panele fotowoltaiczne umieszczone na wodzie

Pływająca instalacja fotowoltaiczna bardziej efektywna?

Fotowoltaika oraz inne nowoczesne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii stają się coraz popularniejsze. Nikogo już nie dziwi widok ogniw zainstalowanych na dachu czy w ogrodzie, ani tym bardziej ogromne naziemne farmy fotowoltaiczne. Jednak pływające farmy fotowoltaiczne (FPV) wciąż są czymś nietypowym. Jak wypadają pod względem sprawności i efektywności?

Czy pływające farmy fotowoltaiczne to dobra inwestycja?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz w nowych badaniach dokonali oceny sprawności i efektywności pływających instalacji fotowoltaicznych (ang. floating photovoltaics). Tego typu elektrownie można spotkać m.in. w Indiach, ale nie jest to jeszcze tak popularne rozwiązanie, jak zwykłe farmy fotowoltaiczne.

Być może nowe badania zmienią ten trend, ponieważ jasno z nich wynika, że FPV to rozwiązanie tak samo lub nawet bardziej opłacalne jak montaż paneli fotowoltaicznych na lądzie.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Zalety pływających farm fotowoltaicznych

Jakie są plusy instalacji FPV?

  • pływające farmy fotowoltaiczne nie zajmują miejsca na lądzie,
  • wydajne,
  • zmniejszają parowanie wody,
  • a także wprowadzają nowy trend w branży fotowoltaicznej.

Podczas badań naukowcy z Santa Cruz doszli do wniosku, że FPV można z powodzeniem propagować w miejscach o rozwiniętej sieci wodnej. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne zwłaszcza tam, gdzie występuje zwiększone ryzyko suszy.

W tym temacie – oprócz samych naukowców – wypowiedział się także Karol Kustusch z AvesNature – firmy specjalizującej się w ekspertyzach środowiskowych. W jego najnowszym naukowym artykule można znaleźć bardzo podobne wnioski jak te, do których doszli badacze z Kalifornii: obecność paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym ogranicza odparowywanie wody.

Niestety żadne rozwiązanie nie jest bez wad. W tym przypadku wyzwaniem jest koszt instalacji LCOE (koszt energii wytwarzanej przez cały okres eksploatacji systemu fotowoltaicznego). Badacze wskazują jednak, że poziomy LCOE PV i FPV są do siebie zbliżone. Wyniki zostały opracowane na podstawie badań w różnych obszarach Kalifornii, na terenie sieci kanałów wodnych o łącznej długości 6350 km.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty