domy z zainstalowanymi na dachach panelami fotowoltaicznymi

Program Czyste Powietrze cieszy się ogromnym zainteresowaniem

W ramach programu Czyste Powietrze złożono już łącznie 222,1 tys. wniosków. Tylko w czwartym tygodniu marca do NFOŚiGW wpłynęło 3292 aplikacji na łączną kwotę dotacji 49,94 mln zł. To pokazuje, że Polacy chcą korzystać z dostępnych dofinansowań na OZE. Na jakie dokładnie cele można pozyskać fundusze?

Polacy tłumnie składają wnioski o dotację z Czystego Powietrza

Czyste Powietrze to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest walka ze smogiem. Jak się okazuje, jest to program skuteczny, o czym świadczy rekordowa liczba wniosków, które wpłynęły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ostatnim czasie. Pod koniec marca w ciągu jednego tygodnia NFOŚiGW otrzymał 3292 aplikacji na łączną kwotę dofinansowań 49,94 mln zł.

Ponadto od początku programu liczba złożonych wniosków wyniosła już ponad 222 tys. Wpisane w nich kwoty dałyby ponad 3,99 mld zł dofinansowań. Jednak nie wszystkie wnioski są przyjmowane – dotacje w ramach programu Czyste Powietrze dostępne są dla:

  • osób, które są właścicielami domu jednorodzinnego albo lokalu znajdującego się w takim budynku,
  • osób, które przeznaczyły środki na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż paneli fotowoltaicznych lub inne działania wymienione w regulaminie programu.

Najwyższa kwota dotacji dla jednej osoby wynosi 5 tys. zł. Program Czyste Powietrze realizowany jest od września 2018 roku. Obecnie trwa druga edycja programu.

Czytaj też: Fotowoltaika - ceny

Zainteresowanie programem rekordowe, ale wciąż za małe?

Mimo ogromnego zainteresowania rząd chce jeszcze mocniej zachęcić Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania w domach jednorodzinnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiły więc specjalną, edukacyjną kampanię medialną.

Dodatkowo wprowadzono zachęty finansowe dla gmin, które wykazują się zaangażowaniem w realizację programu Czyste Powietrze w zakresie wstępnej obsługi wnioskodawców. Ma to na celu zwiększenie liczby obsługiwanych wniosków. Do realizacji programu dołączyło dotychczas 1156 gmin. Liczba ta ma się jeszcze zwiększyć. Według zapowiedzi rządu do 2029 r. na program Czyste Powietrze zostanie wydanych ponad 100 mld zł.

Czytaj więcej: Dofinansowanie do fotowoltaiki

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty