Elektryk - Najlepsi w 2021

Najlepsi Elektrycy, 2022

50 098 Specjalistów
W jakim rejonie chcesz porównać oferty?

"Szukam elektryka", "dobry elektryk pilnie potrzebny", "poszukujemy elektryka z uprawnieniami" – tego typu ogłoszeń jest na forach mnóstwo. Poszukiwane są też "usługi elektryczne 24h", a rozchwytywani – elektrycy specjalizujący się w projektowaniu i różnego rodzaju schematach elektrycznych. W Oferteo w łatwy sposób znajdziesz sprawdzonych elektryków z uprawnieniami – przygotowaliśmy poradnik o instalacjach elektrycznych, usługach elektryka – wraz z listą najlepszych ofert.

Dobry elektryk – czyli jaki? Czym zajmują się elektrycy?

Zawód elektryka ściśle związany jest nie tylko z montażem instalacji elektrycznych, ale też ich naprawą, konserwacją, projektowaniem instalacji i przeglądami okresowymi.

Dobry elektryk posiada wszystkie te umiejętności – a dodatkowym ich potwierdzeniem są uprawnienia SEP (uprawnienia elektryczne, zezwalające na wykonywanie prac z zakresu eksploatacji i dozoru urządzeń elektrycznych). Nie jest tak, że każdy elektryk wie wszystko o elektryce – niektórzy elektrycy specjalizują się w instalacjach elektrycznych w domach, inni w instalacjach inteligentnych rozwiązań, pomiarach, sieciach oświetlenia ulicznego czy sieciach trakcyjnych.

Umiejętności elektryka obejmują też wiedzę z zakresu obsługi mierników i aparatury kontrolno-pomiarowej.

Zakres prac elektryka – co robi elektryk?

 • projektowanie instalacji elektrycznych,
 • schematy instalacji elektrycznej (tworzenie i odczytanie),
 • przeglądy techniczne instalacji,
 • konserwacje instalacji elektrycznych,
 • montaż elektryki zgodnie ze schematem,
 • konserwacja układów automatyki,
 • rozprowadzanie kabli,
 • podpinanie kabli elektrycznych w odpowiednim kolorze,
 • montaż, wymiana i naprawa łączników i gniazdek,
 • naprawa linii kablowych i napowietrznych,
 • modyfikacja instalacji elektrycznej w domu – z naniesieniem poprawek.

Ranking Elektryków w Twoim mieście

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane wykonaniem instalacji elektrycznej ze specjalistami od usług elektrycznych. Obecnie współpracujemy z 49 368 Elektrykami w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od usług elektrycznych zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 142 131 ofert i otrzymali 22 429 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór elektryka, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych elektryków w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Elektryków

W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od usług elektrycznych za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena instalatora,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć ze zrealizowanych instalacji,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

49 368 Elektryków w Oferteo

Oferteo w liczbach

900+ dostępnych usług
540 552 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut średni czas oczekiwania na pierwsze zgłoszenie
elektryk montuje gniazdka elektryczne na ścianie

Instalacje Elektryczne Adam Mikołajczyk

Głogów
Gwiazdki opinii 5.0 z 112 opinii
company badge
Urszula W.

Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Panem Adamem. Mój dom otrzymał NOWE SERCE. Wykonane zostało nowe PRAWIDŁOWE podłączenie domu ze skrzynki elektrycznej (roboty ziemne kabel pięcio żyłowy ziemny), nowa rozdzielnica (w poprzedniej, źle wykonanej nie działała ani różnicówka ani przepięciowa, a główny wyłącznik nad prądowy zamontowany był za duży to mało powiedziane). Po wykonanych instalacjach miejsce pracy pozostawione w ładzie i porządku. Pan Adam to profesjonalista, który doradzi i pomoże. Z całą pewnością współpraca nie zakończy się na wykonanym zleceniu. Polecam firmę solidną, punktualną i wywiązującą się na czas: Instalacje Elektryczne, Pan Adam.

HomeControl+ Juliusz Kukulski - Instalacje Elektryczne Wrocław

HomeControl+ Juliusz Kukulski

Wrocław
Gwiazdki opinii 5.0 z 44 opinie
company badge
Marcin G.

Pan Juliusz to wyjątkowo rzetelny wykonawca instalacji elektrycznej. Jego oferta była przejrzysta i konkurencyjna. W trakcie prac na bieżąco informował o możliwym rozszerzeniu usługi i potencjalnych kosztach dodatkowych. Ostatecznie mam poczucie, że robota wykonana na wysokim poziomie, a cena uczciwa.

ELEKTRO LOFT - instalacje elektryczne - Instalacje Elektryczne Zabrze

ELEKTRO LOFT - instalacje elektryczne

Zabrze
Gwiazdki opinii 5.0 z 3 opinie
company badge

Kilkunastoletnie doświadczenie poparte odpowiednimi uprawnieniami sprawia, że wykonane przez nas instalacje są bezpieczne i zgodne z przepisami. Poza profesjonalnym podejściem do pracy oferujemy atrakcyjne ceny i szybki termin realizacji. Świadczymy usługi dla osób prywatnych, firm, wspólnot mieszkaniowych. Udzielamy gwarancji na wykonane prace. Potrzebujesz elektryka? Dzwoń. Zajmujemy się m.in. - nowymi instalacjami w mieszkaniach, domach, firmach i in. - modernizacjami i rozbudowami istniejących instalacji - instalacjami inteligentnymi (smart home) - salami konferencyjnymi (projektory, nagłośnienie) - pomiarami elektrycznymi - instalacjami alarmowymi - instalacjami tv - instalacjami audio-video - zabudową, modernizacją rozdzielni elektrycznych - montażem osprzętu elektrycznego - gniazda, wyłączniki, oświetlenie (w tym led) - instalacjami odgromowymi To tylko część tego, co potrafimy. Zapraszamy do kontaktu.

Usługi Elektryczne El-volt - Instalacje Elektryczne Lębork

Rewelacyjne Instalacje Elektryczne 

Lębork Usługi Elektryczne El-volt
Gwiazdki opinii 5.0 z 45 opinii
company badge

Jeśli poszukujesz jakości wykonywanych usług to profesjonaliści z Usługi Elektryczne El-volt są dla Ciebie idealni. Skontaktuj się z nimi już teraz i poznaj ofertę.

Domy Czystej Energii Sp. z o.o. - Instalacje Elektryczne Wrocław

Instalacje Elektryczne

Wrocław Domy Czystej Energii Sp. z o.o.
Gwiazdki opinii 5.0 z 54 opinie
company badge

Jeżeli w dalszym ciągu szukasz ekspertów od instalacji elektrycznych to skorzystaj z wykwalifikowanej kadry Domy Czystej Energii Sp. z o.o.. powiat Wrocław to dominujący rejon ich codziennej aktywności. Usługi elektryczne i oświetleniowe dla domu, mieszkania, firmy i biura od drobnych prac naprawczych po wykonanie całej instalacji od podstaw oraz wsparcie w skompletowaniu niezbędnych produktów instalacyjnych to dla tych zdolnych fachowców zupełny standard.

GT-Instel INSTALACJE ELEKTRYCZNE - Pogotowie Elektryczne Warszawa

GT-Instel INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Warszawa
Gwiazdki opinii 5.0 z 10 opinii
company badge
Łukasz K.

Przede wszystkim solidnie i fachowo. Wielki plus za elastyczność pod klienta i kompleksowe usługi. Polecam.

IMPULS - Pogotowie Elektryczne Szczecin

IMPULS

Szczecin
Gwiazdki opinii 5.0 z 34 opinie
company badge

Dobre pogotowie elektryczne z terenu Szczecina to prawdziwi profesjonaliści, z którymi warto współpracować, gdyż mają solidne doświadczenie. Mają ofertę dla każdego - zadzwoń i sprawdź.

MONOVOLT Kompleksowe Usługi Elektryczne - Pogotowie Elektryczne Poznań

MONOVOLT Kompleksowe Usługi Elektryczne

Poznań
Gwiazdki opinii 5.0 z 14 opinii
company badge
Maryna H.

Zdecydowanie polecamy! Profesjonalne podejście do tematu, bardzo się ceni szczególnie w czasach, gdzie co drugi to "fachowiec", a rzeczywistość szybko weryfikuje, że prawdziwych Fachowców na palcach jednej ręki można policzyć.

Cable Complex Adam Bzdręga - Pogotowie Elektryczne Poznań

Niezawodne Pogotowie Elektryczne 

Poznań Cable Complex Adam Bzdręga
Gwiazdki opinii 5.0 z 3 opinie
company badge

To pogotowie elektryczne świadczy usługi w miejscowości Poznań oraz na obszarze powiatu Poznań. Usługi elektryczne i oświetleniowe dla domu, mieszkania, firmy i biura od usług naprawczych po projekt i realizację kompletnej instalacji oraz wsparcie w skompletowaniu wymaganych produktów instalacyjnych to dla tych znających swoja branżę profesjonalistów typowy zakres usług.

ELDAM Damian Szlendak - Pogotowie Elektryczne Belsk Duży

ELDAM Damian Szlendak

Belsk Duży
Gwiazdki opinii 5.0 z 33 opinie
company badge
Klaudia S.

Gorąco polecam! Młoda, zaangażowana i zgrana ekipa, chłopaki w razie potrzeby doradzą, są punktualni, na budowie zawsze jest porządek, a praca wykonana bardzo estetycznie, jestem bardzo zadowolona z wyboru ELDAM! Polecam.

join us image
Dołącz do naszych Elektryków

Działasz na rynku jako Elektryk i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia Elektryczne

icon Dodano 1 godzinę temu

Szukam firmy, montaż instalacji elektrycznej, 201-300m²

Zabawa, Małopolskie

Zakres zlecenia: montaż instalacji elektrycznej Rodzaj obiektu: obiekt handlowo-usługowy Liczba punktów elektrycznych: 5 Powierzchnia obiektu: 201-300m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Klient składa zapytanie ofertowe jak......Pokaż więcej

icon Dodano 1 godzinę temu

Zlecenie dla elektryka, instalacja elektryczna, 191m²

Binczarowa, Małopolskie

Zakres zlecenia: wykończenie domu w stanie surowym Remontowane pomieszczenia: garaz,kotlownia, kuchnia, łazienka, pokój, przedpokój Liczba remontowanych pomieszczeń: 17 Łączna powierzchnia remontowanych pomieszczeń: 191m² Zakr......Pokaż więcej

icon Dodano 1 godzinę temu

Zapytanie dla firmy, wymiana instalacji elektrycznej, 101-150m²

Tarnów, Małopolskie

Rodzaj współpracy: Firma potrzebuje Podwykonawcy Zakres zlecenia: wymiana instalacji elektrycznej Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Liczba punktów elektrycznych: 51 - 100 Powierzchnia obiektu: 101-150m² Dostawca materiałów: z......Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Elektryków
Zobacz zlecenia

Jakie są cechy dobrego elektryka?

dobry elektryk dokonuje przeglądu elektryki
 • posiada niezbędne uprawnienia SEP – certyfikaty z klasyfikacją wykonania konkretnych prac z zakresu elektryki;
 • posiada profesjonalny sprzęt – z aktualnymi certyfikatami kalibracji;
 • ma doświadczenie w montażu różnego rodzaju instalacji elektrycznej;
 • cieszy się pozytywnymi opiniami.

Elektrycy z uprawnieniami

Aby zostać elektrykiem z uprawnieniami, należy skończyć odpowiednią szkołę (szkoła zawodowa, technikum elektryczne, studia wyższe) lub kwalifikacyjny kurs zawodowy.

Niezbędne do wykonywania zawodu uprawnienia przyznawane są w ramach egzaminów w ośrodkach SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich).

Warto wiedzieć, że uprawnienia sepowskie dzielą się na kilka kategorii. W zależności od grupy uprawnienia dotyczą instalacji elektroenergetycznych lub gazowych.

Jak powstaje schemat instalacji elektrycznej?

Przygotowywany przez elektryka z uprawnieniami schemat instalacji elektrycznej powinien znaleźć się w każdej dokumentacji budowlanej. Co warto wiedzieć o schemacie?

 1. Projekt instalacji elektrycznej powstaje jako schemat – rysunek techniczny elektryczny, czyli dokument konstrukcyjny w formie graficznej.
 2. W tworzeniu schematu wykorzystywane są uniwersalne symbole.
 3. Elektryk w projekcie elektryki w domu lub mieszkaniu musi ująć wszystkie punkty elektryczne.
 4. W schemacie oznaczone są żarówki; łączniki jednobiegunowe, trójbiegunowe, szeregowe, schodowe i krzyżowe; gniazda wtyczkowe.
 5. Dodatkowo w schemacie instalacji elektrycznej należy zamieścić informacje o rozdzielnicy, bezpiecznikach, połączeniach, doprowadzeniu przewodów elektrycznych oraz instrumentach pomiarowych.

Instalacja elektryczna w domu i mieszkaniu – o czym pamiętać?

Elektryka w mieszkaniu:

 • dobry elektryk w przypadku każdej instalacji elektrycznej w mieszkaniu przygotowuje indywidualną wycenę;
 • wycena instalacji obejmuje robociznę, materiały i wszelkie dodatkowe koszty elektryki (pomiary, dokumentacja);
 • warunkiem do wykonania poprawnej instalacji jest szczegółowo przygotowany projekt i schemat;
 • z elektrykiem warto omówić liczbę i rodzaje gniazd oraz łączników w mieszkaniu;
 • bardzo ważne jest zadbanie o obwody elektryczne – urządzenia o dużej mocy powinny mieć osobne obwody (elektryk wskaże takie obwody).

Elektryka w domu:

 • w przypadku instalacji elektrycznej w domu warto szczegółowo omówić z elektrykiem rozłożenie kabli;
 • tak samo jak w przypadku mieszkań – warto dodać do projektu więcej gniazd i punktów oświetleniowych;
 • projekt powinien obejmować prowadzenie kabli do ogródka przydomowego, werandy, domofonu, oświetlenia tarasu;
 • w większości przypadków konieczna jest również dodatkowa instalacja elektryczna w garażu;
 • w instalacjach w domach jednorodzinnych dodatkowo trzeba zadbać o uziemienie i przyłącze do sieci energetycznej.

Elektryka w kuchni

 • Planując elektrykę w kuchni, warto mieć większą liczbę punktów oświetleniowych oraz gniazdek – w przyszłości możesz mieć więcej sprzętów, dlatego nie warto planować elektryki na podstawie tylko tych aktualnie posiadanych urządzeń.
 • Większe sprzęty AGD powinny mieć osobne obwody. W ten sposób minimalizujesz ryzyko, że w przypadku awarii wszystkie sprzęty będą niezdatne do użytku.
 • Warto także rozważyć przygotowanie kilku gniazdek nad blatem kuchennym. Aby zadbać o estetykę, wybierz gniazdka w kolorze płytek lub ścian.
 • Przewody elektryczne można zainstalować w rurkach lub bezpośrednio w tynku. Elektryk pomoże wybrać odpowiednią dla ciebie opcję.
 • Oprócz gniazdek, ważne jest także oświetlenie. W kuchni można zainstalować np. specjalne oświetlenie nad blatem, które ułatwi Ci przygotowanie posiłków.

Elektryk doradzi w temacie rodzajów gniazdek i łączników

Na rynku dostępne są różne rodzaje gniazdek i łączników, a ich ceny mieszczą się w przedziale od kilku złotych (zwykły przycisk pojedynczy z tworzywa sztucznego) do kilkuset złotych (np. za łącznik z funkcją ściemniacza lub wykonany z porcelany).

Elektryk dobierze rodzaj gniazdek odpowiedni do potrzeb, przykładowo: gniazda elektryczne z ogranicznikiem przepięć klasy D (jako dodatkowa ochrona wrażliwych urządzeń elektrycznych); gniazdka wifi (z pomiarem prądu w aplikacji mobilnej – w opcji domu inteligentnego); gniazdka/ładowarki indukcyjne (dzięki temu ograniczymy liczbę kabli w mieszkaniu); gniazdka z wyrzutnikiem wtyczki (ułatwiają wyciąganie kabli); gniazda z zabezpieczeniem (specjalne klapki i plomby chroniące przed porażeniem dzieci i domowe zwierzęta).

W przypadku łączników szczególnie ważne jest rozplanowanie łączników schodowych i krzyżowych. Łączniki schodowe służą do sterowania tym samym oświetleniem z dwóch miejsc w domu; łączniki krzyżowe - rozbudowują tę opcję do trzech lub więcej miejsc, z których można zarządzać instalacją.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakie prace chcesz zlecić?
Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Rodzaje bezpieczników

Najczęściej spotykane rodzaje bezpieczników to bezpieczniki topikowe, bezpieczniki przepięciowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe.

Zadaniem elektryka jest dobór najlepszej skrzynki z bezpiecznikami oraz wybór najlepszego typu zabezpieczeń. Dodatkowo (szczególnie w starszych domach) elektrycy zajmują się przeglądami i wymianą bezpieczników.

Przegląd i odbiór instalacji elektrycznej

Elektryk fachowiec doskonale wie, jak przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznej. Sam pomiar to nie tylko formalność: prawo budowlane nakazuje cykliczne wykonywanie przeglądu instalacji elektrycznej – minimum raz na 5 lat, w niektórych przypadkach nawet raz do roku.

Jednym z obowiązków elektryka w ramach prac nad instalacją jest również spisanie protokołu pomiaru elektrycznego. Tego typu dokument powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej oraz sprawności wszelkich elementów dodatkowych instalacji, a dodatkowo – tabelę wyników pomiarowych i skan kwalifikacji elektryka.

Usługi elektryka – jakie są ceny?

Na cenę montażu całej instalacji elektrycznej i poszczególnych prac wpływa bardzo dużo czynników, np.:

 • liczba punktów do podłączenia;
 • jakość materiałów;
 • metraż mieszkania;
 • konieczność demontażu starej instalacji;
 • rodzaje kabli i ich przekroje.
W celu dokładnego oszacowania kosztów należy wezwać elektryka lub sprawdzić cennik usług elektrycznych.

Przykładowy kosztorys instalacji elektrycznej w domu

Elektryk powinien wycenić oddzielnie: robociznę i materiały. Na jakie koszty wykonania instalacji elektrycznej należy być przygotowanym?

 • cena za montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) to ok. 3 000 zł;
 • instalacja elektryczna półautomatyczna w mieszkaniu 50 m kw. – ok. 6 000 zł (w zależności od użytych komponentów i stopnia skomplikowania);
 • koszty instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) – to ok. 15-20 tys. zł;
 • instalacja elektryczna smart (inteligentna) w domu jednorodzinnym to wydatek nawet ok. 50-70 tys. zł.

Uziemienie domu i inne prace elektryka

Każdy dobry elektryk wie, że zastosowanie uziomu w domu to bardzo ważny etap instalacji elektrycznej – im wcześniej się wykona uziemienie instalacji, tym będzie łatwiejsze w implementacji (najłatwiej jest zaplanować uziemienie na etapie budowy domu).

Istnieje kilka rodzajów uziemień (np. uziomy elektryczne sztuczne i fundamentowe) – elektryk w każdym przypadku dobiera najlepsze możliwe rozwiązanie.

Szukaj Elektryków blisko Ciebie

 • {{item.city}}

Elektrycy w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco