Powstały przezroczyste panele słoneczne – kiedy wejdą na rynek?

Udało się stworzyć przezroczyste panele słoneczne, dla których przepuszczalność promieni słonecznych wynosi 59%. To oznacza, że już wkrótce powstanie możliwość instalowania w oknach dyskretnych paneli słonecznych, które będą pobierać energię ze słońca i jednocześnie nie ograniczać dostępu światła do domu. Kiedy przezroczyste panele słoneczne będą dostępne w Polsce?

Jak działa przezroczyste ogniwo słoneczne?

To panel, który dyskretnie pobiera energię solarną. Dyskretnie, ponieważ w przeciwieństwie do typowych paneli solarnych i paneli fotowoltaicznych jest przezroczysty, więc nie widać go na pierwszy rzut oka. Współczynnik przepuszczalności światła przez nowe ogniwa wynosi 57%. Energia elektryczna wyprodukowana z takiego panelu solarnego pozwala na uruchomienie napędu małej wielkości. Według twórców, czyli pracowników Uniwersytetu Incheon w Korei Południowej, nowe panele solarne są pewnego rodzaju fotodetektorem, który generuje energię z własnym zasilaniem.

Jak wygląda przezroczyste ogniwo solarne? Posiada dwie warstwy:

  • jedną z dwutlenku tytanu (TiO2), która pochłania światło UV,
  • drugą z tlenku niklu (NiO), która daje wysoki współczynnik przepuszczalności światła.

Obie warstwy są osadzone na urządzeniu ze szklanego podłoża, powłoki z nanodrutów srebra i folii z tlenku cyny z domieszką fluoru.

Praktyczny poradnik: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Czy przezroczyste panele słoneczne są skuteczne?

Współczynnik konwersji energii elektrycznej takich ogniw wynosi 2,1%. Jednak ogniwa są dopiero opracowywane i ulepszane, dlatego nie można mówić jeszcze o końcowych wynikach tego eksperymentu. Jedno jest pewne – przezroczyste panele przeciwsłoneczne na pewno wejdą na rynek, ponieważ jest to produkt, o którym od dawna mówi się w branży. Ogniwo, które już powstało, ma zostać ulepszone przede wszystkim pod względem właściwości optycznych i elektrycznych.

Jeśli przezroczyste panele słoneczne zaczną być montowane w oknach, to będzie to jednocześnie możliwość równoważenia zużycia energii w budynku, a pewnie w wielu przypadkach zaspokojenia całego zapotrzebowania na energię. Ponadto będzie to rozwiązanie estetyczne – obecnie panele słoneczne świetnie spełniają swoją rolę, ale są mocno widoczne na konstrukcji budynku.

Czytaj też: Fotowoltaika

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty