Największa na świecie elektrownia OZE powstanie w Indiach

W Indiach powstanie największa na świecie elektrownia OZE, czyli hybrydowa elektrownia słoneczna-wiatrowa. Jej powierzchnia ma wynosić 72 600 hektarów, a generowana przez nią moc ma wynosić do 30 GW. Na razie nie ma jasnych informacji, kiedy zostanie uruchomiona.

Co wiadomo o największej elektrowni OZE na świecie?

Projekt budowy elektrowni zakłada, że powstanie ona na powierzchni 72 600 hektarów. To oznacza, że będzie większa niż cała powierzchnia Warszawy. Planowana moc – do 30 GW. Elektrownia ma się składać z magazynów energii, paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Wiele szczegółów pozostaje jednak nieokreślonych.

Projekt ma powstać nad Morzem Arabskim w zachodniej części kraju, w okręgu Kaććh. Dodatkowo ma mu towarzyszyć instalacja odsalająca wodę, dzięki której w ciągu doby ze słonej wody będzie można wyprodukować 100 litrów wody słodkiej.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy Indie staną się potentatem w PV?

Indie w 2022 roku chcą dysponować odnawialnymi źródłami energii o mocy 175 GW. Do 2030 roku 60% zainstalowanej energii elektrycznej w tym kraju ma pochodzić ze źródeł czystej energii.

Obecnie za największą na świecie elektrownię OZE uznawana jest elektrownia fotowoltaiczna w Abu Dhabi. Jej moc wynosi 1,77 GW, a liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych to 3,2 mln. Elektrownia działa od kilku miesięcy. Patrząc jednak na budowę jeszcze większego przedsięwzięcia OZE w Egipcie (planowana moc całkowita farmy to 1,8 GW) i na plany Indii można się spodziewać, że tytuł największej elektrowni OZE już niebawem przypadnie innemu krajowi.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty