elektryk wierci otwór w ścianie pod puszkę elektryczną - w 2021

Instalacja elektryczna w mieszkaniu – 9 najważniejszych porad

Instalacja elektryczna w mieszkaniu – 9 najważniejszych porad

Przemyślana elektryka w mieszkaniu sprawi, że nie będzie konieczna wymiana czy modernizacja instalacji elektrycznej w ciągu najbliższych lat od odbioru mieszkania. Najważniejsze jest dopasowanie instalacji do potrzeb – dobór odpowiednich rodzajów gniazdek i łączników, rozmieszczenie oświetlenia i takie szczegóły, jak osłony i zabezpieczenia torów prądowych. To jednak nie wszystko – od projektu instalacji elektrycznej do jej odbioru jest daleka droga. Jak zadbać o instalację elektryczną? Jak powinna wyglądać instalacja oświetleniowa w mieszkaniu?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 7min

Niezależnie od tego, czy zadaniem jest odbiór nowego mieszkania czy wymiana starej instalacji lub modernizacja instalacji elektrycznej w bloku, należy zadbać zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo.

Elektryka wykonana niewłaściwie to duże zagrożenie dla nas i naszych bliskich – błędy w instalacji elektrycznej mogą skutkować pożarem, kosztownymi usterkami lub groźnym porażeniem prądowym.

Na co zwrócić uwagę w przypadku instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Jak podłączyć instalację elektryczną w mieszkaniu?

Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu powinien przebiegać etapami:

 1. Zatrudnij do elektryki fachowca (jedynym słusznym wyborem jest elektryk z uprawnieniami – niezbędne są uprawnienia SEP).
 2. Zacznij od przeglądu schematu instalacji elektrycznej (projekt elektryki warto modyfikować jak najwcześniej).
 3. Ustal z elektrykiem i ekipą budowlaną rozplanowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
 4. Uwzględnij wszystkie niezbędne rodzaje gniazdek i punktów oświetleniowych oraz ich położenie.
 5. Do niezbędnej liczby gniazdek dodaj kilka dodatkowych punktów.
 6. Po modyfikacjach przeprowadź z elektrykiem fachowy odbiór instalacji elektrycznej.
 7. Odbierz sporządzony zgodnie z zasadami przegląd instalacji elektrycznej (pamiętaj, że do sporządzenia protokołu niezbędne są uprawnienia SEP).

2. Dobry elektryk i indywidualna wycena

Gdzie szukać sprawdzonego i dobrego elektryka? Najłatwiej jest skorzystać z przygotowanej przez nas listy elektryków w Twojej lokalizacji. Listę znajdziesz poniżej.

Dobrego elektryka poznasz po tym, że usługi będzie wyceniał indywidualnie – ceny przeglądów elektrycznych, prac modernizacyjnych, napraw i wymian elektryki zależą w dużej mierze od rodzaju instalacji. Na cenę wpływa również liczba elementów elektrycznych w mieszkaniu.

Dobry elektryk powinien posiadać:

 • uprawnienia SEP (tzw. uprawnienia sepowskie) – z klasyfikacją niezbędną do wykonania danego zadania;
 • doświadczenie w pomiarach i montażu instalacji elektrycznej w mieszkaniach – najlepiej poparte pozytywnymi opiniami;
 • profesjonalny sprzęt (mierniki instalacji elektrycznej);
 • certyfikaty kalibracji urządzeń pomiarowych.
Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 665 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

3. Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Projekt instalacji elektrycznej w mieszkaniu powstaje jako rysunek techniczny elektryczny.

W dokumentach budowlanych mieszkania powinien więc być dołączony dokument w formie graficznej – stworzony za pomocą uniwersalnych symboli i oznaczeń graficznych. W schemacie elektryki mieszkania znajdziesz takie elementy, jak:

 • rozmieszczenie punktów oświetleniowych,
 • rozmieszczenie łączników świateł,
 • gniazda antenowe,
 • przyciski łączeniowe,
 • łączniki schodowe i krzyżowe,
 • przebieg kabli,
 • umiejscowienie rozdzielni.

Z elektrykiem przeanalizuj poprawność schematu z elektryką w mieszkaniu. Po wprowadzeniu modyfikacji – wykonaj aktualizację schematu instalacji, tak aby w przyszłości bez problemu wykonać modernizację elektryki (nie narażając się np. na przewiercenie kabli w ścianie).

4. Liczba gniazdek w mieszkaniu, rozmieszczenie gniazd

gniazdka elektryczne nad blatem w kuchni pozwalają na wygodne korzystanie z różnych sprzętów

Gniazdka elektryczne to jeden z ważniejszych elementów użytkowych elektryki w mieszkaniu. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu – przemyśl układ gniazdek, przechodząc punkt po punkcie po całym mieszkaniu.

Koniecznie uwzględnij na tym etapie plan rozmieszczenia mebli i wstępny pomysł na rozmieszczenie sprzętów elektrycznych w mieszkaniu. Warto obliczyć niezbędną liczbę gniazdek w danym pomieszczeniu (lub sektorze większego pomieszczenia) – i dodać do projektu kilka dodatkowych gniazd, tak aby bez problemu można było zrobić przemeblowanie. Pamiętaj, że z roku na rok otaczamy się coraz większą ilością elektroniki.

Rozmieszczenie gniazdek warto skonsultować dodatkowo z elektrykiem. Przykładowo: jeśli planujesz kuchenkę lub zmywarkę w danym miejscu, to błędem może się okazać gniazdko rozmieszczone tuż za sprzętem. Lepszą opcją będzie rozmieszczenie gniazda obok – wówczas nawet duża wtyczka nie będzie przeszkadzać w dostawieniu sprzętu do ściany na pożądaną odległość.

5. Rodzaj gniazd i dodatkowe gniazdka w mieszkaniu

Rodzaje gniazdek (podwójne, pojedyncze, z odpowiednimi zabezpieczeniami) – warto dobrać w zależności od potrzeb danego punktu (np. przyłącze kablowe do kuchenek, gniazdka pod indukcje, gniazdka z klapkami – w pomieszczeniach narażonych na wilgoć).

Praktyczne porady dotyczące rodzaju gniazdek w kuchni, salonie, przedpokoju i łazience:

 • instalacja elektryczna w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność;
 • w kuchni pamiętaj o różnych rodzajach gniazdek (np. gniazdka do piekarnika, gniazdka do indukcji, do czajnika elektrycznego - itd.);
 • elektryka w kuchni powinna też uwzględniać gniazdka rozmieszczone na różnych wysokościach (np. do oświetlenia nad blatem; do mikrofalówki; do płyty indukcyjnej – itd.);
 • instalacja elektryczna w łazience powinna być stworzona zgodnie z PN-IEC 60364-7-701:1999 (wyróżnia się cztery strefy bezpieczeństwa);
 • pod lustrem w łazience warto uwzględnić w projekcie kilka dodatkowych gniazdek (np. na szczoteczkę elektryczną, golarkę, suszarkę, odświeżacz);
 • w przedpokoju warto uwzględnić dodatkowe gniazda (zawsze mogą się przydać, a można je ukryć za pomocą zaślepki na gniazdka);
 • w salonie warto zaplanować więcej gniazd tam, gdzie będzie stał sprzęt audio, komputer, telewizor;
 • na etapie projektowania warto myśleć o funkcjonalnych rodzajach gniazdek (np. gniazdko z ładowaniem USB 2.0, USB 3.0, gniazdo do ładowania indukcyjnego).

6. Zabezpieczenia gniazdek w mieszkaniu

Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej – szczególnie, gdy w mieszkaniu będą przebywać dzieci lub zwierzęta domowe.

Proste zaślepki kosztują kilka złotych, ale do instalacji elektrycznej w mieszkaniu można wybrać gniazdka z fabrycznymi zaślepkami na kluczyk lub ze specjalną przesłoną, która uchyli się tylko pod wpływem dwóch bolców wtyczki.

7. Liczba punktów oświetleniowych

Temat oświetlenia zdecydowanie warto omówić z elektrykiem. Rozmieszczenie świateł funkcjonalnych w mieszkaniu – szczególnie w kuchni i salonie – jest kluczowe dla komfortu.

W kuchni (aneksie lub jadalni) warto zaplanować dodatkowe punkty oświetleniowe: nad blatem oraz nad stołem. W takim przypadku powinno się zastosować oddzielne przyciski w łącznikach – dla poszczególnych źródeł światła.

W długich pokojach, przedpokojach, korytarzach i schodach – warto pomyśleć o zastosowaniu łączników schodowych i łączników krzyżowych, tak aby poza odpowiednią liczbą źródeł światła, mieć opcję sterowania tym samym oświetleniem z różnych miejsc.

8. Obwody elektryczne w mieszkaniu

Ile obwodów zasilających powinna mieć instalacja elektryczna w mieszkaniu? Określenie liczby obwodów to zadanie dla elektryka - nie ma jednej zasady, instalacja elektryczna powinna opierać się na takiej liczbie obwodów, aby uniknąć ich przeciążenia.

Warto pomyśleć o dodatkowych obwodach dla takich urządzeń w mieszkaniu, jak rolety elektryczne, dzwonek przy drzwiach, wentylacja, dodatkowe ogrzewanie, klimatyzacja. Dodatkowych obwodów wymagają też urządzenia o większym poborze mocy (pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik).

9. Odbiór instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Przegląd elektryki w mieszkaniu (poprawności montażu, działania i zgodności z założeniami wszelkich wykonanych modernizacji) należy wykonać w asyście elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Nie spiesz się – od poprawnego odbioru i pomiarów zależy bezpieczeństwo instalacji.

Elektryk powinien wykonać wszelkie podstawowe pomiary (pomiar rezystancji izolacji; weryfikacja odporności na zwarcia i przeciążenia sieci; sprawdzenie poprawności i skuteczności ochrony przeciwporażeniowej; pomiar wyłączników różnicowoprądowych; weryfikacja napięć w obwodach; sprawdzenie rozdzielnicy).

Na koniec należy spisać protokół odbioru instalacji elektrycznej w mieszkaniu (protokół powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej, pieczątkę firmy wykonującej pomiar i podpis elektryka – wraz z kopią uprawnień do wykonywania pomiarów tego typu).

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco