Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Mit o ceramice ściany nośnej

Mit o ceramice ściany nośnej

author box img

Andrzej Gołucki

Zaktualizowano: 3 kwietnia 2012 03.04.2012 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o domach murowanych

Ponad 58393 Specjalistów od Domów Murowanych blisko Ciebie

Kiedy planujemy rozpoczęcie budowy domu przychodzi taki moment, gdy trzeba podjąć ważne decyzje, których skutki będą odczuwalne przy eksploatacji budynku. Jedną z kluczowych kwestii, wobec jakich staje człowiek budujący , jest wybór technologii budowy. Dostępna na rynku duża ilość rozwiązań i zastosowań materiałów nie ułatwia wyboru. Zanim zdecydujemy się na materiał, warto poznać podstawy – ogólną normę charakterystykę. Czas zatem podjąć rekawice do walki z wyborem materiałów ba budowe . Spróbujmy porównać dwa podstawowe materiały służące do wznoszenia ścian: beton komórkowy (YTONG) i ceramikę budowlaną POROTHERM.
Już na poczatek sprawa nie jest prosta, bowiem te materiały mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Trudno jest ocenić wyższość jednego nad drugim. Zacznijmy jednak naszą analizę od początku.
1.Co było pierwsze ?
Ceramika cegła pustak jest najstarszym z dostępnych materiałów budowlanych. Ma za sobą wielowiekową tradycję. W opinii wielu inwestorów, decyzja o wyborze właśnie tego materiału jest instynktowna: bo przecież tak budowano od zawsze. Często także wykonawcy, przywiązani do tradycyjnych technologii, odradzają wybór innego materiału bo sa przyzwyczajeni, jest to mylny bład jaz z samochodami. Spójrzmy teraz na beton komórkowy: na pewno nie jest tak długo stosowany jak ceramika ale – ma za sobą 100 lat historii. Jest więc obecny na rynku 100 lat. Domy z betonu komórkowego, postawione wiele lat temu, stoją w najlepszym stanie do dzisiaj. Odrzućmy więc mit: cegły i betonu. Dla budującego nie powinno mieć to większego znaczenia. Przejdźmy zatem do najistotniejszej kwestii, a mianowicie…
2.W czym cieplej?
Beton komórkowy jest zdecydowanie dużo lepszym izolatorem niż tradycyjna ceramika , na polu materiałów używanych do wznoszenia ścian, beton komórkowy jest zdecydowanym liderem.
Do ciepłego domu chcemy się jak najszybciej wprowadzić, więc pytamy o kolejne pytanie:
3. jak nam to wymurują i kto?
Jak wiadomo, tradycja murowania z ceramiki budowlanej jest zdecydowanie dłuższa niż z betonu komórkowego. Jednak dla doświadczonego fachowca nie powinno to mieć żadnego znaczenia. Ogólną zasadą jest, że aby jak najlepiej wykorzystać zalety betonu komórkowego, powinno się go murować na zaprawie klejowej. Jest to możliwe dzięki równym krawędziom bloczków. Cienkie spoiny zwiększają izolacyjność termiczną ściany. Tradycyjne wyroby z ceramiki budowlanej muruje się tradycyjnie, najczęściej na zaprawie cementowo-wapienną. Jednak asortyment z ceramiki jest bardzo szeroki – i tu występują wyroby, które mogą być murowane na cienką spoinę. Warto zwrócić więc uwagę na inne cechy materiałów, mające wpływ na szybkość i jakość murowania. Beton komórkowy jest lekki i łatwy do przycinania, ale za to kruchy . Z kolei ceramika jest cięższa, ale ma większą wytrzymałość. Szybkość murowana zleży także od wymiarów bloczków oraz od umiejętności ekipy.
Skoro nasz dom będzie już stał, zastanówmy się, jaki materiał zapewni nam lepszy komfort mieszkania, a więc…
4.W czym ciszej?
Im materiał jest cięższy, tym lepiej chroni wnętrze przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz. W tym przypadku to, co było zaletą betonu komórkowego w poprzednim punkcie (lekkość), jest jego wadą jeżeli chodzi o izolacyjność akustyczną przegrody. Ceramika jest cięższa, więc lepiej chroni nas przed hałasem. A ponieważ komfortowym domu chcemy jak najdłużej mieszkać, dlatego warto zapytać…
5. Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy charakteryzujemy beton komórkowy, trudno nie wspomnieć o stosunkowo dużej nasiąkliwości tego materiału. Innymi słowy, beton komórkowy ze względu na jego strukturę, należy szczególnie chronić przed zawilgoceniem. W przeciwnym wypadku traci on swoje właściwości termoizolacyjne. Oczywiście, ceramika również nie powinna być narażona na zawilgocenie, jednak jest mniej nasiąkliwa niż beton komórkowy. Oba materiały charakteryzują się odpornością na mróz i ogień.
Mit o ceramice i betonie komurkowym
Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z materiałów jest lepszy. Zarówno beton komórkowy, jak i ceramika, mają swoje zalety oraz wady, co sprawia, że mogą być użyte w różnych przypadkach. Na jednej budowie lepiej sprawdzi się beton, bo chcemy wymurować ściany jednowarstwowe, na innej zaś ceramika, ponieważ w pobliżu przebiega ruchliwa ulica, a my jesteśmy wrażliwi na hałas… Każdy przypadek należy więc rozpatrywać indywidualnie, a najlepiej zrobić to, posiłkując się punktami przedstawionymi wyżej.
www.wybududjom.com BUDUJEMY DOMY
Część tekstów sa to przytoczenia informacyjne.
Wielki MIT CERAMICZNY
Przede wszystkim obalę tu jeden mit - zadaniem ściany konstrukcyjnej nie jest izolacja termiczna budynku, a jedynie bezpieczne przeniesienie obciążeń na poziom fundamentu, a dalej do gruntu. Oczywiście każda ściana ma pewien opór termiczny, ale w porównaniu z materiałem izolacyjnym typu wełna czy styropian jest on pięciokrotnie niższy.
Proponuje wykonanie jak najcieńszej ściany z ceramiki - tak by bezpiecznie przenieść obciążenia np. 19 cm, a maksymalnie 25 cm, a do tego dołożyć 13-15 cm termoizolacji. Tak wykonany budynek będzie zarówno ekonomiczny w budowie jak i w użytkowaniu (no bo po co robić grubsze ściany konstrukcyjne niż to konieczne). Uk ściany będzie równe 0,3 W/m2K przy 13 cm termoizolacji oraz Uk = 0,28 W/m2K przy termoizolacji 15 cm (im niższe Uk tym budynek jest cieplejszy).
Dodano: 6 kwietnia 2012 Zaktualizowano: 3 kwietnia 2012

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco