Dachy składają się z różnych rodzajów konstrukcji i pokryć. Najczęściej konstrukcję nośną stanowią drewniane belki, czasami stalowe lub żelbetowe konstrukcje. Jako pokrycie coraz częściej alternatywą dla tradycyjnych dachówek ceramicznych i cementowych są lekkie rodzaje pokrycia dachowego (szczególnie tania, lekka i uniwersalna blachodachówka). Co warto wiedzieć przed montażem nowego dachu lub wymianą starego na nowy?
Z poradnika dowiesz się
Dachy – najważniejsze informacje w pigułce
- konstrukcję dachu tworzy więźba dachowa – to drewniany szkielet podtrzymujący całą instalację;
- konstrukcja nośna dachu ma na celu przenoszenie ciężaru dachu na ściany domu;
- decyzja o zagospodarowaniu poddasza wpływa na konstrukcję dachu i jego kształt – czteropołaciowy w takim przypadku sprawdzi się znacznie gorzej, nie gwarantując tak dużej przestrzeni jak dach dwupołaciowy;
- do niedawna najczęstszą opcją był dach dwupołaciowy i wykorzystanie dachówki jako materiału wykończeniowego, dziś na rynku dostępne są różne rodzaje wykończenia dachu, a projektanci nie boją się odważnych projektów;
- w nowoczesnych projektach często projektanci decydują się też na minimalizm – dlatego do łask powróciły dachy płaskie - z zagospodarowanym na dachu tarasem lub strefą relaksu. Dachy jednospadowe nie cieszą się już taką popularnością;
- podstawowym zadaniem dachu jest nie tylko ochrona domu i mieszkańców przed warunkami panującymi na zewnątrz, ale też izolacja akustyczna i termoizolacja (w połączeniu z materiałem ociepleniowym);
- dach to element konstrukcji narażony w największym stopniu na działanie intensywnego promieniowania UV, opadów, silnych wiatrów, śniegu - warto to wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj pokrycia.
Dachy – najważniejsze elementy
Na główną konstrukcję dachu składają się takie elementy, jak:
- więźba dachowa;
- okap (dolna część dachu);
- kalenica (szczyt dachu);
- połać dachowa;
- kosz;
- naroża dachu;
- naczółek i przyczółek.
Pozostałe ważne elementy dachów:
- pasy nadrynnowe;
- podbitka dachowa;
- kominy i wyłazy;
- okna dachowe i lukarny;
- nadbudówki;
- piorunochrony.
Ranking Dekarzy i Cieśli 2022 w Twoim mieście
W Oferteo od 2009 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem budowy dachu z wykonawcami tej usługi. Już 38 131 specjalistów od wykonywania dachów ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Wykonawcy zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 55 937 ofert i otrzymali 14 036 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy dekarskiej, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2023.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych wykonawców dachów w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Specjalistów od budowy dachów
W rankingu Najlepsi w 2023 premiujemy firmy budujące dachy za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena wykonawcy dachu,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
38 131 Dekarzy i Cieśli w Oferteo
Oferteo w liczbach
Szukaj Dekarzy i Cieśli blisko Ciebie

Wysokiej Klasy Wykonanie Dachu Jednospadowego

Perfekcyjne Wykonanie Dachu Jednospadowego

Fantastyczne Wykonanie Dachu Jednospadowego

Ciesielstwo - Dekarstwo Marcin Oświęcimski

Usługi Ogólnobudowlane Formela Wojciech

Rewelacyjny Cieśla

Dobry Cieśla

Doskonałe Wykonanie Dachu Jednospadowego

F.H.U BUDMAX ZBIGNIEW PAWLIK

Znakomite Usługi Ciesielskie

Działasz na rynku jako Dekarz i Cieśla i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia na Budowę Dachu
Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 151-200m²
Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 151-200m² Rodzaj budynku: dom szeregowy Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: blachodachówka Dodatkowe ......Pokaż więcej
Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, budynek pow. ok. 35m²
Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: prace na budynku o pow. ok. 35m² Rodzaj budynku: budynek gospodarczy Rodzaj dachu: jednospadowy Rodzaj pokrycia dachow......Pokaż więcej
Dam zlecenie na kompleksową budowę dachu, 860m²
Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 860m² Rodzaj budynku: budynek użyteczności publicznej Rodzaj dachu: wielospadowy Rodzaj pokrycia dachowego: blachodac......Pokaż więcej
Kto naprawia i buduje dachy?
Jak się nazywa fachowiec, który wykonuje dachy? To oczywiście dekarz, czyli rzemieślnik i ekspert w dziedzinie konstrukcji dachów. Prace, w których specjalizuje się dekarz to:
- naprawa dachów;
- konstrukcje dachowe;
- dobór materiałów wykończeniowych;
- krycie dachów za pomocą dachówek, blachodachówek, kamienia, strzechy, gontów;
- izolacje i membrany dachowe.
Czy warto przeprowadzać regularne mycie dachów?
Jak często myć dach i czym? Radzą eksperci:
Jeśli chodzi o blachę, producenci raczej nie zalecają używać żadnych detergentów, zazwyczaj jest podana cała lista produktów, których nie należy stosować. Powinno się myć dać tylko ciepłą, czystą wodą o temp. do 40 stopni pod określonym ciśnieniem (do około 120 barów). Dachówki ceramiczne z powłokami, jeśli nie ma na niej mchu oraz brudu, nie ma sensu myć. Jeżeli chodzi o dachówkę betonową, to niestety potrafi porastać mchem.
Trzeba uważać na sytuacje, w których ekipa myje dach metodą alpinistyczną (czyli zapina się do jakiegoś elementu dachu, komina, czy montuje specjalną sztycę, do której się przypina i wchodzi po tej dachówce), bo może skutkować to uszkodzeniami i zamiast satysfakcji z umytego dachu będziemy mieć finalnie konieczne naprawy do wykonania. Zdarza się, że po takim myciu klient dzwoni po firmę, żeby wymieniła 20-30 dachówek, bo są przecieki albo ubytki. Dlatego dobrą opcją jest zastosowanie zwyżki (czyli podnośnika koszowego, który gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę w pracy nawet na wysokich dachach lub w trudno dostępnych miejscach dachu – przyp. red.) – mówi Pan Miłosz Ptak z firmy Dach-Ptak Miłosz Ptak.
Jakie są rodzaje dachów?

Najczęściej występującym w Polsce rodzajem dachu jest dach dwuspadowy – ta prosta forma minimalizuje ryzyko błędów konstrukcyjnych, a zarazem umożliwia zastosowanie każdego rodzaju wykończenia.
Pozostałe typy dachów: dachy pulpitowe (czyli jednospadowe), dachy czteropołaciowe (kopertowe), dachy mansardowe i mniej popularne w budownictwie jednorodzinnym, np.: szedowe, wieżowe, hełmowe, kopulaste.
Podział ten dotyczy przede wszystkim kształtów dachów, a więc przede wszystkim liczby połaci dachowych. Dachy jednospadowe to konstrukcje o jednej połaci dachowej, dwuspadowe to dwie połacie, czterospadowe – cztery połacie, a mansardowe to tzw. dachy łamane.
W przypadku więźby dachowej wyróżnia się przede wszystkim: więźby krokwiowe, jętkowe i krokwiowo-jętkowe oraz płatwiowo-kleszczowe.
Jak zrobić dach? Jak powstają nowoczesne dachy?
Wybór projektu domu jednorodzinnego najczęściej definiuje w dużym zakresie rodzaj pokrycia. Przykładowo: w projektach nowoczesnych domów z dachem wielospadzistym, o skomplikowanej konstrukcji, z wieloma nadbudówkami czy oknami dachowymi – blachodachówka w arkuszach raczej się nie sprawdzi. Montaż takiego materiału wygeneruje niepotrzebne koszty.
Jeśli jednak nadal planujesz skorzystać z opcji lekkiej i taniej blachy na dach, to wybierz w takim przypadku blachodachówkę modułową – dostępna jest w mniejszych częściach, a za pomocą łatwych w montażu modułów można poradzić sobie z umiarkowanie skomplikowaną konstrukcją.
Na dachach jedno- lub dwupołaciowych można bez problemów stosować właściwie każdy rodzaj pokrycia. Na pierwszym etapie wykończenia dachu bardzo ważna jest decyzja o termoizolacji i izolacji przeciwwilgociowej. Doświadczony dekarz doradzi, która z opcji jest najbardziej korzystna, dlatego w przypadku pytań o dachy warto bez zobowiązań wysłać zapytania ofertowe i poznać szczegóły związane z całą operacją (poniżej znajdziesz ranking najlepszych ekspertów w Twojej okolicy oraz opinie o wszystkich firmach w rankingu).
Etapy konstruowania dachu:
- sprawdzenie przez dekarza więźby,
- izolacja dachu,
- obróbki blacharskie (m.in. pasy nadrynnowe i podrynnowe),
- montaż pokrycia.
Czym pokryć dach?
Dach można wykończyć za pomocą różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczane są:
- blachy dachowe (w tym: blachy płaskie, blachy trapezowe, blachodachówka – w arkuszach i modułach);
- gonty dachowe (papy na dach, dachówki bitumiczne, gont bitumiczny, gonty drewniane);
- dachówki ceramiczne,
- dachówki cementowe.
Więcej poradników o budowie dachów
Na całkowity koszt budowy dachu wpływa bardzo dużo czynników - od rodzaju materiału wybranego do wykończenia dachu, stopnia skomplikowania prac, konstrukcji więźby i kształtu dachu, aż po liczbę obróbek blacharskich i usług dodatkowych (np. montaż rynien). Najważniejsze prace, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie, to: koszty budowy więźby dachowej, ceny montażu pokrycia oraz dodatkowych obróbek. Jaki jest orientacyjny koszt budowy dachu dwuspadowego 120-150 m2? Ile kosztuje robocizna?
24.11.2021Czym jest podbitka dachowa, ile kosztuje i z czego wykonuje się podsufitki? Podbitki dachowe to sposób na wykończenie okapu dachowego od spodu. Warto wiedzieć, że podbitka dachowa nie tylko poprawia estetykę, ale też chroni przed warunkami atmosferycznymi, a przy okazji może być dodatkową izolacją termiczną. Cena podbitki zależy od materiału wykończenia – i mieści się w przedziale od 30 do 120 zł za m kw.
24.11.2021Dach dwuspadowy (inaczej: dach dwupołaciowy) to konstrukcja powstająca w oparciu o dwie przeciwległe połacie łączone w kalenicy, czyli na przecięciu górnych krawędzi połaci. Ściany boczne w konstrukcji dachu dwuspadowego to tzw. ściany szczytowe (szczyt w budowie dachu dwuspadowego oparty jest na kształcie trójkąta). Dachy dwuspadowe to konstrukcje dobrze utrwalone w polskim krajobrazie, a jednocześnie jedne z najtańszych i najprostszych do zastosowania jako pokrycie dachu. Jakie mają wady i zalety?
24.11.2021Budowa dachu to wieloetapowy proces, a jego zwieńczenie to bardzo ważny moment w czasie budowy domu – doprowadzający budynek do stanu surowego zamkniętego. Od wstępnego projektu dachu aż do układania pokrycia dachowego na budowie dzieje się bardzo dużo, a każdy etap wymaga nadzoru doświadczonego dekarza. Jak krok po kroku wygląda budowa dachu? Jakie elementy składają się na konstrukcję dachu?
24.11.2021Dachy kopertowe, rodzaj dachu czterospadowego (czteropołaciowego), to rozwiązanie bardzo często stosowane w domach parterowych. Konstrukcja dachu kopertowego składa się z czterech skośnych połaci. Co więcej, w odróżnieniu od dachów dwuspadowych, brakuje trójkątnych ścian (szczytów). Jak zbudować dach kopertowy? Jakie jest najlepsze pokrycie w przypadku dachu kopertowego i dach kopertowy pozwala na zainteresowanie się poddaszem użytkowym i uzyskanie dodatkowej przestrzeni?
19.01.2023Dach jednospadowy (inaczej: dach pulpitowy, potocznie: jednospadzisty) skonstruowany jest w oparciu o jedną połać – skośną, o pochyleniu zazwyczaj nieco mniejszym niż w przypadku konstrukcji dachów dwuspadowych. Budowa dachu jednospadowego jest prosta i zazwyczaj tańsza w porównaniu do skomplikowanych, dwu- lub wielospadowych konstrukcji dachów, a przy tym zapewnia naturalny odpływ wody.
24.11.2021