Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

AM2 Pracownia Projektowa Angelika Mazurkiewicz

Łódź

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Projekt (prawie) gotowy?

Autor: AM2 Pracownia Projektowa Angelika Mazurkiewicz, publikacja: 2023-01-19

Na stronach aż roi się od gotowych projektów, które okazują się po zakupie nie do końca gotowe. Dlaczego? Projekt gotowy należy adaptować. Co to oznacza w praktyce?

Adaptacja projektu

Co to jest adaptacja projektu gotowego?

Projekt gotowy musi zostać adaptowany, czyli sprawdzony, ewentualnie skorygowany i podpisany przez projektantów, architektów konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektryki.

Co zawiera adaptacja projektu gotowego?

Adaptacja gotowego projektu opiera się na kilku istotnych krokach.

  1. Sprawdzenie projektu pod kątem zgodności z obecnie panującymi przepisami - niestety dość często znajduje się jakiś błąd, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, jednak projektant, który adaptuje projekt, przenosi na siebie odpowiedzialność za projekt, stąd istotne jest wychwycenie jak najwięcej takich błędów.
  2. Sprawdzenie konstrukcji budynku ze względu na warunki gruntu - czy dana konstrukcja jest wystarczająca do postawienia jej na opracowywanym terenie.
  3. Sprawdzenie obiektu ze zgodnością Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunkami Zabudowy (WZ) - projekty gotowe nie uwzględniają tego, stąd przed zakupem projektu warto sprawdzić MPZP lub wystąpić o Warunki Zabudowy, by sprawdzić, czy wybrany obiekt możemy postawić na naszej działce.
  4. Wykonanie Planu Zagospodarowania Terenu (PZT), czyli zlokalizowanie budynku na mapie, poprowadzenie instalacji zewnętrznych i przyłączy - projekty gotowe nie przewidują tej części opracowania. A to właśnie tu wskazujemy zgodność z WZ lub MPZP, opisujemy wszystkie potrzebne wartości dla urzędu, takie jak teren biologicznie czynny czy wymagana wartość zabudowy.
  5. Uzgodnienie lokalizacji zjazdu z drogi publicznej, jeśli obecna działka takiej nie posiada.
  6. Odrolnienie działki - w przypadku działek rolnych należy przed złożeniem projektu wystąpić o odrolnienie terenu, czyli zmianę statusu działki lub jej części na budowlaną.
  7. Dokumenty formalne - czyli wnioski, oświadczenia, uprawnienia projektantów adaptujących i inne dokumenty wymagane w urzędzie.

Przy adaptacji projektu gotowego architekt pomaga Inwestorowi przejść przez wszystkie formalności. Całą koordynacją między wszystkimi projektantami zajmuje się architekt, dzięki czemu Inwestor otrzymuje już faktycznie gotowy projekt, który może złożyć w urzędzie i uzyskać pozwolenie na budowę.

Co w przypadku kiedy urząd wniesie o uzupełnienie złożonego projektu?

Oczywiście architekt dba o to by wszystkie elementy, które były po stronie projektanta, zostały uzupełnione zgodnie z wymaganiami Inspektora kierującego sprawą w Urzędzie.

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad zakupem takiego projektu, warto wybrać dobrego architekta.

Dodatkowe informacje: Najlepsi architekci w Oferteo

Adaptacja projektu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 426 Architektów Adaptujących najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o adaptacji projektów