Instalacja elektryczna w mieszkaniu – 9 najważniejszych porad

Przemyślana elektryka w mieszkaniu sprawi, że nie będzie konieczna wymiana czy modernizacja instalacji elektrycznej w ciągu najbliższych lat od odbioru mieszkania. Najważniejsze jest dopasowanie instalacji do potrzeb – dobór odpowiednich rodzajów gniazdek i łączników, rozmieszczenie oświetlenia i takie szczegóły, jak osłony i zabezpieczenia torów prądowych. To jednak nie wszystko – od projektu instalacji elektrycznej do jej odbioru jest daleka droga. Jak zadbać o instalację elektryczną? Jak powinna wyglądać instalacja oświetleniowa w mieszkaniu?

Niezależnie od tego, czy zadaniem jest odbiór nowego mieszkania czy wymiana starej instalacji lub modernizacja instalacji elektrycznej w bloku, należy zadbać zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo.

Elektryka wykonana niewłaściwie to duże zagrożenie dla nas i naszych bliskich – błędy w instalacji elektrycznej mogą skutkować pożarem, kosztownymi usterkami lub groźnym porażeniem prądowym.

Na co zwrócić uwagę w przypadku instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

1. Instalacja elektryczna w mieszkaniu – krok po kroku

Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu powinien przebiegać etapami:

 1. Zatrudnij do elektryki fachowca (jedynym słusznym wyborem jest elektryk z uprawnieniami – niezbędne są uprawnienia SEP).
 2. Zacznij od przeglądu schematu instalacji elektrycznej (projekt elektryki warto modyfikować jak najwcześniej).
 3. Ustal z elektrykiem i ekipą budowlaną rozplanowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
 4. Uwzględnij wszystkie niezbędne rodzaje gniazdek i punktów oświetleniowych oraz ich położenie.
 5. Do niezbędnej liczby gniazdek dodaj kilka dodatkowych punktów.
 6. Po modyfikacjach przeprowadź z elektrykiem fachowy odbiór instalacji elektrycznej.
 7. Odbierz sporządzony zgodnie z zasadami przegląd instalacji elektrycznej (pamiętaj, że do sporządzenia protokołu niezbędne są uprawnienia SEP).

2. Dobry elektryk i indywidualna wycena

Gdzie szukać sprawdzonego i dobrego elektryka? Najłatwiej jest skorzystać z przygotowanej przez nas listy elektryków w Twojej lokalizacji. Listę znajdziesz poniżej.

Dobrego elektryka poznasz po tym, że usługi będzie wyceniał indywidualnie – ceny przeglądów elektrycznych, prac modernizacyjnych, napraw i wymian elektryki zależą w dużej mierze od rodzaju instalacji. Na cenę wpływa również liczba elementów elektrycznych w mieszkaniu.

Warto sprawdzić:

Dobry elektryk powinien posiadać:

 • uprawnienia SEP (tzw. uprawnienia sepowskie) – z klasyfikacją niezbędną do wykonania danego zadania;
 • doświadczenie w pomiarach i montażu instalacji elektrycznej w mieszkaniach – najlepiej poparte pozytywnymi opiniami;
 • profesjonalny sprzęt (mierniki instalacji elektrycznej);
 • certyfikaty kalibracji urządzeń pomiarowych.
Gdzie szukać elektryka?
Poniżej przedstawiamy ranking 43 949 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

3. Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Projekt instalacji elektrycznej w mieszkaniu powstaje jako rysunek techniczny elektryczny.

W dokumentach budowlanych mieszkania powinien więc być dołączony dokument w formie graficznej – stworzony za pomocą uniwersalnych symboli i oznaczeń graficznych. W schemacie elektryki mieszkania znajdziesz takie elementy, jak:

 • rozmieszczenie punktów oświetleniowych,
 • rozmieszczenie łączników świateł,
 • gniazda antenowe,
 • przyciski łączeniowe,
 • łączniki schodowe i krzyżowe,
 • przebieg kabli,
 • umiejscowienie rozdzielni.

Z elektrykiem przeanalizuj poprawność schematu z elektryką w mieszkaniu. Po wprowadzeniu modyfikacji – wykonaj aktualizację schematu instalacji, tak aby w przyszłości bez problemu wykonać modernizację elektryki (nie narażając się np. na przewiercenie kabli w ścianie).

4. Liczba gniazdek w mieszkaniu, rozmieszczenie gniazd

gniazdka elektryczne nad blatem w kuchni pozwalają na wygodne korzystanie z różnych sprzętów

Gniazdka elektryczne to jeden z ważniejszych elementów użytkowych elektryki w mieszkaniu. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu – przemyśl układ gniazdek, przechodząc punkt po punkcie po całym mieszkaniu.

Koniecznie uwzględnij na tym etapie plan rozmieszczenia mebli i wstępny pomysł na rozmieszczenie sprzętów elektrycznych w mieszkaniu. Warto obliczyć niezbędną liczbę gniazdek w danym pomieszczeniu (lub sektorze większego pomieszczenia) – i dodać do projektu kilka dodatkowych gniazd, tak aby bez problemu można było zrobić przemeblowanie. Pamiętaj, że z roku na rok otaczamy się coraz większą ilością elektroniki.

Rozmieszczenie gniazdek warto skonsultować dodatkowo z elektrykiem. Przykładowo: jeśli planujesz kuchenkę lub zmywarkę w danym miejscu, to błędem może się okazać gniazdko rozmieszczone tuż za sprzętem. Lepszą opcją będzie rozmieszczenie gniazda obok – wówczas nawet duża wtyczka nie będzie przeszkadzać w dostawieniu sprzętu do ściany na pożądaną odległość (więcej dowiesz się z poradnika: Instalacja elektryczna w kuchni – jak i gdzie podłączyć gniazdka i urządzenia AGD?).

5. Rodzaj gniazd i dodatkowe gniazdka w mieszkaniu

Rodzaje gniazdek (podwójne, pojedyncze, z odpowiednimi zabezpieczeniami) – warto dobrać w zależności od potrzeb danego punktu (np. przyłącze kablowe do kuchenek, gniazdka pod indukcje, gniazdka z klapkami – w pomieszczeniach narażonych na wilgoć).

Praktyczne porady dotyczące rodzaju gniazdek w kuchni, salonie, przedpokoju i łazience:

 • instalacja elektryczna w kuchni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność;
 • w kuchni pamiętaj o różnych rodzajach gniazdek (np. gniazdka do piekarnika, gniazdka do indukcji, do czajnika elektrycznego - itd.);
 • elektryka w kuchni powinna też uwzględniać gniazdka rozmieszczone na różnych wysokościach (np. do oświetlenia nad blatem; do mikrofalówki; do płyty indukcyjnej – itd.);
 • instalacja elektryczna w łazience powinna być stworzona zgodnie z PN-IEC 60364-7-701:1999 (wyróżnia się cztery strefy bezpieczeństwa);
 • pod lustrem w łazience warto uwzględnić w projekcie kilka dodatkowych gniazdek (np. na szczoteczkę elektryczną, golarkę, suszarkę, odświeżacz);
 • w przedpokoju warto uwzględnić dodatkowe gniazda (zawsze mogą się przydać, a można je ukryć za pomocą zaślepki na gniazdka);
 • w salonie warto zaplanować więcej gniazd tam, gdzie będzie stał sprzęt audio, komputer, telewizor;
 • na etapie projektowania warto myśleć o funkcjonalnych rodzajach gniazdek (np. gniazdko z ładowaniem USB 2.0, USB 3.0, gniazdo do ładowania indukcyjnego).

6. Zabezpieczenia gniazdek w mieszkaniu

Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej – szczególnie, gdy w mieszkaniu będą przebywać dzieci lub zwierzęta domowe.

Proste zaślepki kosztują kilka złotych, ale do instalacji elektrycznej w mieszkaniu można wybrać gniazdka z fabrycznymi zaślepkami na kluczyk lub ze specjalną przesłoną, która uchyli się tylko pod wpływem dwóch bolców wtyczki.

7. Liczba punktów oświetleniowych

Temat oświetlenia zdecydowanie warto omówić z elektrykiem. Rozmieszczenie świateł funkcjonalnych w mieszkaniu – szczególnie w kuchni i salonie – jest kluczowe dla komfortu.

W kuchni (aneksie lub jadalni) warto zaplanować dodatkowe punkty oświetleniowe: nad blatem oraz nad stołem. W takim przypadku powinno się zastosować oddzielne przyciski w łącznikach – dla poszczególnych źródeł światła.

W długich pokojach, przedpokojach, korytarzach i schodach – warto pomyśleć o zastosowaniu łączników schodowych i łączników krzyżowych, tak aby poza odpowiednią liczbą źródeł światła, mieć opcję sterowania tym samym oświetleniem z różnych miejsc.

8. Obwody elektryczne w mieszkaniu

Ile obwodów zasilających powinna mieć instalacja elektryczna w mieszkaniu? Określenie liczby obwodów to zadanie dla elektryka - nie ma jednej zasady, instalacja elektryczna powinna opierać się na takiej liczbie obwodów, aby uniknąć ich przeciążenia.

Warto pomyśleć o dodatkowych obwodach dla takich urządzeń w mieszkaniu, jak rolety elektryczne, dzwonek przy drzwiach, wentylacja, dodatkowe ogrzewanie, klimatyzacja. Dodatkowych obwodów wymagają też urządzenia o większym poborze mocy (pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik).

9. Odbiór instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Przegląd elektryki w mieszkaniu (poprawności montażu, działania i zgodności z założeniami wszelkich wykonanych modernizacji) należy wykonać w asyście elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Nie spiesz się – od poprawnego odbioru i pomiarów zależy bezpieczeństwo instalacji.

Elektryk powinien wykonać wszelkie podstawowe pomiary (pomiar rezystancji izolacji; weryfikacja odporności na zwarcia i przeciążenia sieci; sprawdzenie poprawności i skuteczności ochrony przeciwporażeniowej; pomiar wyłączników różnicowoprądowych; weryfikacja napięć w obwodach; sprawdzenie rozdzielnicy).

Na koniec należy spisać protokół odbioru instalacji elektrycznej w mieszkaniu (protokół powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej, pieczątkę firmy wykonującej pomiar i podpis elektryka – wraz z kopią uprawnień do wykonywania pomiarów tego typu).

Więcej poradników o elektryce

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty