farma fotowoltaiczna posadowiona na gruncie

W Polsce powstanie kolejna farma fotowoltaiczna!

W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych. Najnowsza ma zostać zlokalizowana w powiecie głogowskim na 139 hektarów. Jej planowana łączna moc to aż 50 MW. Kiedy nowa farma fotowoltaiczna zostanie uruchomiona i kto jest inwestorem w tym projekcie?

Firma Bras Energy inwestorem nowej farmy fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce to żadna nowość – obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na energię ze słońca. Jednak w kraju widać też nowy trend, który polega na przechodzeniu na odnawialne źródła energii przez duże firmy. Dzięki temu na terenie Polski zlokalizowanych jest m.in. coraz więcej farm fotowoltaicznych. Jedna z nich ma powstać w powiecie głogowskim na terenie o powierzchni 139 hektarów.

Inwestorem jest firma Bras Energy. Planowana farma ma być największym zrealizowanym w Polsce projektem tej sieci hurtowni elektrotechnicznych. Do tej pory firma zdążyła ustalić cenę za grunty – 3 496 527,50 zł. Obecnie ziemia należy jeszcze do osoby prywatnej – zawarta umowa jest umową warunkową. Inwestor przejmie nieruchomość tylko wówczas, gdy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyda decyzję wyrażającą na to zgodę.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Kiedy nowa farma fotowoltaiczna zostanie uruchomiona?

Umowa przeniesienia własności nieruchomości ma zostać zawarta do 31 grudnia 2021 roku. Do tego czasu na tym terenie nie ruszą żadne prace związane z budowaniem farmy. Inwestor podkreśla jednak, że obecnie wdrożył pierwszy etap prac przygotowawczych i projektowych.

Drugi etap – uzyskanie opinii środowiskowej i mocy przyłączeniowej do 50 MW – według zapowiedzi Bras Energy ma zacząć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Mimo tego wszystko wskazuje na to, że na nową farmę fotowoltaiczną w Polsce trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika – porady, ranking 2021, najlepsi sprzedawcy paneli fotowoltaicznych

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty