Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fachowiec naprawia dach z blachodachówki

Remont dachu – cennik 2024. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana dachu?

Remont dachu – cennik 2024. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana dachu?

Jeśli chcesz uniknąć zawilgocenia elewacji i dokonać niezbędnych napraw po kolejnym deszczowym sezonie, to konieczny jest remont dachu. Na początek przegląd techniczny więźby, sprawdzenie stanu pokrycia dachowego, a następnie naprawa dachu. Zadanie zdecydowanie warto zlecić te prace fachowcom i znaleźć polecaną i lokalną firmę specjalizującą się w remontach dachów. W Oferteo znajdziesz sprawdzonych fachowców, a z poradnika dowiesz się, kiedy remont dachu jest konieczny, jaka jest cena wymiany poszycia dachu w 2023 r. i jak przebiega remont dachu krok po kroku.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 31 marca 2023 31.03.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 38763 Specjalistów od Wymiany Dachu blisko Ciebie

Remont i wymiana dachu – kiedy są konieczne?

Na początek warto sobie odpowiedzieć na ważne pytanie: kiedy należy wykonać generalny remont dachu i czy konieczne są cykliczne szczegółowe przeglądy dachu raz do roku?

W polskim klimacie – zróżnicowanym, deszczowym, z mroźnymi zimami – zdecydowanie warto wykonywać przegląd dachu minimum raz do roku. Szczególnie wiosną i latem warto wykonać przegląd i naprawy dachu, gdy po sezonie zimowym doszło do uszkodzeń. Zadanie to może z powodzeniem wykonać doświadczony dekarz. Z kolei wczesna jesień to dobry czas na remont dachu i przygotowanie poszycia przed zimą.

W przypadku starego dachu (np. dachy z papy, ze starych dachówek) najczęściej konieczny jest generalny remont – całkowita renowacja, naprawy konstrukcyjne, wymiana przegniłych elementów więźby, a czasem nawet wymiana dachu w całości. Wyeliminowanie mostków cieplnych jest również istotnym elementem procesu. Z kolei nowoczesne dachy zazwyczaj nie wymagają tak dużych zmian i wystarczą sporadyczne naprawy.

Jeśli w dachu stwierdzone są uszkodzenia powodujące przeciekanie wody do całej konstrukcji dachu – to remont dachu warto zlecić jak najszybciej. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być nie tylko niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale też zagrzybiała więźba czy atak owadów.

Wymiana dachu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 38 763 Specjalistów od Wymiany Dachu najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont dachu – cennik naprawy dachu w 2023 roku

Ile kosztuje remont dachu i jaki jest koszt naprawy dachu w 2023 roku? Wszystko zależy od zakresu i stopnia skomplikowania prac, dlatego poniżej znajdziesz listę często wykonywanych prac w ramach napraw i remontu dachu – z orientacyjnymi cenami. Znaczącym czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacje. Wymiana dachu w Warszawie będzie kosztować Cię więcej niż w mniejszym mieście.

Remont dachu – cennik napraw w 2023 r.:

 • demontaż blachodachówki – ok. 15-20 zł za m²,
 • demontaż blachy dachowej – ok. 14-19 zł za m²,
 • demontaż papy dachowej – ok. 35 zł za m²,
 • montaż papy – ok. 40 zł za m²,
 • montaż nowej więźby dachowej – ok. 80-100 zł za m²,
 • montaż blachodachówki – ok. 75-90 zł za m²,
 • foliowanie – ok. 10 zł za m²,
 • deskowanie – ok. 40 zł za m²,
 • montaż nowych rynien – ok. 90-100 zł za m²,
 • mycie starego pokrycia dachowego – ok. 15-20 zł za m²,
 • malowanie starego pokrycia – ok. 30 zł za m².

Ile kosztuje remont starego dachu?

Remont starego dachu w większości przypadków wymaga wykonania wszystkich wymienionych w cenniku punktów. Obejmuje demontaż starego pokrycia dachowego, nową więźbę dachową i montaż nowego pokrycia, np. z dachówki ceramicznej. Cena za naprawy starego dachu lub jego całkowitej wymiany będzie więc zależeć od zakresu remontu i stawki firmy wykonującej wymianę dachu w Krakowie czy innym mieście.

Szacunkowo można przyjąć, że remont starego dachu i budowa nowego na gotowo będzie kosztować ok. 300 zł za m².

Wymiana dachu – cena wymiany poszycia dachu w 2023 roku

Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego w 2023 r.? Początek prac to zazwyczaj demontaż starych powłok dachowych. W przeliczeniu za metr kwadratowy zapłacisz ok. 20 zł za m² demontażu. Jeśli wymiana pokrycia dachowego rodzi komplikacje i utrudnienia, trzeba liczyć się z kosztem ok. 30-40 zł za m² demontażu.

Kolejnym krokiem w ramach wymiany poszycia jest montaż nowych rynien (ok. 20 zł za m²) i montaż nowego poszycia dachu. W tym przypadku dużo zależy od wybranego materiału. Przykładowo: montaż papy na deskowaniu kosztuje ok. 35 zł za m², montaż dachówki ceramicznej może kosztować nawet 120-130 zł za m², montaż stalowej blachodachówki – ok. 75 zł za m², a układanie gontu bitumicznego to wydatek ok. 50-60 zł za m².

Ile kosztuje wymiana dachu 100 m2?

Wymiana pokrycia dachowego o powierzchni ok. 100 m² będzie kosztować ok. 30 000 zł.

Dużo zależy od wybranych materiałów i zakresu prac. Przykładowo: jeśli dodatkowo w ramach wymiany dachu planujesz wymianę okien, to do kosztorysu należy doliczyć wstawienie okien (ok. 300-900 zł za sztukę).

Ile kosztuje wymiana dachu 150 m2?

Koszt wymiany dachu 150 m² to ok. 45 000 zł. Większa powierzchnia to również często większa liczba okien, modyfikacji i rynien. Rośnie też koszt demontażu rozliczanego za m².

Ile kosztuje wymiana dachu 200 m2?

Przy większej powierzchni dachu całkowity koszt wymiany dachu 200 m² może kosztować od 60 000 do nawet 90 000 zł. Prace remontowe, czyli demontaż starego poszycia i naprawa więźby mogą być bardzo kosztowne przy dużej powierzchni.

Dodatkowo jeśli planujesz wymianę okien dachowych – podniesie to mocno koszt wymiany przy ich dużej liczbie. Z drugiej strony – większe zlecenie to szansa na negocjacje ceny – nie zapominaj o tym, szukając sprawdzonych sprzedawców okien w serwisie Oferteo. W ten sposób znajdziesz najlepszą i korzystną ofertę z lokalnego rynku.

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Wymiana dachu z eternitu w pierwszej fazie wymaga pozbycia się starego poszycia. Demontaż dachów eternitowych zazwyczaj kosztuje ok. 30-35 zł za m². Do konstrukcji dachu należy następnie dobrać nowe poszycie. W większości przypadków bez problemu będzie można zastosować blachodachówkę, dachówkę ceramiczną lub blachę.

Jeśli chcesz wybrać gont bitumiczny lub papę, to konieczne będzie pełne deskowanie dachu (ok. 30-40 zł za m² + foliowanie – ok. 10 zł za m²). Najtańszą opcją będzie wymiana dachu z eternitu na blachodachówkę (jej montaż to ok. 15 zł za m² w najtańszej opcji).

Remont dachu a ulga termomodernizacyjna. Dofinansowanie do wymiany dachu

Czy możliwa jest ulga termomodernizacyjna w przypadku wymiany pokrycia dachowego? Podstawą do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na remont, naprawę lub wymianę i ułożenie pokrycia dachowego, może być np. wymiana eternitu na gont – wraz z opcją docieplenia dachu. W takim przypadku koszt remontu będzie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi podatkowej związanej z termomodernizacją.

Kolejną z opcji są dotacje na remont dachu w ramach programu Czyste Powietrze. W tym przypadku również należy wykazać, że celem remontu była poprawa termomodernizacji budynku. Dofinansowanie na remont dachu obejmie więc ocieplenie dachu.

Remont dachu: zgłoszenie czy pozwolenie?

Nie w każdym przypadku konieczne jest uzyskiwanie pozwolenia na remont dachu. Przy niewielkich poprawkach czy naprawach – nie będzie konieczne ani pozwolenie ani zgłoszenie. Za to w przypadku wymiany poszycia dachowego lub więźby dachowej należy uzyskać pozwolenie na całkowity remont dachu.

Pozwolenie na remont dachu uzyskasz w Starostwie Powiatowym. Najczęściej pozwolenia na remonty dachów wydaje Wydział Architektury danego Starostwa Powiatowego.

Remont dachu krok po kroku

dwóch fachowców w kaskach i ubraniach roboczych naprawia dach
 1. Ocena stanu dachu – od wewnątrz i od zewnątrz.
 2. Zabezpieczenie drzwi i okien na czas remontu.
 3. Demontaż starych elementów dachu i demontaż poszycia.
 4. Ocena więźby dachu i ocieplenia.
 5. Uzupełnienie lub wymiana i montaż więźby dachowej (usunięcie łat i kontrłat wymagających naprawy).
 6. Opcjonalnie: zmiany konstrukcyjne w dachu (typu jaskółki, lukarny, nowe okna dachowe).
 7. Wymiana warstwy ocieplenia, nałożenie folii paroprzepuszczalnej.
 8. Ułożenie nowego poszycia: blachodachówki w modułach, blachy, gontu, dachówki.
 9. Instalacja wszelkich dodatkowych elementów (rynny, ławki kominiarskie, ławy przeciwśniegowe, kominki wentylacyjne).
Uwaga!
Prace warto zaplanować na bezdeszczowe dni, tak aby w czasie remontu woda nie dostała się do środka budynku i nie naruszyła konstrukcji dachu.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące remontu dachu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco