dekarz pokrywa dach grafitową dachówką ceramiczną -  w 2021

Koszt robocizny dachu za m2 – ile kosztuje budowa dachu?

Koszt robocizny dachu za m2 – ile kosztuje budowa dachu?

Na całkowity koszt budowy dachu wpływa bardzo dużo czynników - od rodzaju materiału wybranego do wykończenia dachu, stopnia skomplikowania prac, konstrukcji więźby i kształtu dachu, aż po liczbę obróbek blacharskich i usług dodatkowych (np. montaż rynien). Najważniejsze prace, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie, to: koszty budowy więźby dachowej, ceny montażu pokrycia oraz dodatkowych obróbek. Jaki jest orientacyjny koszt budowy dachu dwuspadowego 120-150 m2? Ile kosztuje robocizna?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 24 listopada 2021 24.11.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 37137 Dekarzy i Cieśli blisko Ciebie

Każdy doświadczony dekarz nie wycenia prac dekarskich bez zadania kilku kluczowych pytań. Najważniejsze z nich to pytania o powierzchnię dachu, rodzaj więźby oraz wybrany materiał wykończeniowy. To absolutna podstawa do bardzo wstępnej wyceny, bo tak naprawdę o realnych kosztach można mówić dopiero po zapoznaniu się z projektem domu.

Kolejnym etapem doprecyzowującym koszty budowy dachu są oględziny na miejscu budowy. W przypadku remontu domu i wymiany pokrycia na nowe, dekarz ocenia m.in. poprawność budowy więźby dachowej i sprawdza, czy wszystkie parametry dachu są zgodne z założeniami nowego projektu.

Budowę można podzielić na 4 najważniejsze etapy:

  1. Wzniesienie więźby dachowej, czyli szkieletu konstrukcyjnego – dopasowanego do wymagań połaci i projektu;
  2. Foliowanie/deskowanie i łacenie – zastosowanie folii dachowej lub desek oraz położenie łat i kontrłat wzmacniających konstrukcję (na nich opiera się późniejszy montaż pokrycia);
  3. Obróbki blacharskie, montaż rynien, wykończenie okapu i pasa nadrynnowego;
  4. Ułożenie pokrycia dachowego.

W naszej symulacji kosztów przyjmujemy, że montaż odbywa się na prostym dachu dwuspadowym (to najczęściej stosowane i uniwersalne rozwiązanie), bez dodatkowych nieregularności, lukarn itp. Powierzchnia dachu to ok. 150 m kw., orientacyjne ceny przedstawione zostaną w formie kosztu wyrażonego w złotówkach za m kw. robocizny.

Dachy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 37 137 Dekarzy i Cieśli najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Koszty budowy dachu

Więźba dachowa – koszt budowy i cena deskowania/foliowania

Ile kosztuje montaż dwuspadowej więźby dachowej? Zakładamy uniwersalne rozwiązanie: prosta konstrukcja, dach płatwiowo-kleszczowy. Koszt budowy więźby dachowej (robocizny) to ok. 15-60 zł za m kw., materiał krokwi – 800-950 zł za 1 m3.

Koszt deskowania to ok. 10-25 zł za m kw.; foliowania – ok. 2-8 zł za m kw.

Sprawdź, jak krok po kroku przebiegają kolejne etapy budowy dachu: Konstrukcja dachu – najważniejsze elementy. Jak przebiega budowa?

Koszt montażu membrany dachowej

Ile kosztuje montaż membrany dachowej na więźbie dwuspadowej? Przyjmujemy, że konstrukcja jest prosta, bez skomplikowanych i trudnych prac. Cena za m kw. to ok. 8-15 zł (sama robocizna), cena za materiał – membrana 3-25zł/m2 (w zależności od rodzaju, ważna uwaga: cena membrany może się mocno różnić, zazwyczaj to ok. 10 zł za m2, na cenę wpływa jednak grubość i gramatura).

Jaki jest koszt montażu uniwersalnego poszycia z papy na deskowaniu?

Przyjmujemy normalny stopień trudności, bez dodatkowych lukarn. Cena to ok. 25-30 zł (robocizna), materiał 6-12 zł za m kw.

Koszt montażu dachówki ceramicznej na dachu dwuspadowym

Przyjmujemy, że montaż nie jest skomplikowany, dachówka płaska, ceramiczna. Cena montażu z obróbkami (wraz ze skosami) to ok. 45-60 zł za m kw. W niektórych przypadkach cena za m kw. może sięgnąć nawet 120 zł za m kw. (przy dużej liczbie obróbek i dodatkowych prac).

Ile kosztuje montaż blachodachówki?

Przyjmujemy, że chodzi o montaż stalowej blachodachówki powlekanej – w popularnym ostatnio systemie modułowym. Montaż mieści się w przedziale 30-60 zł za 1 m kw. usługi (w zależności od typu paneli). Blachodachówka zazwyczaj wychodzi taniej niż dachówki ceramiczne. Montaż płaskiej blachodachówki będzie 5-10 zł droższy na metrze kwadratowym – na płaskiej blasze nie można stanąć, trzeba ją zamontować odwrotnie – od góry do dołu, jest to utrudnienie przy montażu.

Koszty montażu podbitki okapu

Ile kosztuje montaż drewnianej podbitki okapu dachu (więźba dwuspadowa, bez komplikacji)? Polecanym przez ekspertów materiałem jest podbitka stalowa lub – dla koneserów – drewniana.

Montaż drewnianej to ok. 80 zł za m kw. (wycena za m kw., chyba że podbitka to kawałki 20-30 cm, wówczas wycena indywidualna za mb). Podbitka stalowa kosztuje ok. 55-60 zł za m kw. Cena materiałów – podbitka w 1. klasie, podbitka drewniana świerkowa – ok. 34-35 zł za m kw. do tego co najmniej dwukrotne malowanie, więc dojdzie koszt farby. Podbitka stalowa - ok. 28 zł za m kw.

Ile kosztuje położenie gontu bitumicznego?

dekarz montuje gont bitumiczny na dachu

Cena za metr kwadratowy robocizny (położenia gontu oraz cena za wszelkie obróbki niezbędne w pracach) to ok. 35-50 zł za m kw.

Do tych kosztów należy doliczyć koszty wstawienia okien dachowych (ok. 100-250 zł za sztukę), termoizolację (np. ocieplenie wełną mineralną – ok. 35-65 zł za m kw.) oraz montaż rynien (10-30 zł za mb) i inne obróbki blacharskie (15zł/mb).

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco