instalator układa system ogrzewania podłogowego - w 2022

Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Jakie? Ile kosztuje? Najważniejsze zagadnienia

Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Jakie? Ile kosztuje? Najważniejsze zagadnienia

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wykonaniem ogrzewania podłogowego w domu. Jest estetyczne – nie powoduje ograniczeń w zakresie przygotowywania aranżacji pomieszczeń, a przy tym daje komfort termiczny. Przyjemnie jest chodzić nawet bosą stopą po ciepłej podłodze, kiedy na dworze panuje chłód. Istnieją różne systemy wykonania ogrzewania podłogowego. Poznaj je wszystkie i zobacz, jak przebiega ich profesjonalny montaż. Jakie koszty pociągają one za sobą?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 7 grudnia 2022 07.12.2022 Czas lektury: 10min

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, jest systemem wykorzystującym podłogę jako element grzewczy. To integralny składnik instalacji centralnego ogrzewania, który może zastąpić tradycyjne grzejniki lub być dla nich uzupełnieniem. Podłogówka zapewnia niemal doskonały rozkład temperatury we wnętrzu. Jak działa ogrzewanie podłogowe? W jego przypadku grzejnikiem jest w praktyce cała podłoga bądź znaczna jej część, w zależności od rozkładu instalacji. Podłogówka równomiernie oddaje ciepło do pomieszczenia, a nie jak w przypadku grzejników – gdy najcieplej jest przy nich, a coraz chłodniej w miarę oddalania się. Przy ogrzewaniu podłogowym takiego problemu nie ma. Podobnie jak nie występują cieplejsze i chłodniejsze miejsca.

Kluczowe znaczenie przy działaniu ogrzewania podłogowego ma to, że ciepło jest ci dostarczane przez całą powierzchnię podłogi poprzez promieniowanie.

Przy ogrzewaniu podłogowym możesz uzyskać korzystny, pionowy rozkład temperatury. W porównaniu z grzejnikami, gdzie ciepło najmocniej czuć w ich otoczeniu, a następnie ucieka ono ku górze, przy podłogówce ciepło jest nam od stóp, co odbieramy jako komfort termiczny.

Czy wiesz, że…?
Maksymalna temperatura zasilania podłogówki jest znacznie niższa niż zasilania tradycyjnych grzejników. Dlatego mówimy o niskotemperaturowym źródle ciepła. W praktyce, kiedy dotkniesz podłogi, pod którą ułożony jest system podłogówki, powinna ona by ciepła, ale nie gorąca jak kaloryfer. Zwykle temperatura podłogi nie powinna być wyższa niż 25 stopni i 33 stopnie w łazienkach.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieje kilka rodzajów ogrzewania podłogowego. Najczęściej mówi się o:

 • ogrzewaniu podłogowym wodnym,
 • ogrzewaniu podłogowym elektrycznym,
 • ogrzewaniu podłogowym powietrznym.

Z reguły wyróżnia się tylko dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, które zostały wymienione na pierwszych miejscach, ale w ostatnich latach pojawił się trzeci typ podłogówki. Polega on na tym, że system ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym jest od razu połączony z konstrukcją płyty fundamentowej.To nowatorska, jak na razie rzadko stosowana koncepcja ogrzewania podłogowego gazowego, nazywana również podłogówką szwedzką, ponieważ została opracowana właśnie w Szwecji. System ten znajduje obecnie zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych i w obiektach użyteczności publicznej.

Podłogówka wodna jest jednym z najbardziej popularnych systemów ogrzewania tego typu. Pod pokryciem podłogi kładziony jest w tym przypadku system rur grzejnych wykonanych z tworzywa sztucznego lub z metalu. W rurach przepływa woda, która ogrzewana jest w kotle grzewczym. Rury powinny być zamontowane bezpośrednio w izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej lub tuż nad izolacją. Są one umieszczane w warstwie podkładu podłogowego pod posadzką, a nad nimi kładziona jest warstwa wykończeniowa podłogi.

Podłogówka elektryczna polega na tym, że w podłodze umieszczane są przewody grzejne, maty grzewcze lub folie grzejne, które podłączone są do sieci elektrycznej i przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Konieczne jest przy tym, by przewody grzejne były zrobione z materiału o odpowiednio dobranym oporze elektrycznym, by przewód rozgrzewał się wtedy, gdy dostanie prąd elektryczny. Atutem ogrzewania podłogowego elektrycznego jest to, że można w miarę szybko i łatwo regulować komfort termiczny we wnętrzach przy użyciu termostatów lub czujników temperatury.

Uwaga!
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do ogrzewania płaszczyznowego. Do tego możesz wybrać odpowiedni system ogrzewania przez podłogę.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w 2022 roku?

Tym, co jest brane pod uwagę przy decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego, są koszty, jakie poniesiesz przy wykorzystywaniu w praktyce tego systemu. Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe. Cena za m² wykonania tego systemu zależy od jego typu. Inne będą koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego, koszty podłogówki wodnej czy powietrznej.

Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym koszt generują takie materiały jak rurki grzewcze – tańsze są te wykonane z tworzywa sztucznego, droższe – metalowe. Trudno określić, ile wyniesie wykonanie podłogówki. Cena za m2 zależy od kosztów materiałów i wykonawstwa. Przy podłogówce zasilanej kotłem grzewczym teoretycznie koszty eksploatacji powinny być niższe niż przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym. Jednak wszystko zależy od kształtowania się cen materiałów opałowych i energii elektrycznej na rynku.

Przykładowa cena robocizny to około 50-60 zł za 1 m² ogrzewania podłogowego wodnego. Podobnie kształtują się stawki za wykonanie podłogówki elektrycznej.

Montaż ogrzewania podłogowego – co jest potrzebne?

Instalację ogrzewania podłogowego najlepiej pozostawić ekspertom, którzy doskonale wiedzą, jak ułożyć rury grzewcze czy folię, przewody czy maty grzewcze albo jak zintegrować konstrukcję fundamentu i powietrzne ogrzewanie podłogowe. Jeśli szukasz specjalistów w tym zakresie, zajrzyj na listy rankingowe z wykonawcami instalacji grzewczych z Podkarpacia, montażystami podłogówek ze Śląska czy innych preferowanych przez ciebie lokalizacji.

Najpierw sprawdźmy jednak, co będzie potrzebne do montażu ogrzewania podłogowego.

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Pod podłogówkę należy położyć podkład w postaci wylewki. Pod ogrzewanie podłogowe wodne należy ułożyć grubą warstwę jastrychu, a przy ogrzewaniu elektrycznym – cienką warstwę. Tym samym grubość wylewki pod ogrzewanie będzie zależna od jego rodzaju. Im grubsza będzie warstwa wylewki, tym większa bezwładność powierzchni grzewczych.

W zastosowaniu są wylewki:

 • betonowa,
 • jastrych cementowy,
 • jastrych anhydrytowy (gipsowy).
Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Marcin Berezowski

Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe bez wylewki? Można wykonać ogrzewanie suche, na które nie trzeba dawać wylewki. Do wykonania ogrzewania suchego jest specjalny system: na macie styropianowej z podkładem aluminiowym (który ma już specjalne wgłębienia do rur) kładziemy rurę wodną, a następnie – panele podłogowe (bez wylewki).

Folia pod ogrzewanie podłogowe

Podkład betonowy – wylewka staje się podstawą do montażu kolejnych warstw ogrzewania podłogowego. Na nim układana jest folia polietylenowa. Folia pod ogrzewanie podłogowe stosowana jest po to, by wilgoć nie przenikała do instalacji.

Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe

Niewykluczone jest wykonanie w podkładzie betonowym specjalnych rowków, które posłużą do równomiernego rozmieszczenia rur ogrzewania podłogowego. Frezowanie jest czynnością, która wykorzystywana jest do skutecznego umieszczenia także przewodów grzejnych w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym. Natomiast nie będzie potrzebne frezowanie pod ogrzewanie podłogowe w przypadku mat i folii grzejnych.

Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Marcin Berezowski

Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Które rozwiązanie jest lepsze – wylewka czy frezowanie pod ogrzewanie podłogowe? Lepszym rozwiązaniem jest system z wylewką, ponieważ wylewka, przyjmując ciepło, utrzymuje je w sobie i oddaje w podłoże.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Izolację pod ogrzewanie podłogowe można wykonać z wykorzystaniem powszechnie znanych materiałów termoizolacyjnych, jak np. styropian. Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe będzie się nadawał? Powinien on mieć minimalną gęstość 20 kg/m3 i do tego wypustki, pomiędzy które można wcisnąć rurę grzejną. Styropian nie wymaga zabezpieczenia przed wilgocią.

Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Marcin Berezowski

Bermar Instalacje Sanitarne Marcin Berezowski

Ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe? Wszystko zależy od wybranego systemu montażu takiego ogrzewania i od tego, jak wychodzi tzw. punkt 0 (ile centymetrów podłogi ma być finalnie, np. żeby w przypadku drzwi balkonowych w mieszkaniu mogły się one bezproblemowo otworzyć). Przykładowo: w mieszkaniu na piętrze nie trzeba dawać dużo styropianu, zazwyczaj daje się 5 cm i około 6 cm wylewki (w przypadku systemu z wylewką). Trzeba pamiętać, by doliczyć do 2 cm na płytki podłogowe z klejem lub panele (oczywiście też zależy od ich grubości).

Rura do ogrzewania podłogowego

W ogrzewaniu podłogowym wodnym stosowane są rury. Wykorzystuje się metalowe rury lub z tworzywa sztucznego. Powinny być wytrzymałe, posiadać barierę antydyfuzyjną zabezpieczającą je przed przenikaniem tlenu do ich wnętrza czy być odporne na korozję.

Jakie rury do ogrzewania podłogowego nadają się najlepiej? To z pewnością rury giętkie w zwojach, które pozwalają na ułożenie pętli grzewczych przy użyciu jednego odcinka. Są one zrobione z:

 • polietylenu sieciowanego – PE-X,
 • polipropylenu – PP,
 • polibutylenu – PB.

Alternatywę stanowią rury wielowarstwowe z wkładką aluminiową.

Rawel-Instal

Rafał Wróbel

Rawel-Instal

Ile rury potrzeba na m² ogrzewania podłogowego? Zalecam, aby odległości między przewodami w wodnym ogrzewaniu podłogowym wynosiły od 10 do 15 cm². Im są one mniejsze, tym bardziej wyrównana jest temperatura podłogi. Na 1 m² powierzchni zwykle układa się średnio 5-10 metrów rur. W miejscach, gdzie są duże straty ciepła (np. okna balkonowe), będzie gęstsza instalacja ogrzewania podłogowego, a więc będzie wymagać dużo większej ilości rur.

Maty, kable i folie grzejne

Przy podłogówce elektrycznej konieczne jest wykorzystanie materiałów grzejnych podłączanych do sieci energetycznej. Mogą to być:

 • kable grzewcze – układane przed zalaniem wylewki betonowej,
 • maty grzewcze – czyli pas specjalnej siatki, w którą wpleciony jest kabel grzejny,
 • folie grzejne – wykonane z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej.
Rawel-Instal

Rafał Wróbel

Rawel-Instal

Jak obliczyć długość pętli ogrzewania podłogowego? Długość pętli ogrzewania podłogowego musi być dopasowana do metrażu pomieszczenia, wcześniej wyliczona i nie powinna wynosić więcej niż 80 metrów.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe krok po kroku?

specjalista układa deski drewniane na ogrzewaniu podłogowym

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe? Krok po kroku powinieneś realizować plan przygotowany przez eksperta. Teoretycznie możesz zrobić ogrzewanie podłogowe samodzielnie, ale lepiej pozostawić to jednak specjalistom, aby system był szczelny (w przypadku ogrzewania wodnego) i działał poprawnie. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku? Polegać to będzie na:

 1. Wykonaniu schematu instalacji podłogówki i wyborze właściwego systemu.
 2. Wykonaniu wylewki – jastrychu grzejnego oraz jego frezowaniu, jeśli istnieje taka potrzeba.
 3. Ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej.
 4. Ułożeniu izolacji termicznej.
 5. Ułożeniu rur grzewczych lub mat, kabli czy folii grzejnej i przytwierdzeniu ich klipsami.
 6. Zainstalowaniu rozdzielaczy do rur instalacji podłogowej lub wykonaniu podłączenia elementu grzejnego do prądu,
 7. Montażu pokrycia podłogowego.
Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 561 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet – lepiej oddaje ciepło poprzez promieniowanie i zapewnia równomierny rozkład ciepłego powietrza, zwiększając odczuwany komfort cieplny przy niższej temperaturze utrzymywanej w instalacji. 

Natomiast zaletą grzejników jest to, że łatwo się nagrzewają, ale wadą – szybko stygną. Podłogówka nagrzewa się wolniej, ale dłużej oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki są tańsze i łatwiejsze w instalacji, nawet w starych domach, bez konieczności zrywania podłóg. Będą one dobrym wyborem tam, gdzie w sezonie grzewczym chcesz w krótkim czasie obniżyć czy podwyższyć temperaturę we wnętrzach.

Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy jest możliwe?

Ogrzewanie podłogowe w bloku jest możliwe, ale wymaga od właściciela mieszkania sporo zaangażowania. Przede wszystkim należy przeanalizować stan budynku. Jeśli okna są szczelne, a ściany mają solidną termoizolację, wówczas ogrzewanie podłogowe będzie sprzyjać komfortowi cieplnemu i ograniczaniu kosztów ogrzewania.

Do wyboru w mieszkaniach blokowych masz ogrzewanie wodne albo elektryczne, ale lepiej wykorzystać to drugie, ponieważ łatwiej je zainstalować.

Ważne są formalności, jakie należy załatwić przy chęci zainstalowania ogrzewania podłogowego. Stropy i podłogi w budynkach wielorodzinnych są według interpretacji sądów uznawane za część wspólną, dlatego jakakolwiek zmiana dokonywana w takiej instalacji będzie wymagała od ciebie uzyskania zgody zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zgoda może nie zostać wydana, jeśli opłaty za ogrzewanie w bloku są naliczane ryczałtowo, bo wyliczenie jednostkowego zużycia energii cieplnej jest w praktyce niemożliwe.

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

W tabeli poniżej zamieściliśmy zestawienie zalet i wad ogrzewania podłogowego:

Ogrzewanie podłogowe
ZaletyWady
 • Oszczędności na kosztach ogrzewania
 • Brak widocznych elementów systemu
 • Swoboda aranżacji pomieszczeń
 • Większy komfort cieplny w pomieszczeniu
 • Mniejsza emisja kurzu
 • Równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza
Wady
 • Brak możliwości zastosowania np. grubych dywanów na posadzkach
 • Brak możliwości szybkiej zmiany temperatury w pomieszczeniu
 • Konieczność wykonania generalnego remontu (w domach już istniejących)
 • Koszty instalacji – o 30% wyższe niż przy montażu grzejników
 • Problemy z usuwaniem ewentualnych awarii

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy się opłaca?

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego są najczęściej wyższe niż w przypadku instalacji grzejników. Jednak roczne oszczędności na energii, jakie odnosisz przy podłogówce, są w stanie zniwelować tę różnicę po kilku latach. Podłogówka daje komfort cieplny we wnętrzach, co przemawia z pewnością na jej korzyść.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco