do fotowoltaiki, np. z programu Mój Prąd? Od 2019 roku dopuszczalne jest zamontowanie fotowoltaiki samodzielnie i uzyskanie na ten cel dopłaty.

Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu na czy na gruncie?

Z reguły mikroinstalacje fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków, na ogół na połaciowych. Jeśli z uwagi na zacienienie czy kwestie estetyczne czy zbyt małą powierzchnię pokrycia budynku, mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu jest utrudnione, można zamontować paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Ważne:
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Takie, które będą najbardziej efektywnie gromadzić energię, tzn. zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które łączy się w większe moduły.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Do montaż paneli na dachu skośnym wykorzystuje się ramę nośną, która powinna być przytwierdzona do krokwi. Haki tej krokwi dobiera się w zależności od wysokości, jaką ma pokrycie dachowe. Nie powinny one wspierać się o dachówki.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Dach płaski domu może być odpowiedni do montażu fotowoltaiki. Wykorzystuje się jednak w takim przypadku nieco inne systemy instalacji niż przy zadaszeniu skośnym. Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim można wykorzystać:

 • system kotwiony – jeśli masz dach żelbetowy, ustaw konstrukcję przytwierdzaną do powierzchni dachu. Najlepiej wykonać ją przed ociepleniem dachu (czytaj więcej: ocieplanie budynków);
 • system balastowy – wykorzystuje on stelaż aluminiowy, dociążony bloczkami betonowymi. Na jeden panel o wadze około 25 kg powinny przypadać trzy bloczki o wadze łącznej 75 kg. Rozwiązanie to jest wygodne, bo nie wymaga perforowania dachu;
 • system montażowy bez balastu – z ramą aluminiową wsporczą jako osią konstrukcji, przymocowaną do betonowych bloczków na dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie

Do instalacji paneli fotowoltaicznych na papie używa się wkrętów. Pozwalają one na umocowanie elementów i konstrukcji bezpośrednio do połaci dachowej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce

dom jednorodzinny z fotowoltaiką zamontowaną na dachu z blachodachówki

W przypadku wykonania fotowoltaiki na blachodachówce trudność sprawia znalezienie krokwi do zamocowania systemu. Do instalacji paneli do dachówki z blachy można zastosować a szyby montażowe i wkręty dokrokwiowe.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jeśli dach nie jest odpowiedni do instalacji fotowoltaicznej, można rozważyć montaż fotowoltaiki na gruncie. Przed takimi pracami trzeba sprawdzić zwięzłość podłoża. Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? Kluczowe znaczenie ma wykonanie konstrukcji pod instalację, wzmocnioną np. ocynkowaną stalą. Mocuje się ją poprzez wbijanie lub wkręcanie w ziemię bądź stosuje się betonową podstawę.

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie

Kolejnym rozwiązaniem jest położenie paneli fotowoltaicznych na elewacji, czyli po prostu na ścianie budynku od południa, na konstrukcji stalowej lub aluminiowej.

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Po dobraniu odpowiednich paneli PV i falownika (inwertera), można przystąpić do instalacji paneli. Krok po kroku przebiega to następująco:

 1. Przygotowanie stelaża pod panele fotowoltaiczne – konstrukcji wsporczej z uchwytami.
 2. Rozłożenie okablowania.
 3. Umiejscowienie i montaż falownika.
 4. Montaż paneli fotowoltaicznych – instrukcja ułatwi wykonanie prac.
 5. Podłączenie fotowoltaiki do sieci – wymagać to będzie zgłoszenia zamontowanej instalacji, wymiany licznika dwukierunkowego, podpisania umowy lub aneksu do umowy z operatorem.

Przed przystąpieniem do działania, trzeba też poznać najważniejsze zasady montażu konstrukcji pod instalację.

Pamiętaj!
Do wykonania fotowoltaiki najlepiej zatrudnić fachowców. Mają oni odpowiednie uprawnienia do prawidłowego montażu fotowoltaiki.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 397 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

System montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją różne rodzaje systemów montażu paneli fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić:

 • haki do instalacji paneli przy dachówce,
 • krokwie drewniane i śruby dokrokwiowe – używane przy blachodachówce, papie i blachach falistych,
 • blachy trapezowe i specjalne mostki trapezowe,
 • konstrukcje aluminiowa lub ze stali nierdzewnej z obciążeniem z bloków betonowych.

Wybór odpowiedniego sposobu montażu paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla ich stabilności i poprawności działania.

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Ile zapłacisz za fotowoltaikę, jeśli chcesz mieć mikroinstalację PV na swojej działce? To zależy, gdzie ma miejsce montaż paneli. Cena będzie inna w zależności od tego, czy elementy te znajdować się mają na dachu czy na gruncie. Na wydatki związane z instalacją składają się cena samych paneli fotowoltaicznych, opłata za montaż, koszt falownika czy systemu montażowego i akcesoriów.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco