Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
bezpuszkowa instalacja elektryczna w nowym domu

Instalacja elektryczna bezpuszkowa – jak wykonać instalację bez puszek?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa – jak wykonać instalację bez puszek?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa jest nowym typem instalacji elektrycznej, jaką można zastosować w domu czy w mieszkaniu. W przeciwieństwie do instalacji puszkowej, polega na poprowadzeniu kabla ze skrzynki z bezpiecznikami bezpośrednio do kolejnych punktów instalacji. Sprawdź, jakie ma wady i zalety. Kiedy warto ją zastosować?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 13 lipca 2022 13.07.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56623 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Instalacja bezpuszkowa to nowszy typ instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu. Dawniej stosowało się połączenia elektryczne w puszkach – puszkowa instalacja elektryczna, która nadal znajduje swoje zastosowanie w praktyce, polega na zastosowaniu puszek rozgałęziających w poziomej linii. Dopiero z puszek rozgałęziających rozprowadzane są przewody do włączników (łączników) i gniazdek elektrycznych.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa polega na poprowadzeniu kabla ze skrzynki z bezpiecznikami bezpośrednio do kolejnych punktów instalacji elektrycznej. Jakie są wady i zalety instalacji elektrycznej bezpuszkowej? Na czym polega łączenie przewodów w puszkach? Gdzie szukać dobrego elektryka, który sprawdzi lub wymieni starą instalację puszkową?

Instalacja elektryczna w puszkach – co warto wiedzieć o tej technologii?

  1. Po pierwsze: że jest przestarzała. Instalacja elektryczna z wykorzystaniem tzw. puszek rozdzielczych nie jest stosowana w nowoczesnym budownictwie. Tego typu rozwiązanie stosowane było w starszym budownictwie.
  2. Montaż klasycznej instalacji puszkowej jest bardziej problematyczny niż instalacja elektryczna bezpuszkowa – w modelu z puszkami rozdzielczymi należy w ścianie poprowadzić przewody instalacyjne w poziomej linii. Następnie za pomocą przewodów łączy się puszki instalacyjne rozgałęziające – z puszek prostopadle prowadzone są kolejne przewody (łączników świateł i gniazdek elektrycznych).
  3. Instalacja z puszkami natynkowymi rozgałęziającymi jest również bardziej problematyczna w przypadku usterki – najczęściej wymaga weryfikacji i sprawdzenia poprawności połączeń w kilku puszkach rozmieszczonych w mieszkaniu lub domu.
  4. Przegląd instalacji puszkowej polega na otwieraniu wszystkich puszek – elektryk sprawdza w ten sposób, czy instalacja w środku jest poprawna; problem w tym, że puszki często malowane są w kolorze pomieszczenia – ich częste otwieranie prowadzi do odprysków farby z plastikowych elementów.
  5. Usterka w puszce elektrycznej w tego typu instalacji często prowadzi do odcięcia zarówno punktów oświetleniowych danego pomieszczenia, jak i gniazdek elektrycznych. Naprawa jest więc znacznie bardziej problematyczna i wymaga najczęściej doprowadzenia zewnętrznych źródeł świata.
  6. Estetyka – widoczne puszki elektryczne szpecą pomieszczenia. Nie są one umieszczane w ścianach, jak w przypadku bezpuszkowej instalacji elektrycznej, dlatego trzeba liczyć się z tym, że na ścianie pod sufitem będą nieatrakcyjne dekielki zakrywające puszki rozgałęziające.
Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 623 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Instalacja bezpuszkowa – co zyskujesz w porównaniu do instalacji puszkowej?

projekt instalacji elektrycznej wskazuje rozmieszczenie gniazd elektrycznych i pozwala oszacować koszt inwestycji

Wolisz instalację, której nie widać, a która będzie tak samo skuteczna w zasilaniu twojego domu w prąd elektryczny? Wybierz instalację elektryczną bezpuszkową i dokonaj wymiany instalacji elektrycznej.

Najważniejsza informacja jest taka, że instalacje elektryczne bezpuszkowe nie polegają na rezygnacji z wszelkich puszek montażowych, rezygnuje się tylko z puszek rozdzielczych (a więc elektryka tego typu uwzględnia wszelkiego rodzaju puszki instalacyjne – takie jak puszki od gniazdek elektrycznych czy łączników). Zobacz, co możesz zyskać, jeśli podejmiesz taką decyzję.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa z perspektywy inwestora

Z perspektywy inwestora najważniejsze atuty bezpuszkowej instalacji elektrycznej to:

  • w tym modelu przewody prowadzone są podtynkowo – bezpośrednio ze skrzynki z bezpiecznikami do najbliższego punktu elektrycznego, a później kolejno do następnych punktów (zamiast puszek łączeniowych na ścianie);
  • instalacja bezpuszkowa to również mniej kabli w ścianach – z gniazdek kable prowadzone są pionowo w dół, z łączników świateł – pionowo w górę; instalacja nie wymaga dodatkowego prowadzenia w poziomie przewodów do puszek rozdzielczych; ryzyko przewiercenia kabli (np. w czasie remontu lub nawet wkręcania uchwytów czy kołków montażowych) jest bardzo niskie;

Wadą instalacji bezpuszkowej jest większy wysiłek na etapie projektowania instalacji elektrycznej w domu i jej wykonania – jeśli jednak w kontekście instalacji elektrycznej myślimy przyszłościowo (np. nie wykluczając w przyszłości inteligentnego zarządzania energią elektryczną w domu), to konieczny jest montaż bezpuszkowy.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa z perspektywy elektryka

Elektrycy wcale nie muszą mieć utrudnionego zadania przy naprawie usterek bezpuszkowej instalacji elektrycznej. Jej zalety z perspektywy elektryka to:

  • instalacja bezpuszkowa gwarantuje łatwy dostęp do każdej instalacji – za pomocą skrzynki z bezpiecznikami można bez problemu wyłączyć poszczególne obwody (w skrzynce warto zaznaczyć wszystkie obwody, tak aby w razie usterki bez problemu odłączyć napięcie z konkretnych obwodów – odpowiedzialnych za prąd w łącznikach lub gniazdkach elektrycznych);
  • szybsze zlokalizowanie usterki i wszelkie naprawy – w tego typu instalacji elektrycznej nie trzeba sprawdzać wszystkich puszek.

Jak wykonać bezpuszkową instalację elektryczną?

Najważniejsza zasada: cała instalacja bezpuszkowa musi być trójprzewodowa (zasada ta dotyczy wszystkich planowanych obwodów instalacji elektrycznej).

Prowadzenie instalacji bezpuszkowej polega na rozplanowaniu przewodów w ścianie tak, aby przebiegały tylko tam, gdzie jest to konieczne. Pozostałe zasady:

  1. Przewody od przełączników oświetleniowych w instalacji bezpuszkowej powinny być ułożone ku górze – pionowo, a następnie prowadzone w suficie.
  2. Przewody prowadzące do gniazdek w instalacji bezpuszkowej powinny być skierowane ku dołowi (pionowo), a następnie prowadzone w posadzce.
  3. Wszelkie przewody kierujące prąd z rozdzielnicy z bezpiecznikami powinny być prowadzone w liniach prostych (bez skosów).
  4. Połączenia elektryczne w instalacji bez puszek rozdzielczych wykonywane są bezpośrednio w puszkach podtynkowych gniazd lub łączników świateł.
  5. Przewody zasilające powinny być prowadzone z rozdzielni z bezpiecznikami do najbliższych punktów (gniazdek lub łączników), a z punktów dalej – aż do końca instalacji.
  6. Wszelkie załamania linii przewodów powinny być prowadzone w kącie prostym.
  7. Przewody prowadzone w posadzce należy zabezpieczyć za pomocą peszli.
  8. Instalacja oświetleniowa powinna być wykonana z wykorzystaniem kabli o przekroju 1,5 mm.
  9. Instalacja gniazd wtyczkowych w instalacji bezpuszkowej powinna być wykonana z użyciem kabli 2,5 mm.
  10. Dobry elektryk wie również, że w instalacji elektrycznej bezpuszkowej należy zastosować kilka osobnych obwodów.
Czytaj też:
Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 13 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco