elektryk rozprowadza instalację elektryczną w garażu -  w 2021

Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i światło w garażu?

Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i światło w garażu?

Podłączenie instalacji elektrycznej w garażu lub przydomowym warsztacie warto wykonywać w oparciu o projekt – najlepiej po konsultacji z dobrym elektrykiem. Nawet prosta instalacja elektryczna powinna spełniać normy bezpieczeństwa. W garażu blaszanym lub budynku gospodarczym przydadzą się funkcyjne punkty świetlne, gniazdka elektryczne – do podłączenia różnego rodzaju urządzeń, a w niektórych przypadkach dodatkowo instalacja elektryczna powinna uwzględniać opcję ładowania auta elektrycznego (elektryczna stacja naścienna do ładowania wymaga nieco bardziej zaawansowanego montażu). Jak rozprowadzić instalację elektryczną w garażu? Gdzie szukać sprawdzonego elektryka, który specjalizuje się w elektryce stosowanej w garażach?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 48665 Elektryków blisko Ciebie

Instalacje elektryczne w garażu często nie spełniają podstawowych potrzeb lub polegają na podłączaniu urządzeń za pomocą przedłużacza prowadzonego z domowej instalacji elektrycznej. To duży błąd.

Po pierwsze: nieprawidłowy montaż instalacji elektrycznej w garażu grozi pożarem lub groźnym porażeniem (szczególnie instalacja w garażu blaszanym). Po drugie: praca w nieoświetlonym pomieszczeniu lub garażu bez gniazdek elektrycznych jest mocno utrudniona. Jak temu zaradzić?

Elektryka w garażu – jak podłączyć prąd i oświetlenie?

projekt instalacji elektrycznej wskazuje rozmieszczenie gniazd elektrycznych i pozwala oszacować koszt inwestycji

Najważniejszy jest projekt instalacji elektrycznej, który warto wypracować wspólnie z elektrykiem. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Po pierwsze: gniazda elektryczne w garażu rozmieść w całym obwodzie lub (minimum) na przeciwległych ścianach garażu. Dzięki temu z każdego miejsca będzie dostęp do źródła prądu.
  • Po drugie: zanim ustalisz lokalizację gniazdek i przyłączy w garażu – oceń, gdzie będą najbardziej potrzebne. Gniazdo elektryczne w garażu powinno być umieszczone przede wszystkim w okolicy blatu roboczego, w pobliżu wieszaka na sprzęt elektryczny lub np. pod ścianką z narzędziami i w okolicy miejsca, w którym magazynowane są sprzęty typu kosiarka czy odkurzacz.
  • Po trzecie: gniazdka umieść na różnych wysokościach. Warto rozmieścić kilka gniazdek na wysokości ok. 100 cm (tak aby pod gniazdkami pozostawała przestrzeń na szafki lub wszelkie sprzęty magazynowane w garażu; jedno podwójne gniazdko warto umieścić na niższej wysokości (może się przydać na sprzęty z krótkim kablem – np. do ładowania elektrycznego longboardu lub elektrycznej deskorolki).
  • Po czwarte: nad blatem roboczym rozmieść kilka podwójnych gniazdek (w planie warto mieć więcej gniazdek niż minimum zapotrzebowania w momencie projektowania instalacji).
  • Po piąte: uwzględnij zasilanie bramy wjazdowej (w zależności od typu instalacji – rekomendowane są różne rodzaje montażu, np. silnik bramy w centralnej części garażu może wymagać dodatkowego gniazdka w suficie).
  • Po szóste: pamiętaj o oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym w garażu. Oświetlenie w garażu (w zależności od metrażu i zapotrzebowania) powinno uwzględniać jedno główne źródło światła i kilka dodatkowych – funkcyjnych opraw oświetleniowych. Alternatywnym rozwiązaniem może być bezprzewodowe oświetlenie LED.

Na etapie projektowania warto uwzględnić nawet bardziej odległe plany związane z instalacją elektryczną, takie jak:

  • czujniki ruchu i alarmy,
  • elektryczne podgrzewanie podjazdu,
  • dodatkowe oświetlenie zewnętrzne garażu.

Jak położyć instalację elektryczną w garażu?

Przewody w garażu powinny być położone w specjalnych rurach elektroinstalacyjnych (z twardego PCV).

Osobne obwody należy tworzyć z przewodów prowadzonych w osobnych rurach – i osobnych puszkach. W garażu warto zastosować osobne obwody siłowe (na urządzenia wymagające dużej mocy), obwody zwykłych gniazd elektrycznych (230V) oraz obwody do oświetlenia.

Usterka jednego z obwodów (np. siłowego) nie odetnie wówczas zasilania w pozostałych gniazdach – pozostawiając też opcję włączenia oświetlenia i wykonania niezbędnych napraw. W garażach warto stosować minimum gniazda IP44 (tzw. bryzgoszczelne), a najlepiej hermetyczne IP65 (koniecznie z dodatkowym zabezpieczeniem i klapką ochronną).

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 665 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco