Pompa ciepła. Zwrot inwestycji
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DARIUSZ SZAFRANEK nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DARIUSZ SZAFRANEK

1

Pompa ciepła. Zwrot inwestycji

Autor: Dariusz Szafranek, publikacja: 2020-06-26

Budowa domu lub tym bardziej inwestycja w lokale do wynajęcia to pozornie trudny temat. Ale jeśli wszystko wcześniej przedyskutujemy i uzgodnimy z przyzwoitymi wykonawcami, nie musimy się natykać na nieprzewidziane niespodzianki. Wiele firm (wykonawców) widzi przeszkody, utrudnienia. Dlaczego?

Brak przepływu informacji

Ustal swoje oczekiwania i możliwości. Jeśli masz kłopot z rozmową o ustaleniach budowy, to nie jest to Twoja wina, lecz brak kompetencji wykonawcy. Rozwiązanie? Nawiąż próbę dyskusji z innymi wykonawcami.

Nieznajomość szczegółów technicznych

Porozumienie w zakresie realizacji zlecenia

Ty, jako inwestor, nie musisz znać się na wszystkim. Po to są fachowcy. I tu wracamy do początku – wykonawca powinien potrafić wytłumaczyć w sposób dla Ciebie wystarczający, jak chce wykonać zlecone zadanie. Brak porozumienia nie musi świadczyć o braku kompetencji wykonawcy, ale czy Ty, jako inwestor, będziesz zadowolony? Dobierz wykonawców, z którymi bez problemów się porozumiewasz.

Przewidywane terminy zwrotu inwestycji

I najważniejsze: kiedy mi się to opłaca? Główny aspekt to warunki zabudowy lokalnej inwestycji.

Czy pompa ciepła zatem mi się zwróci? To pytanie słyszę na co dzień. Na pewno – jako inwestycja w przyszłe pokolenia, oszczędność surowców naturalnych – przy nowych, przemyślanych budynkach i łącząc pompę z fotowoltaiką, inwestycja o wiele szybciej się spłaci.

Ale jeśli w pobliżu mamy gaz? Tak, pompa to świetne rozwiązanie, pod warunkiem że nie będzie to tanie byle co. Sporo firm i marek oferuje przeróżne urządzenia. Pompa ciepła ma działać przez wiele lat.

Bardzo ważne są parametry

Parametry pomp ciepła

Współczynnik efektywności cieplnej COP to główna informacja, ile energii elektrycznej potrzeba do produkcji ciepła w budynku. I tu niespodzianka! Wiele firm, niejednolite parametry pomiaru... Warto przeanalizować lub zaufać urządzeniom znanych marek.

Jeśli pompa posiada sprężarkę marki Mitsubishi, Copeland, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przy dobrym sterowaniu (np. Bosch w marce Buderus) spełni nasze oczekiwania.

Czytaj więcej: Producenci pomp ciepła – Panasonic, Viessmann, Mitsubishi. Jaka firma najlepsza?

A co z fotowoltaiką?

Te rozważania... pojawią się w następnym artykule.

Czytaj też: Pompa ciepła – cena. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 299 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła