Nowoczesne projektowanie 3D – platforma BIM
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Czysta Bryła Studio Biuro projektów nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Czysta Bryła Studio Biuro projektów

15

Nowoczesne projektowanie 3D – platforma BIM

Autor: Czysta Bryła Studio – Biuro projektów, publikacja: 2021-04-14

Wykonując projekty architektoniczne w środowisku BIM (z ang. Building Information Modeling), zauważyć można owocne wyniki opracowania dokumentacji projektowej, które są w cyfrowej formie informacji, zawartych w poszczególnych elementach, z jakich złożony jest cały projekt.

Nowoczesne projektowanie 3D sypialni

Czym jest platforma BIM?

Platforma BIM łączy ze sobą cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego – w postaci parametrycznej, służący do generowania i wykorzystania danych o budowli w formie źródła wiedzy, w pełni dostępnego dla uczestników procesu projektowego.

Profesjonale narzędzia projektowe służące do optymalizacji kosztów budowy oraz czasu realizacji inwestycji, które w szybkim tempie w niedalekiej przyszłości zastąpi standardowe opracowanie dokumentacji projektowych.

Projektowanie w technologii BIM w Europie

Tego typu działania zostały wdrożone na terenie Norwegii w branży budowlanej w projektowaniu budynków i aranżacji wnętrz w 2012 roku.

Dania i kraje skandynawskie jako pierwsze rozpoczęły działania dotyczące rozwoju i optymalizacji czasu pracy nad nowymi inwestycjami. Wspierane zasobami finansowań państwowych środków publicznych, do 2017 roku większość projektów zawierała opracowania w formie BIM.

Europa Zachodnia rozwija się w optymalizacji kosztów budowy oraz czasu realizacji inwestycji w dwóch ośrodkach położonych w Szwajcarii.

BIM – jaka przyszłość czeka?

  • Wciąż rozwijająca się platforma cyfryzacji dokumentacji wkrótce umożliwi zastąpienie standardowych form dokumentacji.
  • Krótszy czas opracowania i elastyczność prezentacji przyszłych dokumentacji zapewnią rozwój w archiwizacji oraz kompresji danych i informacji w przestrzeni cyfrowej o nieograniczonej powierzchni.
  • Techniczna wiedza oraz doświadczony zespół inżynierów potrzebnych do zapewnienia wysokiej jakości wykonania dokumentacji przyszłych inwestycji, podparte narzędziami BIM w postaci 2D oraz 5D tworzyć będą nowy rozdział w dokumentacjach budowlanych i projektowych.
  • W trakcie obserwowania otaczającej nas przestrzeni natychmiast zauważamy możliwość jej udoskonalenia, ubarwienia czy unowocześnienia poprzez stworzenie trafnych i funkcjonalnych przestrzeni stających się odpowiednim tłem dla użytkownika.
Projekty domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 675 Architektów Projektów Indywidualnych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o projektach domów