Czy ceny modułów PV sprowadzanych z Chin wkrótce wzrosną?

Znacznie wyższy koszt transportu morskiego w 2021 roku może przełożyć się na wyższe ceny modułów PV sprowadzanych z Chin. Wyższe ceny dotyczą też komponentów, które są sprowadzane przez polskie firmy do produkcji paneli fotowoltaicznych. O ile wzrośnie koszt importu modułów PV z Chin do Polski? Czy jest szansa, że wkrótce ceny zaczną spadać?

Co wpływa na wzrost cen paneli fotowoltaicznych?

Szacuje się, że moduły PV sprowadzane z Chin to ok. 80% polskiego rynku fotowoltaicznego. W drugiej połowie 2020 roku dało się zauważyć wzrost cen tych modułów. Wynika to z kilku czynników:

  • wzrostu kosztów krzemu krystalicznego,
  • ograniczonej dostępności szkła solarnego.

Obecnie ceny modułów sprowadzanych z Chin mogą stać się jeszcze droższe, ponieważ zwiększył się koszt transportu morskiego. W styczniu 2019 roku koszt frachtu 40 stopowego morskiego kontenera kosztował mniej niż 2 tys. dolarów. W styczniu 2020 roku dało się zauważyć cykliczne wzrosty tych cen, a obecnie cena jednego kontenera wynosi 9-10 tys. dolarów. To wielokrotny wzrost ceny transportu morskiego w ciągu zaledwie dwóch lat.

Z tego powodu transport części towarów przestaje być opłacalny. Producenci modułów, którzy chcą zrekompensować sobie wzrost cen transportu, zaczynają podnosić ich ceny. Specjaliści szacują, że ostatecznie łączny koszt importu modułów PV wzrośnie do ok. 14,5%. Rok temu (w styczniu 2020 roku) koszty importu stanowiły tylko 6% wartości modułów, fracht morski ok. 2,3%. Teraz koszt frachtu wzrasta ok. 11%.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

13% paneli słonecznych w Polsce pochodzi od krajowych producentów

Skąd pochodzą panele fotowoltaiczne na polskich dachach? Przeprowadziliśmy badanie wśród osób składających zapytania ofertowe w Oferteo.pl na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, z którego okazało się, że 13% paneli na rynku polskim to panele krajowych producentów. Z odpowiedzi naszych ankietowanych wynika, że kraj pochodzenia modułów nie ma dla nich większego znaczenia. Polacy kupujący instalacje fotowoltaiczne zwracają uwagę przede wszystkim na ceny. Największą popularnością cieszyły się produkty koreańsko-niemieckiej firmy QCells. Z urządzeń tej firmy powstała co czwarta instalacja fotowoltaiczna w Polsce w 2019 roku.

Wzrostem cen modułów musi się martwić każdy, kto chce zainwestować w fotowoltaikę, nawet jeśli wybiera tylko polskie produkty. Producenci krajowi bazują na komponentach do paneli, które są produkowane w Chinach.

Czytaj też: Fotowoltaika - ceny

Czy dostawy modułów PV będą odbywać się bez przeszkód?

Ceny modułów sprowadzanych z Chin w pierwszym kwartale 2021 na pewno będą znacznie wyższe niż do tej pory. Jednak w związku z wątpliwą opłacalnością transportu morskiego wiele osób zastanawia się, czy dostawy modułów PV z Chin w ogóle będą realizowane w najbliższym czasie.

Według zapowiedzi producentów zostanie ograniczona wysyłka modułów bez zakontraktowanej sprzedaży, ale dostawy nie zostaną całkowicie wstrzymane. Dotychczas część producentów wysyłała niesprzedane moduły do Europy z nadzieją, że sprzedadzą się podczas transportu, który trwa do 5 tygodni. Obecne wysokie ceny pokazują, że takie podejście nie będzie już praktykowane – przynajmniej do 12 lutego, czyli chińskiego nowego roku. W tym czasie oczekiwany jest spadek kosztów transportu morskiego.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty