Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i światło w garażu?
Podłączenie instalacji elektrycznej w garażu lub przydomowym warsztacie warto wykonywać w oparciu o projekt – najlepiej po konsultacji z dobrym elektrykiem. Nawet prosta instalacja elektryczna powinna spełniać normy bezpieczeństwa. W garażu blaszanym lub budynku gospodarczym przydadzą się funkcyjne punkty świetlne, gniazdka elektryczne – do podłączenia różnego rodzaju urządzeń, a w niektórych przypadkach dodatkowo instalacja elektryczna powinna uwzględniać opcję ładowania auta elektrycznego (elektryczna stacja naścienna do ładowania wymaga nieco bardziej zaawansowanego montażu). Jak rozprowadzić instalację elektryczną w garażu? Gdzie szukać sprawdzonego elektryka, który specjalizuje się w elektryce stosowanej w garażach?
Z poradnika dowiesz się
Instalacje elektryczne w garażu często nie spełniają podstawowych potrzeb lub polegają na podłączaniu urządzeń za pomocą przedłużacza prowadzonego z domowej instalacji elektrycznej. To duży błąd.
Po pierwsze: nieprawidłowy montaż instalacji elektrycznej w garażu grozi pożarem lub groźnym porażeniem (szczególnie instalacja w garażu blaszanym). Po drugie: praca w nieoświetlonym pomieszczeniu lub garażu bez gniazdek elektrycznych jest mocno utrudniona. Jak temu zaradzić?
Elektryka w garażu – jak podłączyć prąd i oświetlenie?

Najważniejszy jest projekt instalacji elektrycznej, który warto wypracować wspólnie z elektrykiem. Warto pamiętać o kilku zasadach:
- Po pierwsze: gniazda elektryczne w garażu rozmieść w całym obwodzie lub (minimum) na przeciwległych ścianach garażu. Dzięki temu z każdego miejsca będzie dostęp do źródła prądu.
- Po drugie: zanim ustalisz lokalizację gniazdek i przyłączy w garażu – oceń, gdzie będą najbardziej potrzebne. Gniazdo elektryczne w garażu powinno być umieszczone przede wszystkim w okolicy blatu roboczego, w pobliżu wieszaka na sprzęt elektryczny lub np. pod ścianką z narzędziami i w okolicy miejsca, w którym magazynowane są sprzęty typu kosiarka czy odkurzacz.
- Po trzecie: gniazdka umieść na różnych wysokościach. Warto rozmieścić kilka gniazdek na wysokości ok. 100 cm (tak aby pod gniazdkami pozostawała przestrzeń na szafki lub wszelkie sprzęty magazynowane w garażu; jedno podwójne gniazdko warto umieścić na niższej wysokości (może się przydać na sprzęty z krótkim kablem – np. do ładowania elektrycznego longboardu lub elektrycznej deskorolki).
- Po czwarte: nad blatem roboczym rozmieść kilka podwójnych gniazdek (w planie warto mieć więcej gniazdek niż minimum zapotrzebowania w momencie projektowania instalacji).
- Po piąte: uwzględnij zasilanie bramy wjazdowej (w zależności od typu instalacji – rekomendowane są różne rodzaje montażu, np. silnik bramy w centralnej części garażu może wymagać dodatkowego gniazdka w suficie).
- Po szóste: pamiętaj o oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym w garażu. Oświetlenie w garażu (w zależności od metrażu i zapotrzebowania) powinno uwzględniać jedno główne źródło światła i kilka dodatkowych – funkcyjnych opraw oświetleniowych. Alternatywnym rozwiązaniem może być bezprzewodowe oświetlenie LED.
Na etapie projektowania warto uwzględnić nawet bardziej odległe plany związane z instalacją elektryczną, takie jak:
- czujniki ruchu i alarmy,
- elektryczne podgrzewanie podjazdu,
- dodatkowe oświetlenie zewnętrzne garażu.
Jak położyć instalację elektryczną w garażu?
Przewody w garażu powinny być położone w specjalnych rurach elektroinstalacyjnych (z twardego PCV).
Osobne obwody należy tworzyć z przewodów prowadzonych w osobnych rurach – i osobnych puszkach. W garażu warto zastosować osobne obwody siłowe (na urządzenia wymagające dużej mocy), obwody zwykłych gniazd elektrycznych (230V) oraz obwody do oświetlenia.
Usterka jednego z obwodów (np. siłowego) nie odetnie wówczas zasilania w pozostałych gniazdach – pozostawiając też opcję włączenia oświetlenia i wykonania niezbędnych napraw. W garażach warto stosować minimum gniazda IP44 (tzw. bryzgoszczelne), a najlepiej hermetyczne IP65 (koniecznie z dodatkowym zabezpieczeniem i klapką ochronną).
Poniżej przedstawiamy ranking 48 665 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jak oceniasz ten poradnik?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Dziękujemy za Twoją opinię!