Oferteo

Jakie są uprawnienia do montażu fotowoltaiki?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, wiele osób rozważa, kto może montować panele fotowoltaiczne i czy można to zrobić samodzielnie. Sprawdź koniecznie, kto profesjonalnie zajmuje się montażem fotoogniw oraz jakie powinien mieć do tego uprawnienia.

author box img

Joanna Pisarska

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 5min

Kto może instalować panele fotowoltaiczne?

Zdarza się, że osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną samodzielnie zakładają panele w swoim gospodarstwie domowym. Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych wiąże z bardzo dużym ryzykiem, że instalacja nie zostanie poprawnie zamontowana, a w rezultacie nie będzie spełniać swojej roli.

Ponadto warto pamiętać, że w wyniku błędu w montażu może dojść do niebezpiecznego zwarcia, które może skutkować wyładowaniem łukowym. Temperatura łuku elektrycznego przekracza 1000 stopni C, a więc istnieje ryzyko porażenia, poparzenia lub pożaru.

W przypadku błędów montażowych w instalacji fotowoltaicznej straty mogą być bardzo kosztowne i doprowadzić do zniszczenia instalacji. Dodatkowo prace najczęściej prowadzone są na wysokości (m.in. roboty montażowe na dachu), przez co istnieje ryzyko groźnego upadku.

Warto podkreślić, że niestety nie każda firma, która sprzedaje panele fotowoltaiczne, zna się na ich instalowaniu, i nie każda firma, która oferuje takie usługi, rzeczywiście ma w swoim portfolio udane realizacje.

Fotowoltaika w Polsce wciąż jest stosunkowo nową branżą, jednak w ostatnich latach przeżywa dynamiczny rozwój. Wpłynęło to na powstanie bardzo dużej ilości nowych firm zajmujących się montażem fotoogniw. W związku z tym, że wiele firm dopiero debiutuje na tym rynku, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie przedsiębiorstwa, które ma doświadczenie i referencje od zadowolonych klientów.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 462 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Alternatywnym wyjściem jest samodzielne kupienie paneli słonecznych, a następnie zlecenie firmie jedynie ich montażu. Natomiast jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, to jednak lepszym sposobem będzie zaufanie od początku sprawdzonej firmie. Warto wiedzieć, że niektóre firmy proponują także prowadzenie inwestycji od strony formalnej, czyli pomoc w kontaktach z zakładem energetycznym, a nawet w uzyskaniu dopłat do instalacji.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne na dachu

W celu zagwarantowania niezawodnego działania oraz odpowiedniej ochrony instalację fotowoltaiczną powinno się zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i rozwiązaniami technicznymi.

Warto podkreślić, że należy mieć odpowiednie uprawnienia do zamontowania fotowoltaiki. Instalatorzy oferują zazwyczaj profesjonalne doradztwo, projekt oraz wykonanie. Bez wątpienia podstawą prawidłowego funkcjonowania całego systemu jest dobrze przygotowany projekt instalacji fotowoltaicznej. Błędnie wykonany może skutkować zbyt niską wydajnością lub przewymiarowaniem instalacji, lub mikroinstalacji.

Instalacja systemu fotowoltaicznego przez specjalistów jest o tyle ważna, że wpływa na wiele aspektów związanych z poprawnością jej działania w przyszłości. Wielu producentów zapewnia 25 lat gwarancji na instalację. Jednak, aby była ona ważna, montaż i rozruch instalacji powinny być wykonane przez uprawnionego do tego instalatora.

Jeśli zlecimy taką kompleksową usługę profesjonalnej firmie, będziemy wiedzieli, do kogo się udać, gdy potrzebna będzie ewentualna naprawa. Podobnie, aby uzyskać dotację na fotowoltaikę, należy wykazać, że projekt jak i instalacja zostały wykonane przez uprawnione do tego osoby.

Zatem kto może instalować fotowoltaikę?

  • Montażem instalacji fotowoltaicznej zajmuje się osoba, która uzyskała specjalne uprawnienia do tego typu prac.
  • Specjalista w tej dziedzinie potrafi montować i regulować instalacje systemu fotowoltaicznego. Co więcej, jest on w stanie dobrać odpowiedni system fotowoltaiczny oraz modernizować i utrzymywać systemy fotowoltaiczne.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich prac związanych z instalacją fotowoltaiczną osobom z właściwymi kwalifikacjami. Odnosi się to nie tylko do prowadzenia prac związanych z instalacjami elektrycznymi, czego wymagają przepisy, ale także przeszkolonym w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych.

Montaż ogniw fotowoltaicznych – uprawnienia

Nie ulega wątpliwości, że panele fotowoltaiczne powinny być montowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Aby móc zajmować się instalowaniem systemu fotowoltaicznego, należy mieć do tego odpowiednie kwalifikacje.

  • Instalacja powinna być wykonywana przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Ważny jest rodzaj specjalizacji (specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych) oraz certyfikat, a konkretnie certyfikat UDT w zakresie instalowania danego rodzaju urządzeń. Alternatywą jest świadectwo kwalifikacyjne do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru w zakresie kontrolno-pomiarowym.
  • Dzięki uprawnieniom instalatorzy zyskują możliwość montażu, konserwacji i podłączania instalacji fotowoltaicznych. Spełniają także wymogi dla instalatorów do montażu instalacji fotowoltaicznych korzystających z wybranych dofinansowań.

Warto podkreślić, że instalacja, aby została dopuszczona do użytku, musi być zaprojektowana przez osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Jakie kwalifikacje do montażu instalacji fotowoltaicznych trzeba posiadać, aby móc się tym zajmować?

  • W celu zdobycia uprawnień do bycia certyfikowanym monterem paneli fotowoltaicznych należy zdać państwowy egzamin realizowany przez ośrodki UDT w całym kraju.
  • Jest także możliwość odbycia certyfikowanego kursu montażu systemów fotowoltaicznych, po którym otrzymuje się zaświadczenie z Urzędu Dozoru Technicznego. Z takim zaświadczeniem można udać się na egzamin państwowy.
  • Dzięki takim kursom, przyszli instalatorzy zdobywają cenną wiedzę dotyczącą zarówno montażu, jak również planowania i projektowania instalacji fotowoltaicznych. Dowiadują się też o aktualnych korzyściach finansowych oraz zaletach wynikających z zainstalowania PV. Z pewnością wiedza wyniesiona z kursu pomoże w zdobyciu uprawnień do montażu fotowoltaiki poprzez zdanie państwowego egzaminu.
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco