• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu? porównujemy różne sposoby ogrzewania na prąd

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu? Porównujemy różne sposoby ogrzewania na prąd

Katarzyna Bruś, 31 Marca 2017

Ogrzewanie elektryczne jest drogie – to fakt. Jest także bardzo wygodne i ekologiczne. Za samą instalację nie zapłacisz tyle, co za system ogrzewania na paliwo stałe, a późniejsza konserwacja urządzeń grzewczych nie przysporzy ci większych problemów. Jeśli jednak obawiasz się astronomicznych rachunków za prąd, sprawdź, jak sprytnie wykorzystać ogrzewanie elektryczne, by ograniczyć wydatki.

Chcesz porównać oferty na instalacje grzewcze? Wypełnij nasz formularz.

Ogrzewanie elektryczne

Koszty ogrzewania elektrycznego

Choćbyś zainstalował wydajne i nowoczesne urządzenia, ogrzewanie elektryczne pozostaje jednym z najdroższych sposobów na ogrzanie domu. Wytworzenie 1 kWh energii kosztuje 0,54 zł. To oznacza, że jeśli twój dom jest nieocieplony, w ciągu roku za samo ogrzewanie zapłacisz aż 12000 zł. W przypadku domu z odpowiednią izolacją koszt spada do 6600 zł, a dla domu energooszczędnego – do 4200 zł.

Nie zapominaj jednak o kosztach instalacji, które także w dużej mierze wpływają na całość wydatków związanych z ogrzewaniem. Ogrzewanie elektryczne nie pociągnie cię po kieszeni tak, jak zakup i montaż kotła na węgiel oraz dodatkowych urządzeń, umożliwiających rozprowadzenie ciepła po całym domu. Zanim więc zaczniesz ogrzewać dom chociażby węglem, czeka cię wydatek w granicach 10000 – 30000 zł. To nawet dziesięć razy więcej, niż w przypadku zakupu grzejników na prąd czy pieca akumulacyjnego.

Jeśli przerażają cię wysokie rachunki za prąd, możesz połączyć dwa sposoby ogrzewania: węgiel lub drewno z ogrzewaniem elektrycznym. Dzięki temu, że podłogówka czy grzejniki będą jedynie dogrzewać pomieszczenia, wydatki na prąd nie pochłoną aż tylu pieniędzy.

Sposoby na tanie ogrzewanie elektryczne

Na szczęście istnieją sposoby na to, by uszczuplić te kwoty. Zacznij od wyboru dostawcy prądu. W Polsce określony teren obsługują lokalni dostawcy, którzy oferują różne stawki za prąd. Te kwoty są regulowane i zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Następnie wybierz taryfę dostawy prądu: jednostrefową lub dwustrefową. Taryfa jednostrefowa G11 oznacza, że przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama. W taryfie dwustrefowej G12 za prąd więcej zapłacisz w dzień, ale cena spadnie w nocy i w godzinach popołudniowych 13.00 – 15.00.

Jak ogrzewać prądem i nie zbankrutować?

 • wybrać taryfę dwustrefową – G12 lub G12a,
 • pobierać prąd w nocy i określonych godzinach w ciągu dnia 13.00-15.00
 • zainwestować w urządzenia, które będą pobierać energię elektryczną, przetwarzać ją na ciepło, akumulować je i oddawać do pomieszczenia przez kilka godzin po odłączeniu zasilania.

Wybór taryfy to podstawowy krok do ograniczenia wydatków na ogrzewanie elektryczne. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie urządzenia, które pobiorą prąd w czasie obowiązywania korzystniejszej taryfy, a ciepło oddadzą stopniowo przez całą dobę. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań technologicznych, które ci w tym pomogą.

Zainwestuj w urządzenie akumulujące ciepło

Do ogrzewania elektrycznego możesz wybrać kilka różnych urządzeń:

 • piece akumulacyjne dynamiczne,
 • piece akumulacyjne statyczne,
 • grzejniki olejowe,
 • grzejniki konwekcyjne,
 • grzejniki ceramiczne,
 • grzejniki halogenowe.

Większość z nich posiada termostaty, które automatycznie regulują pobór prądu i zapewniają stałą, optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

Piece akumulacyjne potrafią pobierać energię podczas obowiązywania tańszej taryfy i oddawać ją w postaci ciepła przez resztę doby. Na rynku spotkasz piece z rozładowaniem dynamicznym i statycznym. Jeśli zależy ci na oszczędności, wybierz te pierwsze.

 • Piece dynamiczne stopniowo uwalniają ciepło w kontrolowany sposób. Wszystko dzięki wkładom, wentylatorom i regulatorom. Wkłady wykonywane są z magnetytu albo magnezytu – czyli materiałów, które wykazują się dużą akumulacyjnością cieplną. To one ładują się, pobierając energię i rozładowują, oddając ciepło. Dzięki wentylatorom proces uwalniania ciepła nabiera intensywności, a dzięki regulatorom – możliwe jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Czujniki temperatury sprawiają, że energia pobierana jest w odpowiednich ilościach, a temperatura w pomieszczeniu utrzymana. Moc grzewcza pieca powinna być dwa razy większa od zapotrzebowania na ciepło ogrzewanego pomieszczenia. Chodzi o to, by nagromadzonego ciepła wystarczyło aż do kolejnego naładowania się urządzenia.
 • Piece statyczne najwięcej ciepła dostarczą zaraz po zakończeniu ładowania, czyli najczęściej o poranku. Najmniej energii cieplnej uwolnią wieczorem, przed kolejnym cyklem pobierania prądu. Przez ich mniej skomplikowaną budowę i uproszczone działanie kontrolowanie ogrzewania nie jest możliwe.

Piece akumulacyjne są wielkości kaloryfera, dlatego spokojnie mogą go zastąpić w każdym pomieszczeniu. Dzięki estetycznemu wyglądowi z pewnością nie zaburzą wystroju, a przez umiejętność gromadzenia ciepła skutecznie zmniejszą wydatki na ogrzewanie.

Grzejniki są najczęściej proste w montażu. Doskonale sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła, kiedy chcesz dogrzać jedno lub kilka pomieszczeń. Producenci oferują kilka rozwiązań.

 • Olejowe – dostarczona energia ogrzewa olej wewnątrz grzejnika, a ten z kolei ogrzewa ścianki urządzenia. Olej długo się nagrzewa, ale dzięki temu wolniej oddaje ciepło. Ścianki urządzenia będą ogrzewać pomieszczenie nawet przez dwie godziny po wyłączeniu grzejnika z prądu.
 • Konwekcyjne – za ich pomocą w krótkim czasie nagrzejesz pomieszczenie. Bardzo szybko się nagrzewają, a co za tym idzie – już po kilku minutach po odłączeniu od prądu stają się chłodne. Możesz je bardzo łatwo zainstalować na stałe albo kupić grzejniki na kółkach, które umożliwią przestawienie urządzenia do innego pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne świetnie sprawdzą się w łazienkach, ponieważ dobrze radzą sobie z wilgocią.
 • Ceramiczne – dzięki wkładom ceramicznym szybko się nagrzewają, ale powoli tracą ciepło. Czy oznacza to, że to najwięksi sprzymierzeńcy oszczędzania? Nie do końca – podczas ładowania pobierają duże ilości prądu, przez co przyczynią się raczej do zwiększonych rachunków w sezonie zimowym.
 • Halogenowe – te urządzenia emitują promieniowanie podczerwone, które następnie zamieniane jest w ciepło. Nadają się jednak do ogrzewania przestrzeni w niedużej odległości. Ich zaletą jest to, że oddają ciepło zaraz po włączeniu do prądu.

Jeśli więc zależy ci na szybkim ogrzaniu określonej przestrzeni, wybierz grzejniki halogenowe. Z kolei gdy chcesz, aby urządzenie długo ogrzewało pomieszczenie, najrozsądniejszym wyborem będą grzejniki olejowe - to jeden ze sposobów na tanie ogrzewanie elektryczne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka to świetne dodatkowe ogrzewanie, zwłaszcza dla tych, którzy nie cierpią zmarzniętych stóp. Samo w sobie mogłoby być niewystarczające do ogrzania domu jednorodzinnego, ale w połączeniu z piecem na paliwo stałe albo kominkiem z płaszczem wodnym spisze się znakomicie.

Do elektrycznego ogrzewania podłogowego wykorzystuje się:

 • kable grzejne – montowane w wylewce betonowej, to najtańszy sposób instalacji, ale możliwy właściwie jedynie na etapie budowy,
 • cienkie maty grzejne - do wykonania nawet podczas remontu domu,
 • folie podłogowe - do montażu pod panelami podłogowymi.

W standardowej wersji ogrzewania elektrycznego powinieneś tak dobrać kable, by ich moc była większa o 30% od zapotrzebowania na energię cieplną przewidzianego w projekcie. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podłogówki jako ogrzewania akumulacyjnego. Do wykonania tej instalacji konieczna jest grubsza warstwa podkładu. Moc kabli powinna być 2 razy większa od obliczonego zapotrzebowania na ciepło.

Wady i zalety ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań – nie wymaga nakładu czasu czy energii, ani specjalnego miejsca na piec lub opał.

Zalety:

 • wygoda – brak konieczności dokładania opału do pieca,
 • łatwa kontrola temperatury w pomieszczeniu,
 • niskie koszty instalacji,
 • bezpieczne użytkowanie – mniejsze ryzyko awarii niż w przypadku oleju opałowego czy gazu,
 • brak konieczności wydzielania miejsca na kocioł czy paliwo

Wady:

 • duże koszty ogrzewania,
 • w razie awarii – brak źródła ciepła.

Ogrzewanie elektryczne ma więc znacznie mniej wad niż zalet. Ale jedna z jego negatywnych cech może być decydująca – duże wydatki. Ogrzewanie na drewno czy węgiel nadal pozostaje atrakcyjniejsze cenowo, nawet po doliczeniu kosztów instalacyjnych.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

9. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »