Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

TapetowanieSzczecin.pl

Szczecin

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak dobrze przygotować ścianę przed położeniem tapety?

Autor: Lemonic Joanna Paczyńska, publikacja: 2021-09-22

Pytanie zadane w tytule pojawia się wielokrotnie w postach, artykułach i na blogach. Odpowiedzi na nie też jest sporo – jedne fachowe, inne bardziej ogólne. W sumie można odpowiedzieć bardzo krótko: ściana powinna być płaska, gładka, twarda, sucha, czysta i chłonna. Jeśli macie tak przygotowane podłoże, to pozostaje wam tylko wybór odpowiedniego kleju i narzędzi. Ale powoli, po kolei... Co znaczy płaska? A co, jeśli nie macie takiej ściany?

Szczecin: Przygotowanie ściany pod tapetowanie

Najlepiej, żeby ściana była płaska. Jak to sprawdzić?

Potrzebna będzie poziomica lub łata murarska (długa listwa z poziomicą) albo długa, prosta listwa. Można też użyć kija od szczotki. Na pewno znajdziecie pod ręką coś, co da się wykorzystać. Przyłóżcie takie „narzędzie” pionowo, poziomo, w różnych miejscach ściany i sprawdźcie, czy przylega ono na całej powierzchni, czy ściany są równe i czy nie ma żadnych odchyleń.

Jeśli ściana nie jest płaska i nie zamierzacie jej równać, albo się „nie da”, powinniście mieć świadomość, że na taką ścianę trudno będzie położyć tapetę. Tapeta ze wzorem do spasowania na styk może się nie połączyć, a jeśli jednak uda się wam ją złączyć, to może być trudno dopasować wzór. Można zawsze wybrać taką tapetę, która wybaczy takie niedociągnięcia.

Gładka ściana. Jak to sprawdzić?

Najprościej – przeciągając ręką po powierzchni. W niedoświetlonych miejscach możecie użyć latarki.

Upewnijcie się, czy na ścianach nie ma rys lub pęknięć. Jeśli czujecie chropowatość, trzeba będzie wygładzić ścianę gładzią szpachlową (tak samo w przypadku rys czy pęknięć). Jeśli pod palcami wyczuwalne są grudki, należy je usunąć papierem ściernym o gradacji minimum 120.

Twarda i sucha powierzchnia. Ale czy na pewno?

Upewnijcie się, czy na ścianach nie ma zacieków, odparzeń, wilgoci, pleśni. Dotknijcie i lekko ostukajcie ściany, sprawdzając, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Nowe ściany przed tapetowaniem powinny być sezonowane przez minimum 4 tygodnie – w tym czasie tynk powinien już dobrze wyschnąć i stwardnieć. Wilgotność tynku przed gruntowaniem przygotowującym do tapetowania nie powinna przekraczać 3-5%. Jeśli nie jesteście pewni, możecie sprawdzić wilgotność ściany higrometrem (zamówić pomiar).

Czysta ściana? To oczywiste!

Jak ocenić czystość ścian? I znowu: dotknijcie ściany, pogładźcie ręką, obejrzyjcie ją. Jeśli na ręku nie zostaje pył ani kurz, ściana jest odpylona.

Tłuste plamy czy brud powinny być widoczne gołym okiem. Należy je usunąć.

Chłonna ściana, ale nie za bardzo? Jaki jest złoty środek?

Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, przetarte mokrą gąbką, wchłonie wodę. Jeśli podłoże jest za mocno chłonne, wchłonie wodę z kleju, zanim zdążycie położyć tapetę. Jeśli jest za mało chłonne, woda z kleju nie będzie miała gdzie odparować, a tapeta zapewne „spłynie”, zanim się przyklei. Podłoże powinno być także jednolicie chłonne.

Aby podłoże było odpowiednio przygotowane, należy je zagruntować właściwie dobranym gruntem do ściany. Zużyjecie wtedy mniej kleju, a tapeta będzie prawidłowo i jednolicie przylegała do podłoża.

Gruntowanie jest niezastąpione. Należy zdawać sobie sprawę, że preparaty gruntujące służą do wykonania powłoki wyrównującej chłonność gruntu, wzmacniają go i sprawiają, że staje się bardziej przyczepny.

Najważniejsze przed położeniem tapety jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To trochę tak, jak w przysłowiu: Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. W przypadku tapet: Jak przygotujesz podłoże, tak będzie wyglądała tapeta na ścianie. Powodzenia!

Tapetowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 80 543 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o tapetowaniu